Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Vakardienas vērtības atstāt rītdienai

Sarmīte Feldmane
23:00
16.09.2023
39
Manto 1

Brīvdienās Eiropas Kultūras mantojuma dienas karogs plīvoja Cēsīs pie viduslaiku pils, Līgatnes pilskalnā, Vēveru ciemā Vecpiebalgā, Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā, Tanīsa kalnā Raunā, Melturu sētā Drabešu pagasta Melturos, Ungurmuižā Raiskuma pagastā.

Šoruden Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes īpašu uzmanību pievērsa Latvijas kultūras mantojuma aizsardzības sistēmas simtgadei, savukārt pārvalde pati atzīmē darbības 35 gadu jubileju. Eiropas Kultūras mantojuma dienu mērķis rosināt apskatīt, uzzināt un ieraudzīt ko jaunu, tā iepazīt kultūras mantojuma vērtības, to vēstures, saglabāšanas un atjaunošanas simts objektu stāstus, kas raksturo sistēmas attīstību. Ik vietā saimnieki bija padomājuši, kā ieinteresēt apmeklētājus, kā arī vērtēt pieminekļu aizsardzībā paveikto.

Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā notika diskusija “Āraišu muzejparka attīstības līkloči piecdesmit gados”. “Vērtējot kultūras pieminekļu saglabāšanu pēdējo 30 gadu laikā, svarīgi atcerēties, kādā stāvoklī bija liela daļa īpašumu valsts neatkarības atgūšanas brīdī, un novērtēt situāciju tagad. Būtiski ir pārvērtusies Latvijas ainava,un līdz ar to uzlabojusies cilvēku dzīves kvalitāte,” atgādināja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs Juris Dambis un uzsvēra, ka katrā laikā bija savas grūtības un iezīmes, zaudējumi un panākumi. Panākumi lielā mērā bija, pateicoties personībām, kas bija uzticīgas ideāliem.

Diskusijā piedalījās muzejparka koncepcijas izstrādātāji, Āraišu kultūrvēsturiskā mantojuma pētnieki. Katram savas atmiņas, kā strādāts, īstenotas idejas pirms gadu desmitiem. Tie ir vēstures stāsti ar faktiem, dažādu gadu noskaņām par to, kā tapa ezerpils, kā mainījās tās apsaimniekotāji, un arī ieskats nākotnē.

“Vērts pavērtēt, kas noder šodien,” uzsvēra Dr.hab.geogr., Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle Aija Melluma, Gaujas Nacionālā parka ģenerālās shēmas    jeb attīstības plāna viena no autorēm. Tas tapa Mežaim­niecības problēmu institūtā, vēlāk “Silava”.    Plānā    tika nodalīta Āraišu funkcionālā zona ap tūkstoš hektāru platībā.
“Katrs plāns kaut ko ieprogrammē, pārvaldītāja uzdevums skatīties, kas notiek. Vēlāk var    izrādīties, labi, ka kaut kas nav izdarīts, kā plānots,” vērtēja A.Melluma un atgādināja, ka Latvijas ainava nepārtraukti mainās. “Varas līmeņos to grib saglabāt nemainīgu, bet tas nav iespējams. Tāpat kā cilvēks noveco, daba mainās. Būtiski, ka pamats ielikts un Gaujas Nacionālais parks, Āraišu muzejparks pastāv,” sacīja A.Mellu­ma, rosinot padomāt, ko nākotnē atļaut celt Drabešu ciemā.

Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte “Druvai” pastāstīja, ka Amatas novada teritorijas attīstības plānā iezīmētais    Drabešu ciems sākas aiz Drabešu muižas un neskar Āraišus, aizsargājamo teritoriju.    “Āraiši nav Dra­bešu ciemā. Ciema teritorijā attīstās moderna saimniecība, kurā ir mūsdienīga ferma, kaltes torņi, tā nav viensēta, bet industriāla ražotne. Vai aiz bijušās muižas ēkām nevar būt privātmājas, kāpēc neļaut cilvēkam dzīvot skaistā vidē?” skaidroja E.Eglīte, uzsverot, ka A. Mellumas pētījums par Āraišu kultūrainavu, protams, ir zināms, bet uz to nevar    atsaukties, jo tas nav    normatīvs dokuments. Cēsu novadā taps jauns plānojums, tad arī Āraišu kultūr­ainavai tiks pievērsta uzmanība.
Āraišu arheoloģiskais muzejparks ir mūsu vērtība, tā saglabāšana, uzturēšana un attīstība ik dienu ir muzeja saimnieku Cēsu novada Tūrisma attīstības aģentūras uzmanības centrā.

