
Sarkans – balts – sarkans, tās ir krāsas, kas simbolizē Cēsu kultūras centrā, galerijā „Dūja” izveidoto izstādi ar gleznām un tēlniecības darbiem, kas, vēstot par pagātni, glabājas cēsnieku ģimenēs. Autoru vidū ir Kārlis Baltgailis, Jānis Rozenbergs, Artūrs Dronis, Kārlis Jansons, Arnolds Mazītis, kuri
mākslas darbos atainojuši latviešu strēlnieku cīņas I Pasaules kara laikā, portretējuši Latvijas Brīvības cīņu dalībniekus. Liecības, ko saglabājusi māksla, izstādei piedāvājuši mākslinieku bērni, mazbērni, draugi.
Cēsīs netrūkst vietas, kur arī virmo dzīvas atmiņas par mākslu un māksliniekiem 20. gadsimta pirmajā pusē. Tā ir Cēsu arodskola, kuras dekoratīvās mākslas nodaļā daži no nākamajiem meistariem mācījušies, tās ir privātmājas, kuras mākslinieki savām ģimenēm un darbnīcām cēluši, tas ir arhitekta Alfrēda Birkhāna celtais nams, kur pie Kārļa Baltgaiļa mākslinieki mēdza tikties padomju gados.
Padziļinātu vēsturisku materiālu par mākslu un māksliniekiem I Pasaules karā un Brīvības cīņās pārzina NBS Cēsu Instruktoru skolas štāba virsseržants Jānis Liepkalns. Viņa stāstījumu ar mazāk zināmo par latviešu mākslinieku sadzīvi, pulcēšanos Cēsīs, veidotajām izstādēm jaunās ekspozīcijas atklāšanā papildināja mākslinieku pēcteči Ansis Rozenbergs, Juris un Matiass Jansoni, Dagnija Drone, Ingmārs Grīnbergs, cēsnieki Jānis Godiņš un Daina Eizenberga.
Galerija „Dūja” atrodas vienā no dzīvākajām Cēsu ielām – Raunas ielā, tā ir ļoti demokrātiska, jo apmeklētājiem par mākslas darbu skatīšanos nav jāmaksā.
Komentāri