Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Sapnis par sapni piepildās

Druva
00:00
23.12.2006
3

Cēsu centrālajā bibliotēkā notika grāmatas “Sapnis… dzīve” atvēršanas svētki.

Mazformāta grāmatiņā apkopoti pusotra gada laikā savāktie cilvēku sapņu stāstījumi. To paveikuši literatūras azartisti, cēsnieki – Iveta Rozentāle, Ingmārs Grīnbergs, Jānis Buholcs, kā arī rīdzinieki Inese Liberte un Vineta Strucinska. Viņi uzrunājuši cilvēkus un pētījuši domas, lai uzzinātu, par ko mēs sapņojam ikdienā.

“Daudzi uzskata, ka sapņi ir mūsu dvēseles dzīve, ka tajos mēs it kā dzīvojam citu dzīvi. Cik tur taisnības, vai tā ir cilvēka vēlme izrauties no ierastā dzīves ritma, nezinu, bet tas, ka sapņi ir cieši saistīti ar īstenību jeb dzīvi, ko mēs dzīvojam uz zemes, tā tas tiešām ir,” kādreiz teicis dziednieks Artūrs Tiltiņš.

“Mūsu uzdevums bija savākt vienkopus visus, kuri sapņo. Pētījuma rezultātā secinājām, ka nav cilvēku, kuri nesapņotu. Sapņi mēdz būt dažādos līmeņos un dažādu interešu piepildīti. Sapņo visa vecuma cilvēki, un fantastiskākais ir tas, ka brīnumi pasaulē notiek, un sapņi piepildās. Tieši tas ir lasāms šajā grāmatā,” atklāšanas svētkos teica I.Liberte. Iveta Rozentāle grāmatas tapšanas laiku vērtē kā brīnumu par visu, kas saistīts ar sapņu piepildīšanos. “Skrienot ikdienas gaitās, gluži loģiski jāsmeļ iedvesma. Šī grāmata parāda, ka cilvēki ir dažādi un sapņo dažādos dzīves brīžos. Grāmatā sapņus pavēsta arī tie, kuri piedzīvojuši smagus dzīves notikumus un izveidojies arī savs redzējums par sapņiem.”

I.Grīnbergs ne tikai kolekcionēja cilvēku sapņus, bet arī izdomāja, ka grāmatas ilustrācijām jābūt bērnu zīmējumiem. Viņam palīgā metās Cēsu bērnu un jauniešu centra Spārni dalībnieki un Rīgas 100. vidusskolas audzēkņi.

“Tā kā pats esmu sapņotājs, tad labi zinu, cik viegli sapņot, bet cik grūti ir sapņojumu piepildīt, cik grūts un sarežģīts ir ceļš līdz tam. Sapņa piepildījuma meklējumu lidojumā spārniem bieži vien apdeg spalvas un kājas iestieg dubļos, jo traucē dzīves pretvējš un lietus. Tādēļ svarīgi nepazaudēt ideju par sapni un to realizēt līdz galam,” prāto I.Grīnbergs, atceroties, ka sapņu intervijās tiekoties ar cilvēkiem, gandrīz vienmēr saņēmis tūlītēju atbildi, ka nav ko stāstīt, jo nekā tāāāda nav! “Tad vienmēr jautāju: “Vai tad sapņiem jābūt tāāādiem? Sapņus nevar sakārtot līmenī mazs un liels, jo sapnis pats par sevi jau ir sapņošanas vērts. Galvenais uzdevums bija grāmatiņā savākt sapņu dažādumu. Runājot par grāmatas praktisko tapšanu, jāatzīst, ka visgrūtākais darbs bija intervēt cilvēkus, kad bija jāuzdod jautājumi pilnīgi svešiem, būtībā par personīgi intīmiem jautājumiem. Visos jau mīt maza māņticība, ka izstāstīts sapnis nepiepildās,” atzīst I.Grīnbergs un atklāj, ka viena no pirmajām, kura viņam uzticēja sapni, bija cēsniece Baiba Roze.

“Mans sapnis par dzīvi ir sajūta – mājas. Es negribu gaidīt, es gribu šeit un tagad, es negribu rāmjus, aizspriedumus un likumus, es gribu stāvēt uz kraujas un sajust dzīvi, kas kā ūdenskritums gāžas pāri tā, ka varu aizrīties; sajust tās spēku un veldzēties, kad slāpst. Es gribu visu, visu – sauli, smaidus, asaras, daudz gaiši zila un rozā, māju kalnā pie jūras, saldējumu, zemenes visu gadu, priecīgas kāju pēdas un tam visam laimīgas beigas. Man ir sapnis par zaļu zāli un tauriņiem, man ir arī sapnis ēst pankūkas kopā ar Renāru Kauperu, un sapnis par to, ka es izdarīšu kaut ko ļoti lielu…,” lasīja Baiba Roze, atzīstot, ka ir skaisti, ja cilvēki prieku rod pavisam mazās lietiņās.

Arī I.Liberte atzina, ka sapņus kolekcionēt grūti ir tāpēc, ka nākas iejaukties cilvēka intīmāko domu pasaulē. “Sapņus nevar salīdzināt. Nav svarīgi, par ko cilvēks sapņo – izaudzēt vistas, nopļaut mauriņu, vai doties ceļojumā, jo viss sapņa līmenī ir vienlīdz svarīgi,” secinājusi I.Liberte.

Autoru mērķis bijis ieklausīties domās, vārdos un sapņos, kas īpašās reizēs rosās prātā un aicina darboties citādāk, izprast sevi vai sasniegt izvirzītos mērķus. Grāmatiņā apkopoti vairāk nekā 40 cilvēku stāsti par sapņiem un to izpratni – tik dažādu, cik dažādi esam mēs paši.

Aiz loga krēslo. Pirms lasi, aizver acis un iedomājies, ko tu atbildētu, ja tieši tev jautātu – kādi ir tavi sapņi? Iedomājies vēlēšanos un kādu dienu to salīdzini ar sapni… apmēram tā grāmatiņas sākumā raksta jaunie sapņu pētnieki.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
5

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
30

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
49

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
37

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
40

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
209

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
10
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
36
9
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Emocijas pašiem un skatītājiem

08:18
09.04.2024
25
Druva raksta:

“Skatītāju vārdā paldies deju grupas “Viva” vadītājai Ingai Cipei un dejotājām par izcili emocionālo 25 gadu jubilejas koncertu,” ar prieku par pasākumu sacīja cēsniece Maija Ozoliņa.

Sludinājumi