Jau sešus gadus cēsniekiem, kas uzsāks mācības pirmajā klasē, ir iespēja piedalīties dienas nometnēs ar mērķi iepazīt skolu, skolas vidi, pedagogus un topošos klases un skolas biedrus piecu dienu garumā – vēl pirms sākas nopietnais mācību process 1.septembrī. Šīs nometnes rīko, izmantojot Eiropas Sociālā fonda projekta finansējumu.
“Nometnes mērķis ir topošajiem pirmās klases skolēniem veicināt izpratni par veselīgu dzīvesveidu, veselīgu uzturu un veselīgām savstarpējām attiecībām, par to, kā justies droši, esot kopā,” stāsta Cēsu pašvaldības projektu vadītāja Līna Bērziņa.
Nometnē ar bērniem strādā dažādi speciālisit, tostarp veselīga uztura speciālisti, fizioterapeiti un psihologi. “Tā kā bērni ienāk jaunā vidē, ir svarīgi vērst uzmanību arī uz psiholoģisko sagatavotību,” teic L.Bērziņa. “Projektu sākām 2017.gadā, tajā iesaistījās Cēsu 1.pamatskola, Cēsu 2.pamatskola, Pastariņa sākumskola, Cēsu Pilsētas vidusskola un Cēsu Sporta skola. Katru gadu notikušas piecas nometnes, arī šajā gadā. Šis gan ir pēdējais gads, beidzas programmas finansējuma periods.”
Galvenais noteikums katrai skolai, rīkojot nometni šī projekta ietvaros, ir veselīgais dzīvesveids- gan fiziskās aktivitātes, gan psihoemocionālā labbūtība un veselīgs uzturs. “Pārējā nometņu programma paliek skolu pārziņā – kādas aktivitātes un nodarbības iekļaut,” teic L.Bērziņa. “Nometnēs pieaicinām arī zobu higiēnistu, kas pastāsta par zobu veselības nozīmīgumu. Tāpat bērniem ir iespēja mācīties pagatavot vienkāršas veselīgas maltītes, piemēram, veselīgus smūtijus.”
Liels ieguvums topošajiem pirmklasniekiem ir iespēja iepazīties ar jaunajiem klasesbiedriem un iegūt jaunus draugus. Tāpat arī atmosfēra skolas telpās pirms oficiālā mācību gada sākuma ir mierīgāka, tā bērni var nesteidzīgi iepazīt visu skolas ēku, teritoriju. Jautāta, kā paši bērni vērtē šīs nometnes, L.Bērziņa teic, ka ik gadu ir jāsniedz atskaite par projekta īstenošanu, tāpēc tiekot aptaujāti arī bērni. “98 procenti atzīst, ka vēlētos nometnes atkārtot – tas ir rādītājs, ka bērniem patīk un viņi patiešām iegūst daudz no šāda veida nometnēm.”
Cēsu 2.pamatskolas nometnes vadītāja Kristīne Medne četru nometnes vadīšanas gadu laikā pārliecinājusies, ka vislielākais ieguvums bērniem ir iespēja socializēties. “Daudzi iepriekš apmeklējuši bērnudārzu, kurā skaitliski nelielas grupiņas, doma par lielu skolu mazliet biedē. Tāpēc iespēja pabūt kopā piecu dienu garumā ar vienaudžiem ir ļoti interesanta, vērtīga, bērni mācās pārvarēt savu kautrīgumu un bailes no nezināmā.” Starp šī gada nometnes interesantajām aktivitātēm K.Medne min auduma maisiņu apdrukāšanu. “Domājot par vidi, izvēlējāmies uz auduma maisiņiem uzdrukāt katra bērnu vārdu un uzvārdu, šie maisiņi noderēs, kur ievietot sporta stundām vajadzīgo. Tāpat bērniem bija iespēja iepazīt uzturu – kas ir veselīgs, kas nav tik veselīgs. Apguvām sporta deju priekšzināšanas. Cepām savu sēklu maizīti – tas bērniem bija arī lasītprasmes un teksta izpratnes pārbaudījums, jo pašiem bija jāseko receptei,” pastāsta K.Medne. Nometnē kopā darbojas visi pirmklasnieki – nav sadalījums pa klasēm, lai bērni saliedētos.
Komentāri