
Meža mācību un dabas takā ”Virši” Valsts meža dienesta konsultāciju pakalpojuma centrs aicināja uz pasākumu ”Mežs ārstē”.
”Šajā
reizē iepazīt mežu, izstaigāt taku, uzzināt par ārstniecības augiem, medībām īpaši aicinājām lauku konsultāciju biroju darbiniekus, lai viņi paši iepazīst, var pastāstīt zemniekiem un citiem interesentiem, ko ”Viršos” var uzzināt, arī, kā atpūsties,” ”Druvai” pastāstīja VMD Cēsu konsultāciju centra vadītājs Ainārs Amantovs. Cēsu lauku konsultāciju biroja vadītājs Valters Dambe atzina, ka ar kolēģiem, kuri palīdz zemniekiem, jāiet sadarbības ceļš.
”Kad bija pieteikšanās atbalstam mežu īpašniekiem, daudzi prasīja, kā rīkoties, meklēja informāciju, diemžēl tā, kas bija lauku atbalsta dienestā, nesakrita ar to, kas bija mežu konsultantiem. Kopā meklējām risinājumus,” pastāstīja biroja grāmatvede Inga Ezergaile.
Pasākuma dalībnieki kopā ar ”Viršu” gidu Vilni Roķi izstaigāja mācību taku. Tā kā VAS ”Latvijas valsts meži” iecerējusi būvēt meža ceļu un tas ietekmēs jau pirms gadiem izveidoto taku, sākti darbi, lai to pārbīdītu tālāk mežā. To izdarīt var, vien klusajā stūrītī, kuru tikai no tāluma ietekmēja ikdienas trokšņi, saimnieciskā darbība būs tuvumā.
Izstaigājot taku, var ne vien atpūsties, bet arī daudz ko uzzināt gan mežu apsaimniekotāji, gan skolēni, gan citzemju tūristi. Te ierīkots pārdomu stūrītis, kur var apskatīties, kā kokiem veidojas gadskārtas, var papriecāties par egļu jaunaudzi un skudru pūzni, redzēt bebru posta darbus, uzzināt par meža kaitēkļiem un vēl daudz ko citu, kā arī pārliecināties par savām zināšanām kaut vai koku pazīšanā.
”Visās skolās ir informācija, ka Skujenes pagastā ir tāda taka. Skolēnu grupas labprāt te ierodas. Bijušas arī delegācijas no Japānas, Zviedrijas, citām valstīm,” stāsta Vilnis Roķis un piebilst, ka cilvēki vienmēr mežā jutušies labi, atguvuši spēkus, vien šodien ne katrs saprot, ka tas arī jāsaudzē.
Meža gides dabā bija atvērušas mākslinieku darbnīcu. Pārdomām un ierosmei. Katrs varēja izveidot savu krāsu paleti no krāsainām rudens lapām, augiem. ”Dabā ir viss, kas vajadzīgs, mēs aicinām atpakaļ uz mežu. Mežs ir gudrs, nekas jauns nav jāizdomā. Vai kādreiz zināja, kas ir stress, depresija? Kad bija grūti, zināja, kādu tēju dzert,” atgādināja KCP Jelgavas nodaļas vadītāja, meža gide Alda Alksne un uzsvēra, cik aplams ir bieži uzdotais jautājums – vai tev mežā nav bail. ”Uz mežu neejiet, tur ērces, tur staigā slikti cilvēki. Ar to ir izdarīts ļaunums. Tādēļ mēs aicinām uz mežu un mācām saskatīt to, kam ikdienā paejam garām,” stāstīja Alda Alksne. Meža gide Velga Senkovska no Limbažiem atgādināja, ka puse Latvijas teritorijas ir meži. Vai tie nav pelnījuši mūsu rūpes, cieņu? ”Ja runāsim ar sabiedrību, nebūs piesārņoto piepilsētas mežu. Šodien visu var redzēt datorā, bet tās izjūtas, ko dod mežs, var izjust, tikai tajā esot,” pārliecināta meža gide. Pasākuma dalībniekiem bija liela interese par ārstniecības augu tējām. Ārstniecības augu audzētāja Zeltīte Kaviere nespēja vien atbildēt uz daudzajiem jautājumiem, ko tējas spēj dot veselības uzlabošanā.
”Tā bija jauka diena mežā. Daudz uzzinājām, par zināmo pārliecinājāmies,” atzina veselavieši Velta un Jānis Kaņepi.
Komentāri