Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Staltbriežus nejūgs ne ratos, ne kamanās

Druva
00:00
16.12.2006
1

Briežu dārzā “Saulstari” mīt staltbrieži, baltie brieži un dambrieži. Tos aizvien biežāk apciemo tūristi. Arī pirms Ziemassvētkiem.

Mores pagasta “Saulstaros” briežus var aplūkot jau 11 gadus. Tas bija pirmais privātais briežu dārzs Latvijā. Tagad visos gadalaikos, iepriekš piesakot ekskursiju, ar cēlajiem savvaļas dzīvniekiem tiekas skolas bērni, ģimenes, kuras atradušas laiku pabūt pie dabas.

“Dārzā ir daudz vairāk dzīvnieku, tā, ko redz tūristi, ir tā sauktā fermas daļa. Tajā ir arī pieradināti dzīvnieki, kuri kļuvuši ļoti ziņkārīgi. Viņiem garšo graudi, auzas, visvairāk maize, tāpēc, dzirdot cilvēku balsis, steidzas tuvāk žogam pēc ciemakukuļa,” stāstīja dārza saimniece Māra Paeglīte.

Staltbriežu govis un buļļi, kurus mīļāk dēvē par meitenēm un puikām arī šoreiz našķojās ar auzām un ļāva ienācējiem stāties viņu bara priekšgalā.

Dabā bara vadone ir kāda briedene un hierarhija esot jāievēro pavisam stingri.

“Brieži ir skaisti un cēli, bet viņi zina savu vietu barā. Ja to aizmirst, tad seko gauži nežēlīgas cīņas,” briežu sadzīvē iedziļinājusies Māra, sakot, ka šie brieži cilvēkus uzskata par pārākiem, bet tieši tādēļ tikai dažus saimnieki tuvinājuši mājdzīvnieka statusam. Pārējie ir un paliek savvaļas dzīvnieki, kuri izsenis līdzās pastāvējuši cilvēcei.

Hobija dārzs gadu gaitā pārveidots par nopietnu selekcijas saimniecību, kurā akurāti notiek vaislas darbs. Aizvien vairāk zemes īpašnieku izvēloties kārtot saimniekošanu tā, lai būtu materiāls un emocionāls gandarījums par ieguldīto. Arī “Saulstaru” saimnieki ir priecīgi par savulaik pieņemto lēmumu – laukus, kur augkopība nebija rentabla, izmantot noganīšanai. Tagad uzcelta arī viesu māja, tajā notiek gan konferences, gan cilvēki nakšņo, iet pirtī. Medī un makšķerē.

“Tas taču ir tik labi, ka tagad, kad visiem trūkst laika, ir stress, atrodas brīdis, lai pabūtu ārpus pilsētas. Bērni apskata dzīvniekus. Morē ir arī saimniecība, kurā audzē strausus, bet pie mums ne tikai staltbrieži, bet arī baltie brieži, kurus atvedām no Skotijas, lai mūsu zemē būtu balto briežu populācija,” vērtēja Māra Paeglīte.

Par ziemeļbriežiem saimnieki pagaidām tikai priecājas gluži tāpat kā bērni, kuri cer, ka arī pie viņu namdurvīm reiz piestās Ziemassvētku pajūgs, kurā būs iesēdies Ziemassvētku vecītis, rūķi, bet pa sniegotajām vai, kā šajā gadā, pāri zaļām ārēm vilks ziemeļbrieži.

“Lai pieradinātu briedi vilkt kamanas, ir ļoti grūti jāstrādā. Tas viņam jāmāca no pirmajām dzīves stundām, jāpieradina pie iemauktiem, kakla siksnas. Bet gluži neiespējami tas droši vien nav. Pirmie, ko izmantoja kamanu vilkšanai, bija ziemeļbrieži, bet ir redzēti attēli, kas tapuši cariskās Krievijas laikā, tad kamanas vilkuši arī aļņi,” pastāstīja Māra, kura priecājās, ka pagaidām pie viņiem ar pārdrošu ideju un vēlmi noīrēt kādu briedi dāvanu izvadāšanai vēl neviens nav griezies.

“Labāk jau uz briedi paskatīties, paklusēt. Tas ir skaists brīdis,” noteica Māra. Paeglīšu ģimenē Ziemassvētki esot īsti ģimenes svētki, kad laiku kopā būšanai atrod bērni, mazbērni, pārējie radi. Ziemassvētku vakarā “Saulstaros” būšot vismaz divdesmit savējo, bet briežiem svētku cienastā būšot maizīte, jo tā, briežuprāt, smaržojot un garšojot vislabāk.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
13

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
22

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi