Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Ieviņa ermoņikas nav vēsture. Tās aizvien spēlē

Druva
23:00
28.07.2023
47
Ermomikas 1

Pārgaujas svētkos īpašu gaisotni radīja Ieviņa ermoņiku spēlmaņi. Viņi gan rādīja un stāstīja par Vidzemei raksturīgo mūzikas instrumentu, gan nospēlēja kārtīgu koncertu.

2016.gadā Ieviņa ermoņikas ierakstītas Nacionālā kultūras mantojuma sarakstā. Rūpes par kādreiz populārā instrumenta saglabāšanu, atjaunošanu un popularizēšanu uzņēmusies biedrība “Skaņumāja”.

Nedaudz vēstures

1824.gada ar nosaukumu akordeons Vīnē reģistrēts mūzikas instruments, jo ar to var spēlēt akordus un melodiju vienlaikus. Akordeons strauji iekaroja pasauli un radās dažādi instrumenta modeļi. Pirmās ermoņikas Latvijā ievestas 19. gs. 40. gados no Vācijas un Austrijas. Tās ātri kļuva par vienu no populārākajiem mūzikas instrumentiem zemnieku un pilsētnieku vidē, jo ir skanīgs, ērts, viegli pārnēsājams un viegli apgūstams instruments . 19. gs. beigās Latvijā bija pazīstamas dažāda tipa ermoņikas, starp tām arī Vācijā tajā laikā populārās ērģeļermoņikas – instruments ar daudziem reģistru pārslēgiem un bagātu tembrālo skanējumu, kas rodas no daudzām vienlaicīgi skanošām mēlītēm. Tieši pēc šo instrumentu parauga Vidzemes meistari sāka izgatavot paši savas ermoņikas. 20. gs. sākumā par veiksmīgāko un populārāko ermoņiku izgatavotāju kļuva Augusts Ieviņš. No viņa vārda, visticamāk, instruments arī ieguvis nosaukumu ieviņas. Bet viņš nebija vienīgais – Rīgā un Vidzemes lielākajās pilsētās strādāja daudzi instrumentu izgatavotāji. Tās bija krāšņas un dārgas.

“Ja bija ieviņas un Vidzemei raksturīgā dūru cītare, ballīte varēja sākties. Katrā kapelā bija ermoņikas,” stāsta “Skaņumājas” dalībnieks Ilmārs Pumpurs.

Mūsdienās ieviņām ir pievienojusies jauna – kultūridentitātes – loma. “Tās ir mūsu kultūras mantojums. Ieviņa ermoņikām ir Vidzemei raksturīga kultūras īpatnība. Instrumentam ir īpaša, kupla skaņa, un tas ir grezns. Ja atsakāmies no šīs kultūras daļas, tad atsakāmies no vidzemnieku identitātes. Kad spēlējam citus instrumentus, neatšķiramies, bet ar Ieviņa ermoņikām gan,” skaidro I.Pumpurs un ar gandarījumu atgādina, ka Dziesmu svētkos Ieviņa ermoņikas skanēja noslēguma koncertā. Tiesa, daudziem nācies skaidrot, ka tas nav akordeons.

Ieviņu spēlmanis atgādina, ka ermoņikas spēlēja arī citos novados, bet tās nav pat līdzīgas tām, kādas bija Pierīgā un Vidzemē. Instruments kontrastē ar tā laika vienkāršajiem vidzemnieku tautastērpiem, šķiet, ermoņikā saliktas visas krāsas, rozes un magones.

Nodod jaunajai paaudzei

“Lai kultūras mantojumu saglabātu, tradīciju uzturētu, ir jādarbojas, jāiepazīstina sabiedrība. Izveidotas divas filmas par ieviņām, drīzumā tās būs skatāmas,” stāsta biedrības dalībniece Sandra Lipska un uzsver, kad Ieviņa ermoņikas tika ierakstītas Nacionālā kultūras mantojuma sarakstā, to saglabāšanai, atjaunošanai finansējums nebija pieejams. Pirms diviem gadiem situācija ir mainījusies, un tagad ir iespēja gan izgatavot instrumentus, gan rīkot meistarklases tiem, kuri grib iemācīties spēlēt.

