Mazajiem puķu audzētājiem Sieviešu dienas ziedu pirkšanas drudzī grūti konkurēt ar ievesto produkciju.
8. martā vīrieši steidz sveikt kolēģes un mīļotās sievietes. Šo dienu ierasts uzskatīt arī par ļoti ienesīgu ziedu audzētājiem un tirgotājiem. Taču SIA “Māras dārzs” īpašnieks Lauris Klapers vērtē, ka agrāk patiešām Sieviešu dienā bija ne tikai nopietni svētki, bet arī nopietns ziedu bizness. Tagad mazajiem uzņēmējiem ziemā ziedināt puķes neesot izdevīgi: “Tas atmaksājas, ja ir savs veikaliņš.” Taču Cēsīs ziedu veikalu jau tā ir daudz, vēl kādam, visticamāk, neatrastos vieta. Tomēr 8. martā palielinātu pieprasījumu pēc prīmulām un hiacintēm uzņēmējs izjūtot aizvien.
Ziedu tirgū būtisku ietekmi atstājis lielveikalu plašais puķu sortiments, dažādas, kas tiek ievestas no citām valstīm, pat Āfrikas. Ļoti daudz skaistu puķu ir podiņos – rozes, hiacintes, kalanhojas, narcises, tulpes, kā arī dažādi telpaugi. L.Klapers atzīst, ka pircējiem tas ir izdevīgi, jo cenas lielveikalos ir pievilcīgākas. Tomēr stādu un ziedu audzētājs uzskata, ka Latvijā audzētie ir kvalitatīvāki. L.Klapers atzīst – jāņem vērā, ka Latvijā audzētie ziedi veikalos nokļūst tieši no siltumnīcas.
Cenu starpību L.Klapers skaidro ar to, ka latviešu audzētājiem jārada puķēm piemēroti apstākļi ziedēšanai, taču eksportētājvalstis lielākoties ir dienvidu zemes. Turklāt Latvijā vienā uzņēmumā audzē plašu puķu un augu sortiments, lielā daļā eksportētājvalstu ziedi tiekot audzēti lielos daudzumos un mazākā sortimentā, tā samazinot izmaksas.
L.Klapers uzskata, ka lielie ziedu audzētāji pozīcijas tirgū saglabās, bet mazajām audzētavām puķu ziedināšana ziemā vairs neatmaksājas. Ja vēl pirms četriem gadiem uzziedināts un pārdots apmēram 10 tūkstoši prīmulu, tad šogad tikai apmēram tūkstotis ziedošo puķu.
Tomēr stabili “Māras dārzs” turpinās darbu stādu audzēšanā, un L.Klapers vērtē, lai gan arī stādi tiek ievesti, tomēr tas tirgu tik ļoti neapdraudot. “Ja cilvēks grib ko stādīt, tad visbiežāk dodas pie stādu audzētāja,” secina L.Klapers.
Komentāri