Trijās dienās Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Meitu salā tika uzcelta jauna mezolīta laikmeta mītne – slietenis. To paveica jaunieši arheologu Mārča Kalniņa un Jāņa Meinarta vadībā.
“Meitu sala ir eksperimentālās arheoloģijas zona. Te ir akmens, bronzas un dzelzs laikmeta būves. Bija mezolīta laikmeta mītne, kas bija jānojauc, jo savu laiku nokalpojusi. Sarunās ar “Zvannnieku mājas” vadītājiem sapratām, ka varam darīt kopā, jauniešiem vajag kaut ko izzinošu, tādu, kur paši var iesaistīties. Kāpēc gan neuzcelt slieteni? Vecāki pieteica savas atvases, lai arheologu vadībā darbojas kopā,” stāsta Tūrisma un Āraišu ezerpils nodaļas vadītāja Eva Koljera, uzsverot, ka fiziska strādāšana kopā svaigā gaisā palīdz emocionālajai veselībai.
Āraišu muzejparks un “Zvannieku mājas” sagatavoja kopīgu projektu un ieguva finansējumu triju dienu nometnei. “Griezu niedres, sēju arī kūlīšos. Nav ne grūti, ne garlaicīgi,” stāsta Miks Oliņš no Siguldas un piebilst, ka pirmajā dienā izstāstīts, kur savulaik dzīvoja cilvēki un ko paši varēs uzcelt.
“Man te patīk, jo paši varam uzcelt mājiņu,” vērtē Kristaps Alsviks, kurš mācās Rāmuļu pamatskolā. Puisis pastāsta, ka pirms tam internetā paskatījies, kādi slieteņi izskatās un kā tos ceļ. Kristapa brālim Ritvaram un Jānim Gulbim no Cēsīm paticis un šķitis interesanti atzarot alkšņu kārtis, lai pēc tam būvētu pamatkonstrukciju.
Biedrība “Zvannieku mājas” valdes priekšsēdētāja Sandra Dzenīte – Cālīte atzīst, ka strādāt, pašiem celt mītni ir brīnišķīgs veids, kā bērniem apgūt vēsturi. Likās, darbs būs daudz vienkāršāks, taču, piemēram, ezerā sagriezt niedres nemaz nav tik viegli,” stāsta S.Dzenīte – Cālīte un uzsver, ka jaunieši darbojas un pārliecinās, ka ir jāmēģina, ja neizdodas, jāsāk no jauna. Sākumā mītnes būvnieki niedres sasēja kūlīšos, tad saprata, ka pareizāk slieteni ar niedrēm apklāt izklaidus. “Sējām kūlīšus vaļā. Kas jādara, jādara. Arheologi skaidroja jauniešiem, ka tā ir eksperimentālā arheoloģija un viņi arī piedalās eksperimentā, meklējot labāko variantu,” teic “Zvannieku mājas” vadītāja.
Mītne veidota kā konusa formas teltsveida būve, kas apjumta ar niedru segumu. Arheologs Mārcis Kalniņš pastāsta, ka abi ar kolēģi vērtējuši piemērus, jau uzceltas mezolīta laikmeta mītņu rekonstrukcijas Centrālajā un Ziemeļeiropā. Rekonstrukcijas redzamas arī vairākos arheoloģiskajos parkos. “Arī tās būvētas eksperimentos. Konstrukcija, kādai jābūt, ir saprasta. Izrakumos saglabājas tikai zemzemes daļa, paraugu jumtam ņēmām no Āfrikas, indiāņu ciltīm, ko pierakstījušas ekspedīcijas,” pastāsta M.Kalniņš un piebilst, ka slietenis Āraišos bijis 8.,9. gadu tūkstotī pirms Kristus. J.Meinarts atgādina, ka, tā kā slietenis veidots no dabīgiem materiāliem, tā noturība vēl tiks novērota dažādos laikapstākļos, īpaši ziemā. Mītnei nepieciešamās niedres iegūtas turpat Āraišu ezerā, bet kārtis – parka teritorijā.
Arheologi uzsver, ka nometnes dalībnieku vidū bijuši gan ļoti ieinteresēti jaunieši, kuriem bijis daudz jautājumu, gan tādi, kuri ar katru dienu aizvien vairāk bija gatavi darīt paši. Viņiem arī bija iespēja nogaršot podos gatavotu putru, uz ugunskura vārītu zupu un ceptu maizi.
Par nometnē paveikto E.Koljera ir gandarīta. Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka Meitu salā ir iespējams apskatīt visu Latvijas arheoloģisko laikmetu cilvēku dzīvesvietas – akmens, bronzas un dzelzs laikmeta mītnes. Muzejnieki piedāvā arī jaunu muzejpedagoģisku programma skolām “Piedzīvo akmens laikmetu”. Arī jaunais slietenis tiks izmantots nodarbībās.
“Te var gūt pilnvērtīgu priekšstatu, kā laikmeti mainījās, kur cilvēki dzīvoja, kā attīstīja prasmes,” saka E.Koljera.
Komentāri