Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Siltā ziema pasliktina situāciju pašvaldību ceļos

Druva
00:00
20.12.2006

Amatas novada domes labiekārtošanas nodaļas vadītājs Jānis Grāvelis atzīst, ka siltā bezsniega ziema no vienas puses ietaupījusi naudu, jo no ceļiem nav jātīra sniegs, bet no otras puses radījusi papildu izdevumus, jo mitrā laika dēļ grants ceļu segums tiek pastiprināti bojāts.

– Ceļi stipri bojāti kādās desmit vietās, kopā apmēram trīs kilometri. Grants segums ir plāns, nodilis. Smagās automašīnas, galvenokārt baļķu vedēji, izdangā tā, ka daži kļūst gandrīz neizbraucami. Īpaši jūtīgas ir piekalnītes, – skaidro J.Grāvelis. – Smaga situācija šobrīd ir ceļa Siliņi – Pieņi – Doles vienā posmā, kur sabojāti apmēram simts metri. Ar remontu jāsteidzas, jāizdara vēl šogad. Tas izmaksās dārgi. Rēķinu, ka izlietosim apmēram ceturto daļu ziemai paredzēto ceļu uzturēšanas naudu.

J.Grāvelis izsakās, ka, ja situācija neuzlabosies, pašvaldība apsvērs iespēju izvietot autotransporta masu ierobežojošas ceļa zīmes. Taču diemžēl arī tā nav izeja. Autovadītāji bieži tās neņem vērā. Un tā kā ceļu kopgarums ir liels, pie katras zīmes klāt neizstāvēsi.

Amatas novada teritorijā pašvaldības pārziņā pavisam ir 186,6 kilometri ceļa, tajā skaitā ielas 33,5 km (no tām asfaltētas ielas 12.4 km), pavisam asfalts 18,5 km. J.Grāvelis vērtē, ka lielākās problēmas sagādā grants ceļu uzturēšana un remonts. Zemes ceļi nolietojušies gandrīz simtprocentīgi, sakopšana prasa aizvien vairāk līdzekļu. Tā kā pašvaldībai ir savs grants karjers, remonti izmaksā mazāk un paveikt var vairāk. Šogad atjaunotas trīs caurtekas, salaboti vairāki ceļu posmi.

Ik gadu dome iegulda līdzekļus ielu labiekārtošanā. Šogad Līvu ciematā veikta asfaltēto ielu un ceļa rekonstrukcija un paplašināšana. Labots arī asfalts pie Drabešu internātskolas. Kopā izlietoti apmēram 11 tūkstoši latu.

Kā katru gadu, arī šogad veikta vizuāla transporta uzskaite. Pa dažiem ceļiem transporta kustība pieaug katru gadu, piemēram, Līvos gada laikā tā palielinājusies par 20 procentiem galvenokārt uz vieglo automašīnu rēķina. Ģikšu pusē pieaugusi gan vieglā, gan kravas transporta intensitāte.

Ceļu situāciju ietekmē aizvien pieaugošā tūrisma plūsma. Tā, piemēram, autobusu kustība uz Āraišu vējdzirnavām kļuvusi lielāka par 10-15 procentiem. Šis nav vienīgais ceļš, pa kuru pārvietojas lielie tūristu autobusi un kuri īpaši jāuzmana. Parasti tūristi apmeklē vēsturiskus objektus, uz kuriem ved vecu koku alejas. Tās regulāri jāuzmana.

– Šogad bijām spiesti izcirst dažus kokus, kas sasvērušies uz ceļa pusi, daudziem apzāģēt zarus. Šis darbs prasa lielus līdzekļus, jānomā pacēlājs. Rūpējamies par vietām, kuras bieži apmeklē tūristi. Kopjam stāvlaukumu pie Amatas upes, kur atrodas gājēju tiltiņš. Tur ātri tiek piemēslots. Salauza mūsu uzlikto galdu, atkritumu urnu iemeta upē. Visu atjaunojām, nezinu, cik ilgi stāvēs. Šī vieta ir pirmā, ar kuru sastopas iebraucēji no Rīgas puses. Te ir rajona karte, tūrisma objektu norādes, – skaidro J.Grāvelis.

Pašvaldības ziņā ir vairāki pieminekļi. Līvos ir piemiņas vieta Skolnieku rotai, Ieriķos Nezināmajam kareivim, Veišāros igauņu Nezināmā kareivja kapa vieta. Šogad tur uzliktas norādes, lai apmeklētājiem nav jāmaldās. Savukārt apdzīvotās vietās uzstādītas norādes uz pašvaldības institūcijām un iestādēm, kā arī ceļa rādītāji ar māju nosaukumiem.

Speciālists atzīst, ka vēl viena problēma, kas saistās gan ar tūristu plūsmas pieaugumu, gan satiksmes intensitātes pastiprināšanos, ir ceļa malu tīrība. Braucēji tās ļoti piemēslo, tīrīšana jāveic vairākas reizes sezonā. Reizēm gadās aprūpēt arī valsts ceļu malas, bet arī pašu pārziņā esošajās darba pietiek.

– Reizēm nesaprotu, kā var tā piemētāt apkārtni! Vairākās vietās esam likuši norādes, ka nedrīkst izmest atkritumus, bet tās pazūd, savukārt tukši iesaiņojumi, pudeles un citi mēsli parādās, – saka J.Grāvelis.

Ceļu kopšanai ziemā pašvaldība slēdz līgumus ar tiem pašiem, galvenokārt vietējiem uzņēmējiem, kas ceļa darbus veic vasarā. Pakalpojumus sniedz septiņi novada uzņēmumi un “Vidzemes ceļi” no Cēsīm. Tīrāmās platības uzņēmējiem sadalītas pēc teritoriālā principa ar aprēķinu, lai brauciens būtu kompakts un sniegu varētu izšķūrēt īsā laika sprīdī. Ceļu kopēji strādā atbilstoši autoceļu un to elementu uzturēšanas tehniskajiem noteikumiem. Katram izstrādāts ziemas maršruts. Pirmām kārtām izšķūrē ceļus, pa kuriem brauc sabiedriskais transports un kur intensīva satiksme, arī ceļus uz skolām, bērnudārziem, apdzīvoto vietu centrus, pēc tam sabiedrisko, centrus, aizputinātos ceļa posmus, mazākās apdzīvotās vietas. Palīdz arī viensētām. Dažus apdzīvotos centrus, stāvlaukumus pie skolām tīra pašvaldība. “3.CP” aprūpē asfaltētās ielas Līvos, laista tās arī ar vielu, kas nodrošina pret apledošanu.

– Protams, ziemā situācijas mēdz būt sarežģītas, gadās brīži, kad kaut kas nav laikus paveikts. Taču cenšamies strādāt operatīvi, reaģēt uz katru situāciju, – pauž labiekārtošanas nodaļas vadītājs.

Lai nākamajā gadā izpildītu plānotos darbus, kaut cik sakārtotu sliktākos ceļu posmus, vajadzētu 170 tūkstošus latu, aprēķinājis J.Grāvelis. Izstrādāts projekts Meijermuižas ceļa rekonstrukcijai, darbs izmaksās 78 tūkstošus, bet pašreiz nav zināms, vai izdosies tam atrast naudu, jo no autoceļu fonda pašvaldība varētu saņemt ap 60 tūkstošiem latu, atklāj J.Grāvelis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
5

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
30

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
49

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
37

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
40

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
209

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
10
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
36
9
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Emocijas pašiem un skatītājiem

08:18
09.04.2024
25
Druva raksta:

“Skatītāju vārdā paldies deju grupas “Viva” vadītājai Ingai Cipei un dejotājām par izcili emocionālo 25 gadu jubilejas koncertu,” ar prieku par pasākumu sacīja cēsniece Maija Ozoliņa.

Sludinājumi