
Rajona padome parakstījusi līgumu „Vidzemes inovāciju un uzņēmējdarbības centrs: Inovācijas caur partnerību” īstenošanu.
“Cēsīs ir nepieciešams šāds centrs. Pirms četriem gadiem izstrādājām tehnisko projektu vienai “CATA” ēkai, kurā pirms vairākiem gadu desmitiem atradies uzņēmuma kultūras nams. Tagad izdevies piesaistīt ES un Norvēģijas valdības finansējumu,” “Druvai” stāsta rajona padomes izpilddirektors Māris Niklass un uzsver, ka baltā divstāvu ķieģelu māja tiks atjaunota. Tās pirmajā stāvā bijusi remontzona, bet otrais gadiem stāvējis tukšs. Arī “CATA” plānos šim namam nekāda perspektīva nebija iezīmēta.
“Lai ko sāktu biznesā, konsultācijām ir vajadzīgs pašvaldību vai valsts atbalsts. Pamazām arī mēs esam pārliecinājušies, ka ne jau katram pašam jālaužas cauri biznesa džungļiem, ja padomu var paprasīt speciālistam. Konkurence palielinās, izturēs tas, kurš spēs ieviest, izmantot ko jaunu. Inovācijām vajag zinātniski pierādītu pamatojumu. Svarīga ir augstskolu, pašvaldību un uzņēmēju sadarbība,” stāsta rajona padomes izpilddirektora palīdzē starptautiskos jautājumos Rita Merca un piebilst, ka viens no projekta uzdevumiem ir radīt pamatbāzi, lai jauni un arī pieredzējuši uzņēmēji var iegūt konsultācijas, arī iespēju testēt savus produktus Rīgas Tehniskajā universitātē.
“Lielākā daļa ES programmu, kuru projektos iesaistījāmies, bija vērstas, lai attīstītu cilvēkresursus, paaugstinātu speciālistu kompetenci, veicinātu uzņēmējdarbību. Rajona padomei tik vērienīgs projekts infrastruktūras attīstībā, atbalstā uzņēmējiem ir pirmais,” uzsver Māris Niklass.
Nākamā gada sākumā tiks izsludināti iepirkumi ēkas renovācijai. Patlaban tiek veidota projekta īstenošanas darba grupa. To vadīs Inga Šķendere – Drēģere. 600 kvadrātmetru plašajā ēkā tiks iekārtots reģionāls centrs, kurā būs gan biznesa inkubators (biroja telpas, juridiskā palīdzība, grāmatvedības pakalpojumi utt.), notiks mācības uzņēmējdarbības kompetences paaugstināšanai, būs pieejamas konsultācijas finanšu jomā, uzņēmumu dibināšanā, naudas līdzekļu piesaistē, varēs izmantot sadarbību ar pētniecības un augstākās izglītības mācību iestādēm.
“Te būs gan konferenču zāle, biroju telpas, bibliotēka, viss aprīkots ar informācijas tehnoloģiju izmantošanas iespējām. Projekta gaitā tiks izveidota aģentūra, kas uzņemsies saimniekot centrā. Inovāciju jeb uzņēmējdarbības centrs – tas, vienkārši sakot, ir vieta, kur audzē uzņēmējus. Kāds atnāk ar ideju, mēs palīdzam viņam to īstenot jeb komercializēt,” pastāstīja Inga Šķendere – Drēģere un piebilda, ka ir ļoti plašas iespējas inovāciju projektiem piesaitīt finansējumu. Aizvien biežāk arī Latvijā sāk izmantot publisko partnerību. Ingai ir laba pieredze dažādu projektu vadīšanā. Viņa strādājusi gan “Vidzemes attīstības aģerntūrā”, gan Latvijas universitātē par projektu vadītāju, kur katrs bijis vērts vairākus miljonus.
Projekta īstenošanas laiks ir 29 mēneši, tātad līdz 2011.gada aprīlim. Pēc novadu reformas rajona padomes iesākto, visticamāk, turpinās Cēsu dome.
Projekta „Vidzemes inovāciju un uzņēmējdarbības centrs: Inovācijas caur partnerību” rajona padomes partneri ir Ostfoldas reģiona padome, Cēsu dome, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Rīgas biomateriālu inovāciju un attīstības centrs. Projekta kopējais budžets ir 1,5 miljoni eiro, no kuriem Norvēģijas valdības grants 1,2 miljoni eiro, Latvijas līdzfinansējums kopā: 240 tūkst. eiro (16 %), proti, Cēsu rajona padome – 120 tūkst eiro; Cēsu dome – 45 tūkst. eiro; RTU -75 tūkst. eiro.
Komentāri