Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Sezona sākas neierasti agri

Jānis Gabrāns
00:00
10.11.2016
3
Img 7917 1

Šogad kalnu slēpošanas entuziasti sezonu atklāja jau 6.novembrī, tas, kā atzīst slēpošanas kompleksa “Žagarkalns” pārstāvis Vadims Kameņevs, ir rekords: “Kopīgi centāmies atcerēties, kad iepriekšējos gados sākusies sezona, un secinājām, ka šis tiešām ir rekords.” Pāršķirstot “Druvas” publikācijas, atrodama informācija, ka pirms deviņiem gadiem sniega ražošana sākta novembra pirmajās dienās, taču laika apstākļi nav ļāvuši pilnvērtīgi trases sagatavot, un sezona togad sākās uz valsts svētkiem. Šogad tas paveikts par desmit dienām agrāk.

Visus šogad pārsteidza arī neraksturīgi agri uznākušais dabīgais sniegs, kas dažviet valstī pārsniedz pat 20 centimetru biezumu. V. Kameņevs norāda, ka dabīgā sniega uzkrišana vienmēr vērtējama pozitīvi, jo kopā ar mākslīgo tas uzlabo sniega struktūru: “Lai arī dabīgā kārta nav pārāk bieza un trašu sagatavošanai lielu pienesumu nedod, toties patīkami, ka apkārt viss balts un ir tik vajadzīgā ziemas sajūta. Tad arī cilvēkiem domas vairāk pie ziemas aktivitātēm.

Zeme ir sasalusi, sniegs turas labi, bet šobrīd necenšamies iziet uz to, lai sagatavotu iespējami vairāk trašu. Labāk dažās trasēs sagādāt iespējami biezāku sniega kārtu, lai gadījumā, ja atnāk atkusnis, sniegs tomēr saglabātos.”

“Žagarkalns” bija pirmais un vienīgais slēpošanas komplekss, kas atvēra vismaz vienu nogāzi ar diviem pacēlājiem, tāpēc pirmajā dienā turp braukuši slēpošanas entuziasti no tuvienes un tālienes. V. Kameņevs norāda, ka pirmajā dienā bijis labs apmeklējums, pacēlāji nemitīgi bija pilni: “Parunājot ar slēpotājiem, secināju, ka liela daļa nav mūsu pastāvīgie apmeklētāji, drīzāk tie, kuriem vajag ievilkt ķeksīti savā CV, ka paspējuši pirmie būt uz kalna. Daļai tas ir ļoti svarīgi. Šurp brauca tie, kuri parasti slēpo Riekstukalnā, Milzkalnā, citur. Pirmdienas pēcpusdienā tik daudz cilvēku nebija, bet tas ir saprotams, jo tomēr darbadiena.”

Šīs nedēļas sākumā bija atvērta viena trase “Cīruļkalns 1” ar diviem pacēlājiem, tika gatavotas divas iesācēju trases, lai darbu var sākt arī instruktori. Līdz nedēļas nogalei, ja meteoroloģiskie apstākļi būs labvēlīgi, ieplānots atvērt arī “Žagalkalns 1” nogāzi un “Žagakalna 2” nogāzē izveidot nelielu snovparku. Pagaidām naktīs temperatūra esot mīnusos, kas ļauj ražot sniegu, tiesa, ne maksimālajā apjomā. V. Kameņevs norāda, ka pie –5 grādiem sniega lielgabali strādā tikai ar 20 procentu efektivitāti. Ja temperatūra noslīdēs līdz –10 grādiem, sniega ražošana būs daudz efektīvāka.

Jautāts, vai ir svarīgi katru gadu būt vieniem no pirmajiem, kuri atver trases slēpotājiem, V. Kameņevs norāda, ka tas esot viņiem raksturīgi: “Mēs vienmēr esam bijuši nedaudz traki uz to, un to var norakstīt uz kādu mārketinga aktivitāti, kas varbūt ne vienmēr attaisnojas. Mums svarīgi cilvēkus iekustināt uz domām, ka tuvojas ziema, ka laiks slēpot. Arī “Žagarkalna” īpašnieks Juris Žagars ir liels slēpošanas entuziasts, jau kopš pirmās dienas viņš pats redzams uz kalna.”

Slēpošanas un atpūtas kompleksa “Ozolkalns” valdes locekle Līga Rokpelne stāsta, ka arī viņi gatavojas sezonai un šobrīd notiek sniega ražošana. Arī šajā kompleksā vēl nekad tik agri nav sākuši sezonu. Tā kā “Ozolkalnā” ir garākās nogāzes Latvijā, viņiem nepieciešamā sniega ražošana prasa ilgāku laiku, un arī pašreizējie laika apstākļi to neļauj darīt visu diennakti. Tomēr nedēļas nogalē ir plānots pirmo nogāzi atvērt slēpotājiem. Ja ne piektdien, tad sestdien – noteikti.

“Cilvēki ir izslāpuši pēc ziemas, tāpēc gribam dot iespēju, jo nav jau zināms, cik gara un kāda būs gaidāmā ziema, tāpēc jāizmanto negaidīti uznākušais aukstums,” saka L. Rokpelne.

Latvijā tik daudz pārrunātā elektrības cenu pieauguma problēma jūtama arī kalnu slēpošanas kompleksu apsaimniekotājiem, un gan V. Kameņevs, gan L. Rokpelne atzīst, ka viņiem nācies cenas pacēlājiem pacelt par aptuveni desmit procentiem, jo elektrības izmaksas tiešām augušas.

Sezonu uzsākuši arī distanču slēpotāji. Cēsu novada sporta koordinatore Rasa Siliņa stāsta, ka Olimpiskā centra “Cēsis” slēpošanas – biatlona kompleksā Priekuļos ir sagatavotas dabīgā sniega trases, kur sniega slānis gan plāns, bet slēpot var, tiek ražots arī mākslīgais sniegs. Ar to vispirms tiks noklāts 400 metru aplis, tad pārējais asfaltētais aplis, ja laika apstākļi būs labvēlīgi. Vakaros līdz astoņiem ir apgaismojums, kad trase būs gatava pilnā garumā, apgaismojums būs vēl par stundu ilgāk.

Distanču slēpošanas sezona sākusies arī citviet Vidzemē. Madonas Smeceres sila kompleksā slēpošanai sagatavotas trases 20 km garumā. Siguldas Sporta un aktīvās atpūtas centrā trase pieejama visā garumā – 1,25 km. Stadiona aplī ir mākslīgais sniegs, pārējā trases daļā dabīgais.

Vairāki kalnu slēpošanas kompleksi savās mājaslapās informē, ka labvēlīgu laika apstākļu ietekmē šīs nedēļas nogalē varētu sākt sezonu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
26

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
30

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
58

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi