Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Tie, kuri zaga, zags arī turpmāk

Druva
00:00
27.12.2008
2

Strauji pieaug sīko zādzību skaits. Valsts līmenī pat izskanējušas bažas par noziedzības līmeņa paaugstināšanos ekonomiskās krīzes dēļ. Tomēr Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes kriminālpolicijas biroja priekšnieks Vitālijs Reiters uzsver, ka mūsu rajonā situācija jau vairākus gadus ir stabila.

Pārskatot rajona policijas pārvaldes sniegto informāciju par notikumiem rajonā, nevar nepamanīt, ka pēdējo mēnešu laikā palielinājies nelielo zādzību skaits. Ik dienu notiek pat vairākas. Lielākoties no tirdzniecības vietām nozagti pārtikas produkti, visvairāk – dārgs alkohols. Notiek arī zādzības no dzīvokļiem, automašīnām. Aizvien turpinās arī degvielas zādzības gan no degvielas uzpildes stacijām, gan transporta līdzekļu, lauksaimniecības un celtniecības tehnikas bākām.

“Druva” V. Reiteram vaicāja, vai tiešām ir pamats satraukumam, ka noziedzības līmenim arī mūsu rajonā ir pieaugoša tendence un zādzības kļuvušas par ikdienu. V. Reiters uzsver, ka situācija 90. gados bijusi sliktāka. Vērtējot statistikas rādītājus, V. Reiters atzīst, ka pēdējos septiņus gadus mūsu rajonā situācija ir stabila, noziedzīgo nodarījumu skaits krasi nepalielinās.

Analizējot zādzību tendences, V. Reiters piekrīt, ka sīko zādzību skaits patiešām šogad pieaudzis un, visticamāk, tendence tuvākajā laikā nemainīsies. Tas gan skaidrojams arī ar vasarā pieņemtajām izmaiņām likumdošanā, kas paredz uzsākt kriminālprocesu arī par sīkajām zādzībām.

Agrāk veikalos lielākoties zaguši vietējie. Apsargi un pārdevēji viņus zinājuši, līdz ar to arī uzmanījušies, taču pēdējā laikā aizvien biežāk zagļi iebrauc no citiem rajoniem. Policija aizturējusi zagļus no Rīgas un Valmieras. Lielākoties tirdzniecības vietās ir videonovērošanas kameras, kas palīdz atklāt noziegumus, tomēr iebraucējus ir grūtāk pazīt.

Tomēr zādzību skaits salīdzinājumā ar 90. gadiem ir ievērojami mazāks. 1992. gadā no reģistrētajiem 1360 noziedzīgajiem nodarījumiem 1115 bija īpašuma zādzības. Šogad 11 mēnešos uzsākti 1349 kriminālprocesi, no tiem tikai 583 par zādzībām. Līdzīga statistika vērojama arī iepriekšējos gados.

Šogad reģistrētas 50 dzīvokļu un lauku māju apzagšanas. V. Reiters vērtē, ka ik gadu notiek vidēji apmēram 60 šādu zādzību. Ziemā nereti tiek apzagtas mājas laukos, kurās cilvēki dzīvo vien vasarās. Zagļi izmanto arī dzīvokļu remontu laiku un māju celtniecību, zogot būvmateriālus, instrumentus. Lai gan degvielas cenas samazinājušās, notiek degvielas zādzības. Šogad policija aizturējusi arī kādu grupu no Limbažiem, kas nodarbojās ar degvielas zagšanu, īpaši zogot to no lauksaimniecības tehnikas.

Aizvien notiek automašīnu zādzības. Pērn nozagtas 62, šā gada 11 mēnešos – 54 automašīnas. V. Reiters neslēpj, ka noder piedomāt, kas tiek atstāts automašīnā. Nereti no mašīnu saloniem tiek paņemtas pat ļoti vērtīgas mantas. Portatīvie datori, fotoaparāti, dārgi celtniecības instrumenti – šādas lietas zagļiem nepaliek nepamanītas, tādēļ labāk automašīnā tās neatstāt. Tāpat V. Reiters uzskata, ka arī dzīvokļos un mājās nevajadzētu glabāt vērtīgas mantas un lielas naudas summas.

V. Reiters uzsver – jautājumā par zādzībām būtiski tas, vai nozagto preci iespējams pārdot. Ja iespējams, lielāks zādzības risks. V. Reiters atminas, ka 90. gados zagti ziedi, puķu sīpoli. Situācija bijusi tik nopietna, ka policistiem pat nācies apsargāt puķu audzētavas.

Jauna un aktuāla tendence ir apzagšanas un apkrāpšanas pie bankomātiem. Šādas krāpšanas lielākoties ir rūpīgi izplānotas, tiek veiktas grupās, tādēļ V. Reiters iesaka būt uzmanīgiem un izvērtēt, kādi cilvēki atrodas bankomāta tuvumā. Tumšajos vakaros turklāt jāuzmanās no somiņu zagļiem. Cēsīs arī nesen notikusi šāda zādzība.

Reti, tomēr notiek arī laupīšanas. Daudzviet Latvijā, arī Cēsīs, notikusi veikala aplaupīšana, pārdevējai acīs iepūšot gāzi no baloniņa. Sadarbībā ar citu rajonu policijas pārvaldēm mūsu pārvaldes policistiem izdevās aizturēt vainīgo, kurš jau iepriekš bija tiesāts par laupīšanām. Pērn aizturēti arī Slovākijas pilsoņi, kuri nodarbojās ar zādzībām.

Vaicāts par smagajiem noziegumiem, V. Reiters skaidro, ka arī to skaits pēdējos gados nepalielinās. Rajonā ik gadu tiek izdarītas divas, trīs slepkavības vai nodarīti smagi miesas bojājumi, kuru dēļ cietušais nomirst. 90. gados bijusi pavisam cita situācija – tad notikušas pat desmit slepkavības gadā. Šogad bijusi viena slepkavība un trīs smagu miesas bojājumu izdarīšana, kuru dēļ cietušais miris. Lielākoties šie noziegumi saistīti ar alkohola lietošanu un sadzīviskiem strīdiem.

Domājot par nākamo gadu, V. Reiters neslēpj, ka valstī un arī mūsu rajonā vērojama nepatīkama tendence – palielinās ar narkotikām saistītu noziedzīgo nodarījumu skaits. 2005. gadā bija trīs, 2007. gadā jau desmit noziegumu, kas saistīti ar narkotikām, šogad reģistrēti jau 12.

V. Reiters uzsvēra, ka ik gadu tiek prognozētas tendences un policija tām ir gatava. Tā kā narkotikas kļūst aizvien aktuālāka problēma, policijas pārvaldē viens darbinieks specializēsies tieši šajā jautājumā.

“Neskatoties uz ekonomisko krīzi un problēmām, ne jau visi cilvēki zags un pastrādās noziegumus. Lielākā daļa cilvēku tomēr ir godīgi,” secināja V. Reiters.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
6

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi