
Cēsu pilsētas un rajona sociālie darbinieki novembrī atzinīgu darba novērtējumu saņēmuši no klientiem, kolēģiem un Labklājības ministrijas.
Labklājības ministrija atzinīgi novērtējusi Cēsu rajona padomes sociālo jautājumu nodaļas speciālistes Ģertrūdes Šulmeisteres, Liepas pagasta sociālā dienesta vadītājas Elitas Rancānes darbu, bet Sociālo pakalpojumu pārvalde atzinības rakstu veltījusi Cēsu pašvaldības aģentūras “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” sociālajai darbiniecei Svetlanai Lilitai Vasiļjevai.
“No pieredzes varu teikt, ka paiet ilgs laiks, līdz apjaut, kā patiesi iespējams palīdzēt cilvēkiem, jo tikai retais sociālā darbinieka padomu izvēlas labprātīgi. Tiešām jāatzīst, ka strādājam ar piespiedu klientiem, ir gandarījums par katru, kurš ikdienā neiet atpakaļceļu. Un vēl šim darbam raksturīgi, ka dienas vakarā, pat mēneša beigās neredzi tā augļus. Ieguldi daļu sevis, bet nekad nevari prognozēt rezultātu. Ir ģimenes, ar kurām sadarbojos gadiem, un pieredze ļauj vērtēt izmaiņas, bet ir jāsamierinās, ka ne vienmēr rezultāts ir pozitīvākais,” pieredzē dalījās Svetlana Vasiļjeva un piebilda, ka pasen atbrīvojusies no sabiedrībā pastāvošā priekšstata, ka sociālais darbinieks ir pasaules glābējs.
“Man ir jāierauga un jāvērtē situācija, jāpalīdz, bet klientu dzīvi būtiski izmainīt nav iespējams. Vislielākais prieks, ja nelabvēlīgo ģimeņu bērniem spēju parādīt citu ceļu, ja jaunieši izvēlas mācīties, strādāt,” atcerējās Svetlana Vasiļjeva. Tajā pašā laikā speciāliste neslēpa, ka sociālajiem darbiniekiem pienākumu gūzma aug augumā un ģimeņu skaits, kurām vajadzīgs pašvaldības atbalsts, pieaug. Tas saistāms ar ekonomisko situāciju valstī. Iedzīvotājiem, kuriem ir ļoti zems izglītības līmenis, bieži nav iespējams atrast un trūkst arī motivācijas meklēt darbu. Ģimenēs ir zemi mēneša ienākumi, un vecāki cieš no dažādām atkarībām.
Labklājības ministrija valsts svētku laikā paldies teikusi pilsētu un pagastu pašvaldībās strādājošajiem speciālistiem, lai uzsvērtu viņu darba nozīmīgumu, atgādinot, ka sociālais darbinieks daudzām ģimenēm kļuvis par padomdevēju, kurš palīdz risināt dažādas ikdienas problēmas.
“Sociālajā jomā strādā ļoti daudz labu speciālistu. Vērtējot apbalvoto kolēģu sasniegumus, arī personīgi gribu uzteikt viņu ilggadīgo un profesionālo darbu, tā mērķtiecību un ieguldījumu pašvaldības sociālo pakalpojumu un sociālā palīdzības sniegšanā iedzīvotājiem”, teica Ģ. Šulmeistere.
Valstī novērtēts arī Cēsu pašvaldības sociālo pakalpojumu un palīdzības aģentūras darbs, atzīts, ka pēdējo pāris gadu laikā iedzīvotājiem piedāvāto pakalpojumu raksturs ir pārdomātāks. Pašvaldība uzņēmusies atbildību un līdzdalību iedzīvotāju labklājības veicināšanā. Tajā pašā laikā sociālā darba darītāji atzīst, ka darbs ikdienā prasa daudz enerģijas un brīžiem garīgi iztukšo. Izdegšanas sindroms, kas bieži kā dzīves kvalitāti ietekmējošs faktors aprakstīts sieviešu žurnālos, mēdz būt sociālo darbinieku ikdiena. Tieši tāpēc aģentūras speciālisti veikuši darbinieku iekšējo aptauju, lai nosauktu šā gada darbīgāko un veiksmīgāko sociālās jomas speciālistu savā kolektīvā. Vērtēts profesionālisms, radošums un koleģialitāte.
“Eiropā novembrī atzīmē starptautisko sociālo darbinieku dienu, pie mums nav šīs tradīcijas, bet likās, ka ir svarīgi sociālā darba lomu skaidrot sabiedrībai un jaunatnei, lai tā izvēlas šo profesiju, kas ir un būs vajadzīga. Te nav runas par to, ka kolektīvā pasakām- viens ir labāks, otrs sliktāks, bet ir svarīgi otra darbu vērtēt un par visu labo pateikt paldies,” tā aģentūras projektu vadītāja Sabīne Ozoliņa. Šogad aģentūras kolektīvs atzinis, ka vislabākie darba rezultāti, strādājot ar ģimenēm un bērniem, bijuši sociālajai rehabilitētājai Initai Kupčai. Pati speciāliste par vērtējumu ir pārsteigta, jo tikai gadu dara šo darbu, iepriekš viņa strādājusi bērnu namā “Gaujaslīči”.
“Bērnu namā katru dienu biju kopā ar bērniem, kuri dažādu iemeslu dēļ palikuši bez vecāku aprūpes. Tagad man ir jauns izaicinājums- tikt galā ar cēloņiem, kāpēc tā var notikt. Tagad svarīgākais ir runāt ar vecākiem, bērniem viņu pašu mājās un priecāties, ja vecāki izprot notiekošo, cenšas izmainīt savu dzīvi, jo jāpiekrīt, ka no tā ir ļoti atkarīga bērnu rītdiena,” uzsvēra sociālā rehabilitētāja Inita Kupča. “Druva” kopā ar Initu devās uz kādām mājām, kuras speciāliste apciemo regulāri.
“Man prieks, ka Veltiņa maina savu dzīvi. Man prieks, ka regulāri tiek sakopts dzīvoklis, top siltas pusdienas. Arī dēls apmeklē skolu. Un prieks, ka šī ir no tām mammām, kura arī mazus mēneša ienākumus prot tērēt tā, lai visam pa drusciņai pietiktu,” pastāstīja Inita, un arī Velta atzina: “Es gaidu Initu ciemos. Tad mēs pārrunājam visu, kas man jāizdara. Zinu, kādu pašvaldības atbalstu varu saņemt, jo esmu invalīde.” Pašvaldībā neslēpa, ka sociālā riska, pat augsta sociālā riska ģimeņu skaits nesarūk, tāpēc sociālā darba loma tikai pieaugs.
Komentāri