Sestdiena, 13. jūlijs
Vārda dienas: Margrieta, Margarita

Ugunsgrēkā daļēji nopostīta Ruckas muiža; sākti darbi ēkas atjaunošanai

Druva
17:14
21.11.2016
7
Img 9026 1

Pirmdienas, 21.novembra, naktī Ruckas mākslas rezidenču centra ēkā Cēsīs, Piebalgas ielā, izcēlās ugunsgrēks. Kā norāda centra vadītāji, Kaspars un Ieva Gobas, patlaban svarīgākais ir nostabilizēt situāciju ēkā, apjaust ugunsgrēka radītos zaudējumus un sākt strādāt, lai rezidenču centrs pēc iespējas drīzāk atsāktu darbu, portālu eDruva informēja Cēsu novada pašvaldības Komunikācijas nodaļas vadītājs Kārlis Pots.

Kā norāda apsardzes uzņēmuma “Taipans” speciālisti, plkst. 1.40 naktī ēkā nostrādājusi ugunsdrošības signalizācija, apsardze ieradusies trīs minūšu laikā un nekavējoties izsaukusi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Ugunsdzēsēji notikuma vietā ieradās pēc piecām minūtēm – tajā brīdī liesmas jau bija sasniegušas ēkas otro stāvu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā speciāliste Vidzemē Sandra Vējiņa informēja, ka naktī plkst. 1.48 tika saņemts izsaukums uz Piebalgas ielu Cēsīs, kur dega divstāvu sabiedriska ēka 350 m² lielā platībā. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ēka jau deg ar atklātu liesmu – 250 m² platībā dega ēkas jumts, 75m² platībā mansarda siena, kā arī piebūve 25m² platībā. Ugunsgrēka tālāka izplatība tika ierobežota plkst. 5.16, bet darbi pie ugunsgrēka pilnīgas likvidēšanas vēl turpinājās.

Pēc Ievas un Kaspara teiktā, svarīgākais, ka ugunsgrēka brīdī ēkā cilvēku nebija un neviens nav cietis.

Iepriekšējā vakarā ar izstādi un darbu prezentāciju Ruckas mākslas rezidenču centrā noslēdzās biedrības “ISSP” organizētā Maijas Kurševas un Andreja Strokina vadītā darbnīca “Fotogrāfija un kolāža”, kas bija Ruckas šīs sezonas noslēguma pasākums. Ugunsnelaimes brīdī visi viesi bija aizbraukuši.

Patlaban, sadarbojoties ar AAS “BTA Baltic Insurance Company” speciālistiem, notiek negadījuma seku apzināšana un zaudējumu aplēses. Valsts policijas darbinieki sākuši izmeklēšanu, lai noskaidrotu ugunsgrēka cēloņus.

“Visgrūtāk bija ugunsgrēka laikā skatīties, kā dažās stundās sadeg vairāku gadu darbs. Tas ir ļoti sāpīgi. Taču mēs vēlamies pēc iespējas īsākā laikā atjaunot rezidenču centra darbību,” saka Kaspars Goba.

Uguns izpostījusi Ruckas muižas jumta konstrukcijas un otrā stāva telpas. Ugunsgrēka dzēšanas laikā no ūdens daļēji cietušas arī telpas pirmajā stāvā. Rezidenču centra darbiniekiem izdevās izglābt darba telpu aprīkojumu, un centra darbs atsākts uguns neskartajā daļā ēkas pirmajā stāvā.

Ruckas rezidenču centra darbinieki apņēmušies pēc iespējas ātri novērst uguns radītos postījumus, lai jau nākamgad rezidenču centrs varētu atsākt pilnvērtīgu darbu.

Kā norāda K.Pots, Cēsu novada pašvaldība, kuras īpašumā ir Ruckas muiža, sniegs visu iespējamo administratīvo, juridisko, materiāltehnisko un finansiālo atbalstu, lai Ruckas muiža un parks atdzimtu. Pirmie darbi saistīti ar ēkas iekonservēšanu, lai pasargātu to no tālākas nokrišņu iedarbības, vienlaikus sākot atjaunošanas projekta izstrādi – veicot ekspertīzes, novērtējumus, aprēķinus.

“Patlaban svarīgākais strādāt, lai Rucka atsāktu darbu. Darīsim visu iespējamo, lai tas notiktu un lai kopā ar Ruckas komandu atjaunotu ēku ne tikai kā kultūrvēstures pieminekli, bet arī kā to radošo industriju magnētu, par ko tā pēdējos gados bija kļuvusi un ko cēsnieki bija iemīļojuši atzinuši, kā savējo,” saka Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, piebilstot, ka “redzams, cik saliedēta par spīti nelaimei ir Ruckas komanda – esmu drošs, ka vietu izdosies atjaunot, un aicinu cēsniekus un visus, kuriem rūp radošums un jaunrade, piedalīties, nākt talkā, lai tas notiktu.”

Arī “Cēsu kultūras un tūrisma centrs” paudis apņemšanos palīdzēt un līdzdarboties kultūras pasākumu un koncertu rīkošanā ar mērķi atbalstīt Ruckas muižas atjaunošanu.

Tāpat ikviens tiek aicināts, ja ir vēlme palīdzēt Ruckas mākslas rezidenču centram atjaunot Ruckas muižas ēku, lūgums sūtīt ziņu uz rucka@rucka.lv vai zvanīt uz tālruni 29122272. Bankas konts centra atbalstam: nodibinājums “Elm Media”, AS Swedbank, LV90HABA0551033911343, ar norādi “Ruckas mākslas rezidenču centra atjaunošanai”.

Visdrīzākajā laikā tiks izziņota informācija par talku Ruckas sakopšanai.

Jāpiemin, ka Ruckas rezidenču centrs durvis vēra 2014.gadā, pamestas muižas, kas vēlāk kalpojusi kā tuberkulozes slimnīca, vietā izveidojot un attīstot vietu radošajiem profesionāļiem un mācekļiem. Centra vadītāji atjaunoja un labiekārtoja ne vien pašu muižas ēku, bet arī iekopa tai pieguļošo teritoriju papildinot to ar radošām instalācijām.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
11

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
40

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
52

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
53
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
61
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi