Pirmdiena, 14. oktobris
Vārda dienas: Vilhelmīne, Minna
casibom jojobet giriş jojobet Casibom holiganbet giriş casibom giriş Casibom casibom casibom giriş CASİBOM holiganbet Casibom Giriş casibom casibom güncel giriş casibom güncel Casibom Casibom holiganbet holiganbet casibom güncel giriş

Tirgū būtiska ir arī gaisotne

Sarmīte Feldmane
00:00
29.09.2024
110
Tirgus Cesis1

Lai garšo! Ketija Grēta Sabule sākusi cept skābmaizi, to novērtē arī tirgus apmeklētāji. FOTO: Sarmīte Feldmane

Sestdien, 21.09., saulīte mudināja doties ārā, nesteidzīgā pastaigā baudīt saulaino rudeni. Ne viena vien cēsnieka un pilsētas viesa ceļš atveda uz Rožu laukumu. Te Rudens labumu tirdziņā varēja baudīt tirgus gaisotni un iegādāties vietējo audzētāju, ražotāju un amatnieku labumus, gardumus un noderīgas lietas.

Tirdziņā godā tika celts kāposts. “ Iepriekšējos rudeņos uzmanība tika pievērsta ķirbjiem, kabačiem, šoreiz sadarbībā ar Briežu ģimenes saimniecību “Purmaļi” no Stalbes pagasta, Cēsu ģimenes uzņēmumu “Labas saknes” izvēlējāmies kāpostu,” pastāsta Cēsu Kultūras centra projektu vadītāja Linda Ķaukule.

“Labas saknes” saimniece Daina Eglīte-Antone    atzīst, ka kāposts palicis nenovērtēts, bet tā izmantošana ir daudzveidīga.    “Var teikt, ka kāposti ir piemirsti, jo ikdienā jau tam, par ko vairāk runā, par ko stāsta,    arī pievērš uzmanību. Pārāk daudz skatāmies uz ievestajiem augļiem un dārzeņiem, kas aug citās zemēs, nenovērtējot to, kas aug pašu dārzos,” saka D.Eglīte-Antone. Viņa meistarklasē rādīja, kā skābēt kāpostus ar ķimenēm, diļļu sēklām, āboliem, mārrutkiem, piedāvāja arī pašas gatavotos kāpostu un sarkano    kāpostu čipsus    un salmiņus. “Sarkanajos kāpostos ir vairāk minerālvielu, parastie ir cietāki, tajos vairāk      ogļhidrātu,” atgādina cēsniece. Ikviens arī varēja nogaršot biedrības “Be The Light” vārīto ukraiņu boršču, kur bez kāpostiem neiztikt.

Tirdziņā bija iespēja izvēlēties 24 tirgotāju piedāvājumus. Todien Cēsu tirgū bija paplašinātais tirgus, pilsētā cilvēku bija daudz, Rožu laukuma tirgotāji par pircēju interesi sūkstīties nevarēja. “Rožu laukuma tirdziņā būtiska ir piedāvātā kultūras programma, gaisotne,” uzsver L.Ķau­kule. Ar priekšnesumiem uzstājās gan pūtēju orķestris “Cēsis” un Kociņu kapela, gan tautas vērtes kopa “Dzieti”, kā arī Vaives vokālais ansamblis “Tieši tāpēc” un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vaive”.

Tirgotāji atzina, ka, klausoties mūziku, pircēju sirdis atmaigst un mājās nedodas bez kāda pirkuma.

“Esam Cēsu novada ražotāji, kā varam nebraukt uz Rožu laukumu,” saka SIA “3×9    zālītes” saimniece Diāna Doniņa no Kaives pagasta. Līdztekus plašajam zāļu tēju klāstam interesi sais­ta tējas kūstošās bumbas.    “Pagaidām tādas neviens negatavo. Piņķerīgs darbs, tāpēc nav mēģinājuši atdarināt,” bilst saimnieks Arnis Mētra.      D.Doniņa pastāsta, ka vasara bijusi bagāta ziediem un tējas savāktas.    “Savu reizi jāaizbrauc uz tirdziņiem, jāparunājas ar pircējiem, jāsatiek pastāvīgie klienti, ar digitālajiem kontaktiem vien ir par maz,” saka kaivēniete un atklāj, ka rudenī daudzi, domājot par ziemu, stiprina imunitāti.

Pie Ketijas Grētas Sabules stenda ieinteresēti piestāj tūristi no Lietuvas. Katra ģimene nopērk skābmaizes kukulīti. Cepēja atklāj, ka interesēties par skābmaizi sākusi pirms diviem gadiem, pati mācījusies, kamēr tikusi līdz savai īstajai receptei. Ketija Grēta dzīvo Priekuļos, bet ceptuve ierīkota Raiskumā. “Tas ir roku darbs, bioloģiskos miltus pērku no “Kaņepītēm”,” atklāj mājražotāja.

Raivis un Ance Eikeni no Madlienas tirdziņā piedāvā sēņu audzēšanas komplektus. Viņi pastāsta, ka katrs pats var arī dzīvoklī izaudzēt pelēkās, dižās un zilās austersēnes, dižadatenes. “Var sēdēt un vērot, kā sēnes aug. Trijās četrās dienās no maziņas izaug skaista, liela sēne. Var novākt vismaz trīs ražas. Kamēr    maisiņā būs mitrums un barības vielas, tās augs.    Teorētiski var piebarot, bet substrātā var iemesties baktērijas,” klāsta Raivis, bet Ance uzsver, ka rudenī brīvdienas pavadīt tirdziņos dažādās pilsētās ir brīnišķīga atpūta un iespēja satikt visdažādākos cilvēkus.

“Pirmie tirgus apmeklētāji nopirka šīssezonas pēdējās zemenes,” stāsta “Mežnoru” saimnieks Aivars Urbasts no Raunas pagasta. Viņš atceras, ka bijuši rudeņi, kad pēdējās zemenes vācis oktobra sākumā. “Katrs gads ir citāds, karstais laiks ieviesa korekcijas. Rudens aveņu raža laba, bet tās ātri bojājas, jo naktis ir mitras,” pastāsta A.Urbasts.

L.Ķaukule uzsver, ka    ir būtiski, lai tirdziņā ikviens justos gaidīts un labi pavada laiku. Viņa atklāj, ka veidojas sadarbība ar Cēsu tirgu.  “Tirdziņam Rožu lau­kumā pieteicās vairāk tirgotāju, nekā varējām paņemt, viņiem tika piedāvāts tirgoties Cēsu tirgū. Savukārt lielā tirgus rīkotāji ieteica ražotājus, kuri iederētos Rožu laukumā. Domāsim, kā darīt kopā, jo ieguvēji būs gan tirgus apmeklētāji, gan tirdzinieki,” stāsta L.Ķaukule un piebilst, ka Cēsu Kultūras centrs gadā rīko trīs tirdziņus – Ražas, pirmajā un pēdējā Adventē. 

Tirgus Cesis
Kāposti ir vērtīgi! To tirdziniekiem stāstīja un rādīja “Labas saknes” saimniece Daina Eglīte-Antone. FOTO: Sarmīte Feldmane
Tirgus Cesis2
Satiekas kaimiņi. “Piebalgas kūpinātavas” pārstāvis Zaigonis Bērziņš (vidū) sarunā ar “3×9 zālītes” saimniekiem Diānu Doniņu un Arni Mētru. FOTO: Sarmīte Feldmane

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

KOM-AUTO nodrošinās zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā

09:02
14.10.2024
42

Pilsētvides uzturēšanas uzņēmums KOM-AUTO ir paplašinājis savu apkalpojamo teritoriju un no šā gada 1. oktobra rūpējas par zemes ceļu uzturēšanu Līgatnes pilsētā un pagastā pavasara, vasaras un rudens sezonā, informēja uzņēmuma direktors Māris Lasmanis. Viņš piebilda, ka uzņēmums, kurš Latvijas tirgū strādā jau teju 30 gadu, ir pievērsis īpašu uzmanību, lai uzlabotu darbības efektivitāti, kas […]

Renovēti senie nami papildina pilsētas piedāvājumu

00:00
14.10.2024
85

“Draugiem Group” uzņēmums “Mājas Cēsīs” pabeidzis renovāciju un atvēris “Žagaru māju” – lauku namu Gaujas senlejā Cēsīs. Šajā mājā dzīvoja cēsnieka, aktiera un uzņēmēja Jura Žagara ģimene.  “Šo māju kopā ar sievu savulaik iegādājāmies unikālās vietas un brīvvalsts laika tipiskās vasarnīcu arhitektūras šarma dēļ. Bijām nolēmuši, ka šī ir ideālā vieta, kur gribam dzīvot, – […]

Sanākt kopā un sazaigot

00:00
13.10.2024
60

Priekuliete Zaiga Cīrule jau vairākus gadus piedalās interesantā notikumā – Latvijas Zaigu salidojumā. “Par Zaigu salidojumu uzzināju nejauši, vārds pa vārdam, caur paziņām, strādājot bērnudārzā. Pirmais mans Zaigu salidojums bija 2011.gadā. Kopā ar vārdamāsām esmu jau trīspadsmit gadus,” atklāj Z.Cīrule un pastāsta par savu pirmo tikšanās reizi ar vārdamāsām. “Izkāpu no automašīnas un devos sasveicināties. […]

Tomāti, tomāti un vēl tomāti

00:00
12.10.2024
524

Anna Ķilla 45 gadus dzīvo Līgatnē, ir savs dārziņš, siltumnīca. “Visu mūžu kaut ko esmu audzējusi. Kad atgriezos no darba Anglijā, izdomāju, ka  gribu, lai man ir simts dažādu tomātu,” smaidot stāsta Anna. Pirms astoņiem gadiem sāka internetā meklēt padomus un sēklas. Pirms diviem gadiem sarīkoja izstādi, kurā līgatnieši varēja apskatīt 120 šķirņu tomātus. Šonedēļ […]

Nemainīgie rudens jautājumi

00:00
11.10.2024
168
1

Līdz ar pirmajām rudens salnām sākusies apkures sezona daudzdzīvokļu namos Namu apsaimniekotāji “CDzP”    ir uzņēmums ar ilgstošu pieredzi, tā vadītājs Ģirts Beikmanis atzīst, ka jautājums par to, kad pieslēgt siltumu, ik rudeni ir nemainīgs domstarpību iemesls dzīvokļu īpašniekiem. “Vieni gatavi pieciest drēgnumu, vilkt biezu džemperi un tīties segās, lai tikai nesāktos apkures sezona. Bet, […]

Izskan dzeja latviešu un ukraiņu valodā

00:00
10.10.2024
52
1

Ik rudeni arī Jaunpiebalgā izskan Dzejas dienas, pulcējoties piebaldzēniem, kuriem dzeja ir dvēseles valoda. Šogad Jaun­piebalgas Kultūras centra Velvju zālē aizvadītajā dzejas vakarā “Atkal šai rudenī…” skanēja dzeja latviešu un ukraiņu valodā. Dzeja, mūzika, dziesmas un skaistais iekārtojums ar rudens ziediem un dārza veltēm radīja ģimenisku un emocionāli siltu noskaņu. Piebaldzēns Jānis Mājenieks jeb Slēģu […]

Tautas balss

Pastaigu laikā jāpiesēž

20:28
08.10.2024
20
Pastaigu cienītāja Ē. raksta:

“Mēs, tie, kam patīk pastaigas un kas izmanto lielisko gājēju celiņu no Cēsīm uz Līvu ciematu, ļoti gaidām soliņus. Nav vairs jaunība, vajag pa laikam piesēst, ar autobusu pieturas soliņu ir par maz,” sacīja pastaigu cienītāja Ē.

Neaptveramās zāļu cenas

20:27
08.10.2024
17
9
Seniore raksta:

“Kad klausos, cik maksā zāles, lai ārstētu vai nepieļautu atkārtoties vēzim, mati ceļas stāvus. Grūti saprast, kas tik astronomisks jāiegulda, lai medikamenta deva maksātu tūkstošiem, pat desmitiem un simtiem tūkstošus eiro! Un šausmīgi saprast, ka jāmirst, jo nevari to atļauties, bet valsts nekompensē,” pārdomās dalījās seniore.

Laukos saites ciešākas

20:26
08.10.2024
20
Lasītāja V. raksta:

“Otrdienas “Druvā” izlasīju par senioru biedrībām, kas ražīgi darbojas un gādā par sava vecuma cilvēkiem. Droši vien viens otram vairāk palīdz laukos, kur cits citu pazīst, Cēsīs tas grūtāk. Pilsēta pietiekami liela, apvienot visus vienā organizācijā nav viegli,” sprieda lasītāja V.

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
31
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
48
1
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Sludinājumi