Skujene ir pirmais viedais ciems Cēsu novadā un patlaban vienīgais, kuram piešķirta atpazīstamības zīme “Viedais ciems”. Uz šo statusu pretendē arī Liepas aktīvisti, kuri saņēmuši zīmi “Ceļā uz Viedo ciemu”.
Viedā ciema pārstāve Signe Šlosberga saka: “Visu laiku esam aktīvi. Tagad, vasarā, laukos ir daudz darba saimniecībā, tādēļ aktivitāšu, protams, mazāk, bet mums ir savs “WhatsApp” čats, kurā dalāmies ar jaunāko un svarīgāko.”
“Vēlamies atbalstīt tūrisma attīstību Skujenē,” saka S.Šlosberga, uzsverot, ka pagastā ir ļoti daudz interesanta, piedāvājumu tūristiem arī netrūkst. Lai par to stāstītu, izstrādāts tūrisma maršruts “Skujenes garša”, top pagasta mājaslapa. “Protams, ir arī sava “Facebook” lapa “Skujene aicina!”, tomēr vēlamies savu īstu vietni skujene.lv, kurai patlaban pietrūkst kvalitatīvu foto materiālu. Zināms, ka mūsdienās nekas bez labas vizualizācijas nestrādā, vajadzīgas fotogrāfijas, cits vizuālais materiāls, pie kā tad arī strādājam,” tā S.Šlosberga, piebilstot, ka viedā ciema kopiena pieteikusies Cēsu novada pašvaldības izsludinātā konkursā un saņēmusi līdzekļus profesionāla fotogrāfa pakalpojumu izmantošanai.
“Sekojam līdzi iespējām iegūt līdzekļus savām iecerēm projektu konkursos, arī šobrīd strādājam pie pieteikuma konkursam, kas saistīts ar labiekārtošanu,” stāsta kopienas pārstāve, “bet ļoti daudz darām paši par saviem līdzekļiem. Skujeniešiem ideju un darbspēju netrūkst. Par to liels prieks! Arī viedā ciema komanda ir lieliska, mums kopā izdodas!”
Viedā ciema komandā ar Signi kopā strādā skujeniete Baiba Jukņeviča, Liene Margēviča, Sandra Straupe. S.Šlosberga teic, ka aktīvi tiekot sekots līdzi arī dažādiem projektiem, to pieteikumiem. Jautāta, ko viedais ciems nozīmē Skujenei, iedzīvotājiem, S.Šlosberga atbild: “Tas būtībā ir tikai nosaukums. Savulaik bija projekts “Ceļojošais karogs”, šis ir kas līdzīgs. Tas varēja būt arī cits nosaukums. Mērķis ir stimulēt darbošanos, motivēt. Jebkura iecere, ko kopiena realizē savā apdzīvotajā vietā, ir apsveicama. Ir prieks, ka cilvēki ir aktīvi, piedalās sabiedriskajā dzīvē, nevis tikai sūdzas, ka viss ir slikti. Arī pašiem ir jādara, ir ļoti daudz lietu, ko katrs var darīt, lai dzīve un ikdiena savā ciemā, pilsētā būtu labāka! Svarīgākais, runājot par viedo ciemu vai citu līdzīgu ideju, ir domāt ne tikai par savu labumu, bet par kopējo, visas kopienas un sabiedrības labumu. Ja domāsim tikai par to, ko par kādu darbu varam saņemt, tad nekas nemainīsies un nenotiks. Ir jābūt nesavtīgākai motivācijai. Ja tiek realizēts kaut viens projekts, kur cilvēks redz, ka savām rokām var kaut ko izdarīt un panākt, rodas vēlme darīt vairāk, kaut ko vēl. Tas ir tas stimuls, motivācija, prieks un lepnums! Mums ir milzīgs lepnums par Skujeni!” teic S.Šlosberga, piebilstot, ka skujenieši ir lepni dzirdēt sava pagasta nosaukumu izskanam gan TV, gan citos medijos un cilvēkiem ir interese arvien veicināt sava pagasta labklājību.
Plānos ir attīstīt ekotūrismu, skujenieši jau šobrīd ir ļoti ekoloģiski domājoši, pagastā ir daudz bioloģisko saimniecību. “Mēs esam nomaļāka vieta, mums pašiem ir jādara kaut kas, lai par mums interesētos un uzzinātu! Ja izveidojam ko jaunu, kā nav citur, pie mums brauc, par Skujeni ir interese!” saka S.Šlosberga. “Būtiski, ka cilvēki ir gatavi iziet no sava pagalma, lai izdarītu kaut ko ciema, sabiedrības labā. Iniciators bieži vien ir viens cilvēks, bet svarīgi, lai sadarbojas lielāks ļaužu pulks, kas ir gatavi iesaistīties pagasta dzīves uzlabošanā! Tieši tā mums šobrīd ir – realizējam vienu projektu un ejam tālāk, meklējam jaunas iespējas.”
Viedā ciema kopienas pārstāve arī pastāsta, ka 5.augustā Skujenē gaidāma “Mājas kafejnīcu” diena. “Tā ir brīnišķīga iespēja iepazīt Skujeni no “iekšienes”, patiešām izgaršot mūsu pusi!” piebilst S.Šlosberga.
Latvijā atpazīstamības zīmi “Viedais ciema” piešķir kopš 2021.gada, to saņēmuši 18 ciemi. Zīme “Ceļā uz viedo ciemu” 26 kopienām.
Latvijā atpazīstamības zīmes “Viedais ciems” piešķiršanai definēti pieci principi: pārvaldība un lēmumu pieņemšana kopienā; iedzīvotāju kopa un tās darbība; inovatīvu risinājumu ieviešana; mijiedarbība un sadarbība; resursu apzināšana un izmantošana.
Eiropā viedo ciemu koncepts pazīstams kopš 2017. gada.
Komentāri