Vasara virzās uz otru pusi, un daudzās ģimenēs arvien vairāk tie pārcilāti temati, ko pirkt, ko nepirkt bērniem skolas vajadzībām.
“Druva” zina, ka vairāk raižu mācību gada tuvošanās sagādā daudzbērnu ģimenēm. Sociālajos dienestos uzsver, ka papildu naudas ieguves nolūkā čaklākās ģimenes vasarā dodas sezonas darbos, lasa mežā ogas un sēnes. Arī Ļaskovsku ģimene no Skujenes pagasta “Jaunsmeņģiem” nav izņēmums.
“Jaunsmeņģos” lielā mājā zem viena jumta dzīvo Aija Ļaskovska ar saviem pieaugušajiem bērniem un viņu ģimenēm. Dienā, kad satiekam Ļaskovskus, viņi nesen atbraukuši no iepirkšanās tūres pilsētā un ātri vien visi devušies siena pļavā. Kamēr labs laiks, tikmēr siens jāpaceļ. “Mums jau tās zemītes tikai tik, cik ap māju. To savācām. Kaimiņš nopļāva, bet sienu viņam pašam nevajag, galvenais, lai ir kas savāc zāli. Mēs par to tikai priecājamies,” teic vecmamma Aija un turpina: “Iepirkties braucam nedēļā reizi. Sapērkam visu, ko vajag. Tā jau sava veida tradīcija. Pirms ejam veikalā, jau zinām, kas būs vajadzīgs, ko vairāk lietojam uzturā," stāsta vecmamma un piebilst, ka pamazām jau tiek domāts par skolas gaitu uzsākšanu, veikalos vairāk pievēršot uzmanību tam, ko varētu sagādāt jau laikus. “Nevar visu atstāt uz pēdējo brīdi – tas rada lieku stresu. Uz skolu gribas ko jaunu vilkt mugurā. Meitenes jau noskatījušas pa kādam apģērba gabalam. Pat ja lielie izaug no apģērba un tas ir vēl lietojams, mazie nelabprāt to velk mugurā. Pa māju jau visu var novalkāt, taču, kā skolā rādīties, par to gan vairāk jāpadomā,” ir pārliecinātas Ļaskovskas.
Aijas meita Evita viena audzina trīs bērnus. Ir bez darba. Algotu darbu strādāt viņai nemaz nebūtu viegli, jo sievietei jāsadzīvo ar redzes invaliditāti. Arī vienam no bērniem ir redzes problēmas. Evita gan nesūkstās un saka, ka viņai palīdz mammas atbalsts, turpat dzīvo arī brālis ar savu ģimeni. Arī viņiem trīs bērni. Pašam mazākajam tikai divi gadiņi. “Dzīvojam saskanīgi. Varam viens uz otru paļauties,” saka Evita, un tam piekrīt arī Aija.
Vecākajam no Evitas bērniem ir 13 gadu. Čakli esot visi, bet par uzņēmīgāko ģimenē sauc vienpadsmitgadīgo Ralfu. Puika ir bijis iniciators idejai, ka mājās vajag turēt kazas. Viņš pats krājis naudiņu, par ko sagādājis pirmās kazas. “Tagad ganāmpulkā ir septiņas kaziņas. Pēdējās atvedām pirms nedēļas,” puika stāsta. “Ja Ralfs tiek pie kabatas naudas, tad nepirks saldumus, bet raudzīs iegādāties ko garšīgu kaziņām. Vēl viņš ir liels kulinārs. Netipiski puiku lietām, viņam patīk eksperimentēt ar dažādām ēdienu receptēm. Kaut kur ierauga un izlasa – pats arī mēģina pagatavot,” piebilst Ralfa mamma un turpina: “Pateicoties viņam, tagad pašiem ir savs pieniņš, visiem garšo. Gribētu turēt arī telīti. Vieta būtu, bet nav tādas naudas, lai varētu to atļauties.”
Evitas ģimenei piešķirts arī trūcīgās ģimenes statuss.
“Ja runājam par palīdzību no malas, ko saņemam un izmantojam, tad tās ir Eiropas sarūpētās pārtikas pakas. Parasti izlietojam visu, neko nesmādējam. Visādā citādā ziņā nejūtamies īpaši aprūpējami – zinām, ka pašiem par sevi jāgādā,” uzsver Evita. Viņa min, ka šis ir
laiks, kad ģimene sāk domāt
arī par krājumiem ziemai. Tie tiks gādāti kā no piemājas dārziņa, tā no mežā salasītajām veltēm.
Tomēr vajadzību tāpat ir vairāk nekā iespēju, tāpēc, lai iegūtu papildu ienākumus iztikšanai, ģimene steidz uz mežu lasīt ogas. Kā saka Aija, viņiem jau gadiem ir zināmas labas ogu lasīšanas vietas. Vispirms gan lasīts tiek sev, tikai tad pārdošanai uzpircējiem.
Ģimene neslēpj, ka vasarās mežā nopelnītais sniedz manāmu atbalstu. Tiesa, kā veiksies šajā sezonā, vēl grūti prognozēt.
Ģimenē bērni tiek skoloti pēc
principa – to, ko paši nopelna, to var iztērēt pēc saviem ieskatiem. Tā viņiem veidojas lielāka izpratne par naudas vērtību un attiecīgi tai ieguldīto darbu.
“No rīta padarām mājas darbus, tad visi kāpjam mašīnā un uz mežu prom. Jābrauc tālu, ņemam līdzi arī pusdienas. Bērni nav pat jāmudina. Viņiem ir motivācija kaut ko nopelnīt un iekrāt. Katram ir savs mērķis, ko vajag iegādāties. Negribas skolā atpalikt no vienaudžiem. Kāds grib nopirkt jaunu telefonu, cits skatās internetā sludinājumus ganāmpulka paplašināšanai. Nu, protams, te es domāju Ralfu,”
izsakās vecmamma.
Savukārt Evita piebilst, ka, piemēram, Samanta nupat iegādājusies jaunu riteni, kam daļu līdzekļu viņa bija iekrājusi pati, bet otrai pusei “piemeta” mamma.
Taujāta, vai bērni vasarā var atļauties doties arī ekskursijās vai izbraucienos, Evita norāda, ka šajā ziņā problēmu nav. “Mums piedāvāja nometni. Bērni atteicās, labāk vasaru pavada mājās. Ekskursijās gan brauc. Visi trīs apmeklē kristīgo mācību. Savukārt kristīgā skoliņa ik vasaru noorganizē kādu ekskursiju. Arī šogad manējie tajā noteikti dosies,” tā E.Ļaskovska.
Ilze Fedotova
Komentāri