Policija regulāri uzsver, cik būtisks tās darbā ir sabiedrības atbalsts. Ne vienmēr tas tiek gūts, taču ir cilvēki, kuri gatavi palīdzēt policijai, veltot tai savu brīvo laiku.
Cēsnieks Jānis Birks un Liepas pagasta iedzīvotājs Valerijs Višņevskis ikdienā nestrādā policijā, taču ir kļuvuši par policijas darbinieku palīgiem. Kopumā Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldei ir četri policijas palīgi.
Tas ir sabiedrības pienākums
„Katra pilsoņa pienākums ir dot savu ieguldījumu sabiedriskās kārtības nodrošināšanā. Ir cilvēki, kas var pievērt acis un nepalīdzēt citam, kurš nokļuvis nelaimē vai izlikties nepamanot pārkāpumu, bet es tā nevaru. Var taču aizrādīt vai vismaz paziņot policijai, ja cilvēks pats baidās ko teikt,” uzsver V. Višņevskis. Viņš agrāk strādājis milicijā, tādēļ šajā darbā ir liela pieredze. Ir zināma darba specifika, tāpat arī normatīvie akti.
Tā kā ikdienā V. Višņevskis strādā Liepas pagasta padomē, turklāt līdzās iecirkņa inspektoram, sadarbība ir ļoti cieša. Ja iecirkņa inspektors saņem izsaukumu, kur nepieciešams palīdzēt, piemēram, ja sabiedrības kārtību traucē piedzēries cilvēks vai ir saņemta informācija par ģimenes skandālu, tad policijas palīgs nereti dodas līdzi iecirkņa inspektoram. Palīdzēts tiek, arī nodrošinot kārtību skolā vai kultūras namā notiekošajos pasākumos.
J. Birks sabiedriskās kārtības nodrošināšanas atbalstā aktīvi iesaistījies, kad sācis darboties Cēsu pilsētas vecāku domē. Tā devusies reidos, pārbaudījusi notiekošo izklaides vietās, pilsētā, kā arī to, vai veikalos netiek pārdots alkohols un cigaretes nepilngadīgajiem. J. Birks uzskata: „Pēc vecāku domes veiktajiem reidiem situācija pilsētā uzlabojās par apmēram 50%.”
J. Birks atzīst, ka policijas palīgiem privātajās drēbēs nereti atklājas patiesie notikumi pilsētā. Jaunieši, kuri sēž pilsētas centrā uz soliņa un dzer alu, ieraugot policijas automašīnu vai policistus formas tērpos, alus pudeles noslēpj. Tādēļ it kā „vienkāršs garāmgājējs” nereti var pamanīt daudz vairāk nekā policija.
Iepriekš dodoties reidos kā vecāku domes pārstāvim, viņam nebija iespējams aizturēt pārkāpuma veicēju, arī to, kurš nopērk un atdod nepilngadīgajam alkoholu. Policijas palīgi var aizturēt gan nepilngadīgos, gan pilngadīgos un iz- saukt policijas patruļu, kura noskaidro situāciju un nepieciešamības gadījumā soda.
Ir jāmeklē dialogs
Abi policijas palīgi uzsver, ka sāpīgākās problēmas ir saistāmas ar jauniešiem. Kā piemērus viņi min alkohola, arī narkotiku lietošanu, smēķēšanu, arī nekārtību veikšanu.
J. Birks uzsver aizvien aktuālo problēmu – joprojām ir pārdevēji, kuri tirgo nepilngadīgajiem alkoholu un cigaretes. Policijas palīgs vērtē, ka situāciju atklāt var arī, kādu laiku pavadot blakus pārdevējam: „Pārdevējs jau, protams, tad būs godīgs, taču tie bērni, kuri reiz dabūjuši nopirkt cigaretes vai pudeli, arī tādā situācijā nāks un mēģinās nopirkt šīs preces. Un tad jau no jauniešiem pašiem var dzirdēt neizpratni, kādēļ pārdevēja iepriekš pārdevusi, bet tagad vairs ne.”
Arī V. Višņevskis piekrīt, ka lielākoties problēmas ir saistītas ar jaunatni: „Taču pēdējā laikā aizvien aktuālāka problēma izriet no tā, ka daudzi zaudē darbu. Tam seko alkohola pastiprināta lietošana. Paliekot bez naudas, tiek domāts, ko nozagt. Situācija patiešām ir nopietna, tomēr pagaidām problēma tiek kontrolēta.
Abi policijas palīgi uzskata, ka ne vienmēr būtiskākais un nepieciešamākais ir sods. Bieži vien palīdz izrunāšanās. J. Birks skaidro: „Uzskatu, ka ar jauniešiem ir jāmeklē kopēja valoda. Sākumā no viņu puses, protams, jūtama bravūrība, bet cenšos izrunāt problēmu. Vārds pa vārdam, un jaunieši kļūst atsaucīgi un pretimnākoši. Cēsīs ir daudz labu jauniešu, tikai nereti pie vainas ir bara instinkts, kura vadīti, jaunieši sāk lietot alkoholu un pīpēt.”
Tomēr J. Birks atzīst, ka lielākoties ar runāšanu var panākt daudz. Policijas palīgs uzsver, ka palīdzējis apmēram 20 meitenēm atmest smēķēšanu, aicinot izvērtēt, kas ir izdevīgāk – smēķēt un saņemt par to sodu vai nopirkt par ietaupīto naudu kosmētiku.
„Reiz L. Paegles ielā pamanīju – jaunieši sēž pie veikala uz kāpnītēm, ēd saulespuķu sēklas un spļauj mizas zemē. Es viņiem saku: “Puiši, jūs taču šeit esat vietējie – kādēļ jums pašiem jāsēž miskastē?” Puiši atzinās, ka viņiem vienkārši nav nekā cita ko darīt..
Lielā mērā tas, kāds bērns izaugs, ir atkarīgs no ģimenes. Esmu pilsētā saticis nepilngadīgas meitenes, kurām konstatētas 2,5 – 3 promiles.
J. Birks atzīst, ka kopā ar policiju aizvedot nepilngadīgos uz mājām, nereti atklājas bēdīgs skats, jo savus bērnus mājās sagaida pamatīgi piedzērušies vecāki.
Komentārs:
Valsts policijas Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba: „Policijas darbinieku palīgi
veic brīvprātīgu darbu, bez atlīdzības. Viņi var palīdzēt, novēršot likumpārkāpumus, tāpat arī paziņojot par pārkāpumiem un nekārtībām.
Policijas palīgi līdz šim jau piedalījušies reidos kopā ar policistiem, kā arī ziņojuši par nekārtībām, ko pamanījuši paši. Tāpat palīgi piedalījušies pasākumos, lai palīdzētu policijai sabiedriskās kārtības nodrošināšanā. Kā piemēru varu minēt festivālu „Fonofest”.
Pagaidām mūsu rajona pārvaldes darbiniekiem ir četri palīgi, taču interesi par šo līdzdarbošanos kārtības nodrošināšanā izrādījuši vairāki Cēsu pilsētas vecāku domes aktīvisti. Palīgi ir vajadzīgi ne tikai Cēsīs, bet arī inspektoriem pagastos.
Lai kļūtu par policijas darbinieka palīgu, ir jāiesniedz iesniegums, nepieciešams arī policijas darbinieka ieteikums. Palīgi strādā konkrēta policijas darbinieka vadībā, un uz darbības laiku viņiem tiek izsniegta palīga apliecība.”
Komentāri