Par to, ka Ieviņa ermoņikas zina gana daudzi un par tām interesējas arī jaunā paaudze, varēja pārliecināties Straupē, kur kopā sanāca ieviņu spēlmaņi un meistari. Pirms septiņiem gadiem saietā sabrauca desmit muzikanti, nu jau ir teju uz pusi vairāk. Viņu vidū ir jauni cilvēki, kuri iemācījušies spēlēt, kā arī piepulcējas vecmeistari, kuri kādreiz muzicējuši.

“Mūsu mērķis ir panākt, lai savulaik populārie tautas mūzikas instrumenti atgriežas kultūras apritē, lai latvieši tos pazīst un spēlē. Ieviņas nav sarežģīts instruments, to var iemācīties spēlēt arī cilvēks, kurš nav gājis mūzikas skolā, un jebkurā vecumā,” pārliecināts I.Pumpurs.

Starp daudzajiem interesentiem uz Straupi atbraucis arī Atis Bērziņš no Kārļiem. Dzimtā saglabājušās Ieviņa ermoņikas, tās savulaik spēlējis tēvs Kārķu pusē pazīstamajā brāļu Bērziņu kapelā. “Pats vairāk spēlēju ģitāru, ermoņikas tad vairs nebija modē. Mazdēlam interesē mūzika, ceru, ka iemācīsies spēlēt,” saka A.Bērziņš un uzsver: “Skaņa katrai ermoņikai ir citāda, tāpat kā katram spēlmanim savs piesitiens, bet, tikko kāds sāk spēlēt, gribas dziedāt un dancot.”

Ir gan meistari, gan spēlmaņi

Valters Reiznieks no Lim­bažiem un cēsnieks Arnis Ābe­lītis atjauno un izgatavo Ieviņa ermoņikas. “Meistaru nav daudz, tāpat arī to, kuri izrāda interesi iemācīties spēlēt. Er­moņikas meistaram vajag smalkus pirkstus un gudru galvu, nepietiek ar to, ja tikai tehniski precīzi izpilda. Tā ir sīkgaldniecība,” stāsta V.Reiz­nieks un piebilst, ka tikai nagliņas un dažas skrūvītes pirktas, pārējais paša gatavots. Vairākas stundas meistars stāstīja, kā izgatavo katru detaļu un citas nianses.

“Tāpat kā pilnīgi vienādus cimdu pārus nevar noadīt, nevar arī izgatavot pilnīgi vienādas ieviņas. Aizvien mēģinām atrast ko labāku, saglabājot autentiskumu un funkcionalitāti, konstrukciju uzlabojam, lai ermoņikas parocīgākas spēlmaņiem un remontētājiem, lai būtu ilgmūžīgākas. Ermoņikas ir koka konstrukcijas, un koks reaģē uz mitrumu, glabāšanas apstākļiem,” skaidro meistars un atzīst, ka interese par ieviņām ar katru gadu palielinās. Veco instrumentu palicis maz, tie parasti ir dzimtas mantojums, no kura īpašnieki negrib šķirties, kaut paši nespēlē. Daudzas vecās ieviņas ir tik bēdīgā stāvoklī, ka nav atjaunojamas. Ir arī kolekcionāri, kuri nopērk un noliek uz skapja kā interjera priekšmetu, bet spēlmaņiem instruments ir nepieejams.

Ieviņa ermoņiku izgatavotāju komanda spēlmaņus iepriecinājusi ar četriem jauniem instrumentiem. Top vēl divi. “Igauņi ir izgatavojuši ap 200 jaunu ermoņiku, arī mēs varam,” lepni saka V.Reiznieks.
Ieviņa ermoņiku atjaunošanas entuziasti un spēlmaņi atzīst, ka vēl arī daudz jāpēta Ieviņa ermoņiku vēsture, ko jau aktīvi dara Oskars Patjanko, kurš arī rīko muzikantiem meistarklases, viņš spēlēja jaunāko folkloru jeb ziņģes, ko sauc arī par latviešu galda dziesmām. “Rīkosim ziņģēšanas festivālu, kurā skanēs tās dziesmas, kas bija modē, kad modē bija ieviņas,” atklāj I.Pumpurs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
39

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi