Otrdiena, 10. septembris
Vārda dienas: Jausma, Albertīne

Ukrainas Neatkarības dienā satraukums un cerība

Iveta Rozentāle
23:00
30.08.2022
5
Ukr Neatkar 2 1

24. augusts ir Ukrainas Neatkarības diena. Tā šogad reizē ir traģiska diena – paiet pusgads, kopš Ukrainā iebruka Krievijas karaspēks, un tamdēļ daudzi Ukrainas iedzīvotāji    spiesti pamest savas mājas. Tieši trešdien, 24.augustā, Cēsīs tika reģistrēti deviņi jauni kara bēgļi no Ukrainas. Kopumā Cēsīs un novadā dzīvo 636 ukraiņi, kas atraduši patvērumu Latvijā.

Ukrainas bēgļu informācijas centrā Cēsīs 24.augustā reģistrējās arī Aļona Volvača ar meitām: deviņgadīgo Miļenu un trīsgadīgo Mariju. Kamēr mamma reģistrēja dokumentus, darbiniece iedrošināja meitenes izvēlēties sev rotaļlietas no Cēsu novada iedzīvotāju ziedoto lietu klāsta. Meitenes sākumā nedroši, bet pēc tam jau ar platu smaidu izvēlējās vairākas.

Aļona Volvača stāsta, ka Neat­karības diena Ukrainā parasti svinēta ļoti plaši, ir lieli svētki – ar salūtu, koncertiem, parādēm: “Mēs vienmēr lepojamies, ka esam ukraiņi, neatkarīga tauta ar savu kultūru. Bet šodien visi šajā dienā ļoti baidās, arī manā pilsētā notiek apšaudes, krievi grib mūs iebiedēt, ka nebūs mums brīvības un neatkarības. Bet mēs esam stipri.”

Aļona ar ģimeni dzīvoja Doneckā. Viņai karš sākās jau 2015. gadā, kad tur notika apšaudes un blakus ēkā trāpīja raķete, arī viņu mājas logiem izbira visas rūtis. Ģimene izlēma pārcelties uz Doneckas apgabala Bahmutu: “Reiz meita, atnākusi no skolas, sacīja, ka sācies karš. Negribēju tam ticēt, cerēju, ka līdz mums tas nenonāks, jo vienreiz jau zaudējām mājvietu, negribēju ticēt, ka tas var notikt vēlreiz. Atkal piedzīvojām, ka apšaudēs    ēkai izlido logi ar visiem rāmjiem, bija ļoti bailīgi. Pārnakšņojām pie draugiem, tad devāmies uz Ukrainas rietumiem, jo ļoti negribēju braukt caur Krieviju. Tad devāmies uz Varšavu un pēc tam uz Latviju. Tas bija sarežģīti, bērni joprojām ir emocionāli, jaunākā meitiņa naktīs raud un kliedz. Kā dzirdam kādu troksni, liekas, skan sirēnas.”

Cēsīs Aļona ar meitām ieradās, draudzenes mudināta. Likteņa biedre no Ukrainas dzīvo Dra­bešu skolā, viņa sacījusi, ka te ir labi cilvēki, lai droši brauc: “Es jutos pazaudējusies, nezināju, ko darīt, jo viss ir citādāk, bet tagad vismaz ir pazīstami cilvēki, bērniem arī draugi. Vīrs gan palika Ukrainā, strādās, mums palīdzēs. Es tomēr aizbraucu, jo baidījos par bērniem. Tagad man jādomā par darbu, kā iekārtoties, bet vismaz esam klusumā.”

Ukrainas bēgļu informācijas centra pārstāve Iveta Jermolājeva teic, ka, domājot, vai un kā apsveikt ukraiņus Neatkarības dienā, aizdomājušies, ka tas šobrīd ir ļoti jūtīgs un emocionāls jautājums: “Tāpēc saistībā ar šo dienu neplānojām nekādas aktivitātes. Bet ukraiņi paši saka, ka viņiem šis datums ir ļoti nozīmīgs, apstiprinājums tam, ka Ukraina ir neatkarīga valsts un tāda būs.”

Par jaunu kara bēgļu reģistrāciju un iespēju sniegt palīdzību Iveta Jermolājeva teic: “Šobrīd novada resursi ar dzīvesvietas nodrošināšanu ir izsmelti, tāpēc uzņemam tikai tos, kuriem te ir radinieki, tuvinieki, kuriem ir iespēja, kur palikt. Ja gadījumā kādam dzīvesvieta ir jāmaina, palīdzam ar citas sameklēšanu, nav situācijas, ka kāds paliek bez mājokļa.” Jautāta, vai saistībā ar mācību gadu kādas telpas, kurās patlaban dzīvo ukraiņi, nebūs jāatbrīvo mācību iestāžu vajadzībām, I.Jermolājeva saka, ka šādu problēmu nebūs.