Melturu sētā sagaida saimnieks Egons Garklāvs. Ar lepnumu viņš izrāda 19.gs. pirmās puses dzīvojamo riju, valsts nozīmes arhitektūras pieminekli. Viņš to atjauno.

“Iekurināju rijas krāsni, lai redzētu, kā cilvēki dzīvoja.  Kad dabū īsto āra un iekštelpas temperatūras starpību, tad virs galvas balts dūmu mākonis, ir silti un apakšā svaigs gaiss,” stāsta Melturu saimnieks. Pats dzimis Melturkrogā un bērnībā laiku pavadījis otrpus ceļam pie Amatas. Dzīvojamā rija ir vecākā, gandrīz vienīgā tāda rija Latvijā, kas saglabājusies. E Garklāvs rūpes par Melturu sētu uzņēmies gan kā nozīmīgu kultūrvēstures objektu, gan savas bērnības vietu. Viņam ir iecere  pie Amatas upes izveidot amatu prasmju  centru. Sētā atjaunots stallis, klētiņa, pirts. Ar lauk­akmeņu krāvumu nostiprināts Amatas krasts, lai lietavās ūdens to negrauž. Nesen viņš arī atjaunojis trieci. “To pirms 200 gadiem    ierīkoja kroga vajadzībām, bet bija mazražīgs, un tad pie ūdens tika zemnieki, bet krogā izraka aku. Uztaisīju ar    jaunām detaļām, bet vecais arī turpat un strādā,” gandarīts stāsta saimnieks.

Ar lepnumu E.Garklāvs    ved pie maza ozoliņa. “Tam ir 1605 gadi,” viņš saka. Zīle ir no ozola, kas bija nogrimis Vecdaugavā. Paziņa izzvejoja ozolu, un tā dobumā vai nu sīlis, vai vāvere bija noslēpis zīles, un brīnumainā kārtā tās bija dzīvotspējīgas. Vecajam ozolam tika pārbaudīts vecums – 1600 gadi. Melturos jaunais kociņš aug piecus gadus.

Pagalmā plīvo Latvijas un Eiropas Kultūras mantojumu dienu karogs. “Latvijas karogs sauli nebija redzējis 83 gadus, tagad plīvo,” saka saimnieks Egons Garklāvs. Karogu viņš pirms pieciem gadiem atrada mājas bēniņos koka kastītē, ievīstītu lina audumā.  E.Garklāvs domā, ka arī iepriekšējā ēkas saimniece nav zinājusi, ka bēniņos paslēpts karogs, noteikti būtu izstāstījusi. “Nebija tāda notikuma, lai uzvilktu mastā, bet    pieminekļu aizsardzības simtgade īstā reize. Karogs    skaisti iztaisnojās un plīvo, krāsas saglabājušās.    Reizi gadā gribu tam parādīt godu,” teic Melturu sētas saimnieks.

Zinātāji devuši pat 90 procentus, ka te, kur Melturu sēta, kādreiz bijis pilskalns, jo Amatas krastā droša vieta. Īpašnieka sapnis ir attīstīt apbūves kompleksu un izveidot sabiedrībai pieejamu vēsturiskā dzīvesveida ekspozīciju un darbības vietu amatniekiem.

Vēl interesants kultūras vēstures objekts, kuru varēja apskatīt, bija Līgatnes pilskalns. Tas ir pierādījums, ka mutvārdu tradīcijas saglabā    ziņas par vietu gadsimtiem ilgi. 1928. gada 23. augustā Pieminekļu valdē saņemts ziņojums par kādu Rīgas apriņķa Ķempju pagastā esošu pilskalnu, kas ierādīts grants ieguvei. Vietējo iedzīvotāju sociālajā atmiņā bija saglabājies tikai apzīmējums, ka minētais kalns ir pilskalns. To apmeklēja pilskalnu pētnieks Ernests Brastiņš, secinot, ka Līgatnes pilskalns ierindojams starp senākajiem pilskalniem un datējams ar bronzas laikmetu.

“Interese par pārgājienu uz pilskalnu bija maza,” pastāsta tūrisma konsultante Ieva Liepa un piebilst, ka aktīvajiem cilvēkiem apkārtnē bija plašs citu pasākumu piedāvājums.
Latvija ir bagāta, kur soli sper, tur kas ievērības cienīgs. Simts gadus valsts uzņēmusies sargāt tās vērtības, kas paaudzēm nozīmīgas. Atliek vien iepazīt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
5

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
41
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi