Jau trīs mēnešus Skujenes pagasta degvielas uzpildes stacijā SIA “Katrīnkalns” degviela nav pieejama.
“Esam palikuši ne tikai bez degvielas, bet uzpildes stacijas darbinieki arī bez algas. Vēl neesam saņēmuši samaksu par februāri. Atlaisti ar kolēģiem vēl neesam, darba vietā katru dienu jābūt,” saka uzpildes stacijas operatore Maija Šķerberga un stāsta, ka benzīntankā tiek tirgoti vairs tikai gāzes baloni.
“Palikušas pāris eļļas pudeles, vēl šis tas, bet nekas vairs nenotiek. Sākumā cilvēki interesējās, tagad ir klusums. Ilgi vietējie vēl cerēja, ka degviela būs, bet nu ilūzijas zudušas,” saka M.Šķerberga un uzsver, ka laukos bez degvielas neiztikt.
“Sācies pavasaris, drīz arī sēja. Tad vasara klāt. Katram jau laukos ir pa traktorītim. Zāles pļaujamajai mašīnai arī litru benzīna vajag. Cilvēki atbrauca, kaut desmit litrus nopirka. Daudzi jau tagad vaimanā, ka degvielu pagastā vairs iegādāties nevar,” par situāciju stāsta M. Šķerberga un jautāta, vai pašu nebiedē, ka būs jāpaliek bez darba, saka: “Vismaz 80 latus mēnesī nopelnīju. Bija kaut kāda iztikšana. Bez darba palikt bail. Kur vēl pensija! Žēl, ka pagastā izput tādas lietas.”
Arī skujenieši neslēpj bažas, ka pēc degvielas nākas doties uz kaimiņpagastiem.
“Benzīntanku vajag uz vietas. Tagad braucienus uz Cēsīm apvienojam ar degvielas iegādi. Bet tas ļoti sarežģī dzīvi. Ne visiem makā ir lieka nauda, lai piepildītu ar degvielu pilnu bāku un atvestu to vēl kannās. Bieži viens otram lūdz, lai atved kādu kanniņu, cenšamies izlīdzēties. Kādreiz nāk un jautā, vai nevar aizvest līdz pilsētai, jo paši nevar aizbraukt, nav degvielas automašīnai. Ir grūti,” viedokli pauž skujeniete Iluta Grīnberga.
Skujenes pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Sekste atklāj, ka šobrīd SIA “Katrīnkalns” Skujenes degvielas uzpildes staciju pārdod par astoņiem tūkstošiem latu.
“Nebūtu jau slikti, ja kāds vietējais nopirktu un uzņemtos darboties. Nav runa tikai par benzīntanku. Varētu paplašināties – uztaisīt plašāku veikalu, piedāvāt arī nelielus pakalpojumus. Varbūt pat būvniecības materiālus tirgot. Ko tik nevar izdomāt! Skujenē noteikti visas biznesa nišas nav aizņemtas,” saka J. Sekste un turpina: “Protams, algot vairākus darbiniekus un tirgot tikai degvielu ir nerentabli. Apgrozījums nav tik liels. Bet ir iespēja attīstīties un paplašināties. Pats arī esmu iesaistījies šī jautājuma risināšanā. Vienu pircēju degvielas uzpildes stacijai biju sameklējis, bet viņiem īsti neizdevās vienoties. Šobrīd esmu uzrunājis arī a/s “Latvijas nafta” Cēsu bāzi, solījās aprīļa vidū valdes sēdē apsvērt iespēju paņemt savā paspārnē mūsu degvielas uzpildes staciju. Skaidrs gan, ka liela interese par Skujeni nav. Nekāda lielā peļņa nav gaidāma, taču ceram, ka lēmums varētu būt pozitīvs.”
Pagasta vadītājs stāsta, ka skujenieši degvielu šobrīd pērk tuvākajās degvielas uzpildes stacijās Ģikšos un Taurenē.
“Pagasta teritorija vien ir pietiekami plaša, lai būtu jau liela braukšana. Taču, lai aizbrauktu uz Taureni pēc degvielas, turp un atpakaļ jānobrauc vismaz 40 kilometri. Tas nav normāli. Arī paši pašvaldības traktoram degvielu pievedam mucā, lai nav jātērē nauda, braucot uzpildīties. Zinu, ka pagasta lielās zemnieku saimniecības jau nodrošinājušās ar lielām plastmasas mucām, šiem zemniekiem degvielu piegādā mājās. Mazajiem gan ir grūtāk. Cenšamies pagaidām izlīdzēties, kā varam, taču ceru, ka atrisinājums būs pozitīvs,” domās dalās J.Sekste.
Sazinoties ar SIA “Katrīnkalns” valdes locekli Valdi Robežnieku, noskaidrojām, ka Skujenes degvielas uzpildes stacija iestrēgusi pirkšanas un pārdošanas procesā.
“Viss neiet tik gludi, kā plānots, pārdošana nedaudz ieilgusi,” saka V.Robežnieks un skaidro, ka SIA “Katrīnkalns” Skujenes degvielas uzpildes stacija pēdējos gados strādāja ar zaudējumiem.
“Ziemā bija lieli mīnusi, vasarā varbūt kaut ko nedaudz atguvām. Taču, ja cītīgāk pastrādātu un attīstītu kādu blakus nozari, iespējams, varētu veiksmīgi darboties. Savulaik domāja, ka uz Skujeni būs asfalts un veidosies normālāka transporta kustība. Patlaban ceļi ir tādi, kādi tie ir. Nereti bija grūtības pat degvielu piegādāt līdz pagastam. Infrastruktūra bremzē benzīntanka attīstību. Arī pirktspēja ir mazinājusies. Ekonomiskā situācija noteikti nav uzlabojusies. Klāt vēl nāk ar reformu saistītie jautājumi,” domās dalās valdes loceklis un atzīst, ka pagastu atstāt bez naftas produktiem gan nav labākais risinājums.
“Ceru, ka nāks nākamie un Skujenes iedzīvotāji degvielu varēs nopirkt pagastā,” tā V.Robežnieks.
Komentāri