Stāstot par vajadzībām, kas ukraiņiem aktuālas, Iveta Jermolājeva teic, ka pašvaldība ik pa laikam ievieto sludinājumu, kā iespējams ukraiņiem palīdzēt, piemēram, ar dārzā izaudzēto: “Cilvēki laipni dalās ar  dārzā izaudzēto -tomātiem, kabačiem un citu. Ir cilvēki, kas dārzeņus, augļus aizved paši, jo zina, kam tos atdot, ir tādi, kas atnes pie mums, mēs tālāk dodam ziņu ukraiņiem.

Protams, tie atbraucēji, kas atraduši darbu, strādā, bet ne visiem tas ir izdevies. Turklāt ne visi var strādāt, jo aprūpē ir kāda persona. Savukārt mammām, kuras vasarā strādāja, bija grūti risināt situāciju ar bērnu pieskatīšanu, jo īpaši, ja līdzās nebija neviena radinieki. Vēl ir arī ukraiņi, kuri Latvijā jau strādājuši, bet tagad nopietnu veselības problēmu dēļ to nevar. Tādu ir samērā daudz, kuriem šeit atklātas gan onkoloģiskas saslimšanas, gan citas nopietnas slimības. Bet, tā kā nav vēl nostrādājuši trīs mēnešus,    nevar saņemt slimības pabalstu. Tad organizējam un mēģinām saprast, kā palīdzēt. Un jebkurš vietējais arī var palīdzēt, kaut vai padaloties ar savu kartupeļu ražu, jo cilvēki neplānoti nonāk neapskaužamā situācijā.”

Iveta Jermolājeva novērojusi, ka ukraiņi turas cieši kopā gan savā starpā, gan ar latviešiem, kuri uzņēmušies atbalsta sniegšanu, rīko svētkus, kopīgi tiek svinēti latviešu svētki, piemēram, kupli svinēti Jāņi.

Informācijas centra pārstāve atgādina, ka, ja cilvēkiem ir lieka elektrotehnika, skapīši, dators, gultasveļa vai jebkas cits, kas varētu būt noderīgs, var sazināties ar bēgļu centru pa tālruni, un centrā palīdzēs, lai nepieciešamās lietas nokļūtu pie īstajiem cilvēkiem: “Mēs ik pa laikam šo palīdzības nepieciešamību aktualizējam, un cilvēki atsaucas. Protams, pirmajā brīdī bija ļoti daudz emociju un cilvēki trauksmi mazināja, iesaistoties un palīdzot, kas ir brīnišķīgs veids, kā tikt galā ar savu pārdzīvojumu. Šobrīd tas ir mazinājies, bet arvien iedzīvotāji ir ļoti atsaucīgi un iesaistās.”

Facebook grupā “Ukraiņi Cēsīs” ukrainiete    Jūlija Ņevolņičenko teica lielu paldies latviešu draugiem, kuri bija sarūpējuši saldu dāvanu Neatkarības dienā. Latvijā notika vairāki atbalsta pasākumi, piemēram, 24.augustā cilvēki visā Latvijā dalījās ar šogad izaudzētajām saulespuķēm, daloties ar stiprinošiem vārdiem ukraiņiem. Rīgā Ukrainas neatkarības dienā notika zibakcija “Saulespuķu ceļš”, no Ventspils ielas līdz pat Ukrainas vēstniecībai cilvēki sadevās rokās un simboliski no rokas rokā padeva saulespuķu pušķi, ko zibakcijas noslēgumā saņēma Ukrainas vēstnieks Latvijā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pilsētas centra skatlogos apskatāmi Royal Doulton porcelāna lāči no Londonas

00:00
10.09.2024
6

Pašā Cēsu centrā, namā, kas pazīstams kā Raunas vārti, skatlogos visu septembri redzama neparasta izstāde. Garāmgājēji var vērot dažādu tautu eksotiskas dekoratīvas maskas, unikālas lelles un porcelāna lāčus. Pagājušajā nedēļā, tiekoties mākslas mīļotāju lokā un cienājoties ar mājās ceptām vafelēm, atklāja izstādi “Cēsnieku Kolekcijas”. Tās veidotājas ir biedrības “Izgaismo mākslu” entuziastes Ilze Liepa, Kristīne Rozenberga, […]

“Saulrietu” Vaktskalniņā stāda egles un priedes

00:00
09.09.2024
22

Pie K.Skalbes muzeja “Saulrieti”, Vaktskalniņā, kur apbedīts dzejnieks, tagad zaļo priedes un egles. “Pēc 2022.gada vētras uzkalniņš bija klajš. Dzejnieks nekad nav gribējis būt uz pjedestāla, kalna galā. Apkārtējie koki bija izgāzti, un viņa atdusas vieta vairs neiekļāvās ainavā tā, kā bija, kad to izveidoja,” stāsta Piebalgas muzeju apvienības vadītāja Līva Grudule un piebilst, ka […]

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
28

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
101

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
42

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
478

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
23
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
22
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
28
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
19
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
26
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi