
Daudzkārt titulēto angļu mūziķi un pedagogu, izglītību Kembridžas un Oksfordas augstskolās baudījušo, kā arī pasauli apbraukājušo Kristoferu Stembridžu, kurš 18 gadus dzīvo Ziemeļitālijā, tuvāk senās mūzikas paradīzei, šoreiz priecīgi pārsteidza Cēsis.
Meistars bija aicināts ciemos, lai paaugstinātu Cēsu klavesīnmūzikas festivāla prestižu. Tik titulēts mūziķis septiņu gadu laikā tajā vēl nebija uzstājies. K.Stembridžs festivāla mākslinieciskās vadītājas Leldes Krastiņas aicinājumam apmeklēt Latviju bija atsaucies, bet noskaidrojis, ka klavesīnmūzikas tradīcijas Cēsu pilsētā ir nesenas un instruments uz visu pilsētu viens, un nebija lolojis lielas cerības, ka varēs pienācīgi nodemonstrēt savu meistarību un zināšanas. To, ka atzītais senās mūzikas meistarklašu vadītājs, ievērojamu mūzikas balvu laureāts, senās mūzikas arhīvu pētnieks sākumā bija piesardzīgi noskaņots, var saprast, bet nav nekāds brīnums, ka, Cēsīs pabijis muzikālajā un vēsturiskajā vidē, sajutis pilsētas māksliniecisko garu, no Latvijas viņš aizbrauca iedvesmots.
Jauku muzikālu pēcpusdienu angļu klavesīnists K. Stembridžs sagādāja festivāla noslēguma koncerta apmeklētājiem, atskaņojot 16. un 17. gadsimta mūziku, kā arī sniedzot nelielu koncertlekciju par skaņu vibrācijām un muzikālajiem laikmetiem, sākot no Anglijas un Flandrijas līdz Itālijai.
Katrs no klavesīnmūzikas festivāla koncertiem bija noticis ar citu raksturu. Vispirms senās mūzikas ansambļa „Hanzas mūziķi” uzstāšanās bija sv. Jāņa baznīcā, tad Vidzemes kamerorķestra un operas mākslinieki atskaņoja K.L.Gluka operu „Ķīnietes” Cēsu kultūras centrā, visbeidzot koncerts renesanses un baroka laika mūzikā pēc renovācijas šovasar atvērtajā Cēsu Jaunajā pilī. Interese par priekšnesumu bija tik liela, ka visi klausītāji nesatilpa zālē, kur bija novietots klavesīns. Taču senajos mūros mūzikas skaņas, akustikas nestas, aizplūda pa visām pils otrā stāva zālēm, liecinot par labu Cēsīs jaunradītajai koncertzālei. Kad pils telpas iegūs senatnīgu priekšmetu mēbelējumu un gaismekļus, pie sienām būs mākslas darbi, smalkā, intīmā klavesīnmūzika Cēsīs mirdzēs vēl vairāk.
Komentāri