Lai nodrošinātu higiēnas prasības stacionārā, visiem, kuri pārkāpj slimnīcas slieksni, turpmāk būs jāuzvelk bahilas.
Bahilas ir vienreiz lietojamās polietilēna plēves čības, kas jāuzvelk, lai stacionāra telpas – nodaļas, palātas, ārstu kabinetus un koridorus – nepienēsātu ar dubļiem, smiltīm, putekļiem.
“Nodaļās grīdas sedz flīzes, linolejs. Smiltis segumu bojā. Sanitāres telpas tīra pat piecas reizes dienā, tomēr saka, ka smiltis skrapst. Mēs esam ļoti lojāli pret pacientu apmeklētājiem, visās nodaļās pie tuviniekiem var nākt ģimenes, arī bērni, bet par tīrību un higiēnu mums ir jādomā. Ja apmeklētāji nāk ar āra apaviem, grūti kārtību nodrošināt. Un slimnīcā satiekas stacionārā un ambulatorā daļa. Arī pie ārstiem, uz laboratorijām, diagnostikas daļu iet daudz cilvēku. Tas ir mūsu lūgums – uzvilkt bahilas, kas pāraug jau striktā prasībā, no kuras stacionārs neatkāpsies,” pamatoja Cēsu rajona slimnīcas finanšu direktore Iveta Ozoliņa un piebilda, ka līdzīga pieredze ir vairākos stacionāros Rīgā, arī Ventspils slimnīcā. Tajā pašā laikā jāatzīst, ka Rīgas, Ventspils iedzīvotāji ar sapratni izturoties pret prasību nopirkt un uzvilkt čības, bet cēsnieki jau vairākus mēnešus spurojoties.
“Apmeklētāji ir teikuši, ka esmu te atvērusi privāto bodīti, ka pārdodu tās plēves čības un gribu iedzīvoties. Citi paiet vienkārši garām, ignorē. Ir liela neizpratne,” stāstīja garderobiste Maija Lapsa, kura ikdienā saskaras ar ļoti dažādu attieksmi, vērtējot prasību uzvilkt čības. Galvenokārt esot divi iebildumi – nevēlēšanās maksāt 10 santīmus par bahilu pāri un, apmeklētājprāt, nevajadzīgā laika kavēšana, plēves čībiņas apaujot.
“Nevienam neprasa maksāt par čībām divreiz dienā, ja biežāk jānāk uz slimnīcu. Katrs, kurš bahilas nopircis, tās var saglabāt un lietot atkārtoti. Ja nebūtu jāpērk, tad cilvēki tās pavisam vieglu roku izmestu, bet faktiski šādi vairojas dabai nedraudzīgs produkts. Ir cilvēki, kuri nemaksā 10 santīmus, turpat no miskastes paņem lietotās čības. Viņi tā var darīt. Mums nav svarīgi, lai obligāti pie reģistratūras tās čības nopirktu, bet lai pa nodaļām, kabinetiem, koridoriem cilvēki staigātu čībās, nevis ielas apavos,” tā Iveta Ozoliņa un piebilda, ka bērniem, pusaudžiem bahilas tiek dotas bez maksas, tāpat tās bez maksas var saņemt sestdienās, svētdienās, jo tad nestrādā reģistratūra un nav kases, kur 10 santīmus samaksāt, saņemt čeku.
“Ir bijuši gadījumi, kad redzam, ka kādam vecam cilvēciņam tiešām nav to santīmu. Pensionārs ir izskaitījis, cik var atļauties dienā iztērēt, cik vajag ārsta apmeklējumam, cik autobusa biļetei. Tad iedodam čības bez maksas. Sāpīgi, ka cilvēki neaprunājas, ir nikni jau par to, ka viņiem palūdzu uzvilkt tās čības,” saka garderobiste Maija Lapsa.
Slimnīcas galvenā medicīnas māsa Dagnija Žukovska uzsvēra, ka pie šādas kārtības slimnīcas apmeklētājiem un pakalpojumu izmantotājiem ir jāpierod, jo kārtība tiek organizēta pacientu dēļ.
“Man grūti saprast, kāpēc dzirdam tik daudz iebildumu, jo jebkurā citā iestādē taču pakļaujamies prasībām. Ir īpašas prasības bankās, lidostās, koncertu hallēs – pārbauda kabatas, somas. Arī slimnīcā ir jāievēro daži nosacījumi, tie ir svarīgi, lai nodrošinātu pacientu kvalitatīvu aprūpi,” pamatoja Dagnija Žukovska. Slimnīcas vadība skaidro – ja, ka jau tuvākajā laikā plānoti vēl citi jauninājumi stacionārā, kas kalpos pacientu ērtībai. Slimnīcas vestibilā iecerēts iekārtot publisko interneta punktu, notiek sarunas ar bankām par bankomāta uzstādīšanu stacionārā, plānoti vairāki remonti nodaļās.
Komentāri