Gribam to vai ne, bet mūsu ikdiena arvien vairāk virtualizējas, un drīz jau varēs teikt – ja tevis nav internetā, tevis nav vispār. Iestādes, uzņēmumi, pašvaldības atver savas mājas lapas, dodot iespēju ikvienam saņemt informāciju no savas dzīves vietas, citas pilsētas vai pat valsts.
Var teikt, ka mājas lapu apskate ir aizraujoša nodarbe, tikai viens mīnuss – tā paņem daudz no mums dāvātā laika. Taču brīvos brīžos var pasērfot tīmeklī, rodot jaunas atziņas, vērtējumus un, nenoliedzami, iegūstot jaunu informāciju. Tā kā bija iekrituši daži brīvi brīži, nolēmu iepazīties ar rajona lauku pašvaldību mājas lapām. Iejutos divās lomās – ceļotāja un lietišķa cilvēka, tādējādi lapas aplūkoju, lai noskaidrotu, kādu informāciju sev tur atradīšu. Nepretendēju uz kritiķa skatu, tikai paceļoju pa lapām kā vienkāršs interneta lietotājs.
Mūsu rajonā ir 24 pašvaldības. Nu tad dodamies virtuālajā ceļojumā pa rajonu. Šķiet, Līgatnes pilsēta palikusi vienīgā, kam nav savas mājas lapas.
Tā kā, pētot interneta vietnes, iespaidu sakrājās daudz, tos publicēsim pa daļām.
Laika ziņas Drabešiem
Vairākās mājas lapās redzams viena lapu veidotāja rokraksts. Varbūt nemaz nav slikti, ka ir vienots izskats, jo nav jātērē lieks laiks, meklējot informāciju, ja vienu lapu esi izkodis.
Sāksim ar cesis.lv. Informācijas apjoms lapā liels, var iepazīties ar nepieciešamo kontaktinformāciju, pašvaldības rekvizītiem, ir iesniegumu veidlapu paraugi, ko atliek izdrukāt, aizpildīt un iesniegt, daudz kas cits nepieciešamais. Arī tūrisma informācija plaša, kā jau pienākas rajona centra pilsētai. Jauka un mīļa ir sadaļa „Sīkdzīvnieku patversme”, kur lasāms katra dzīvnieciņa īpašs stāstiņš. Pilsētas mājas lapa ir ļoti daudzveidīga, tās izpētei vajag daudz laika. Bet gribu iemest arī kādu akmentiņu šajā lapā, proti, aktuālā informācija tomēr ir samērā haotiska, jaunumi reizēm mijas ar jau agrāk ievietotu, viss ir vienā maisā – ekonomika, politika, sports, izglītība. Gribētos, lai šī informācija būtu strukturētāka, kas ļautu apmeklētājiem ātrāk atrast sev interesējošo.
Amatas novada mājas lapa amatasdome.lv piedāvā plašu informāciju par pašvaldību, darbinieku pieņemšanas laikiem, tālruņiem, e-pasta adresēm. Nekur citur nekas nav jāmeklē. Plaša arī sadaļa “Tūrisms”, kur atrodama ne tikai informācija par dabas un kultūrvēstures vērtībām, bet arī padomi ceļošanai, piemēram, ko vērot iežos, ko nozīmē dabas takas marķējuma zīmes, kā arī viss par novadā pieejamajiem tūrisma pakalpojumiem. Atzīmējama nianse – iespēja iepazīties ar laika ziņām Amatai un Drabešiem.
Brīva vieta reklāmai
Nonākot lapā drusti.lv, uzreiz atveras sadaļa “Aktualitātes”, kur nezin kāpēc rakstīts par dabas resursiem un derīgajiem izrakteņiem. Kaut kā negribas ticēt, ka tā ir galvenā aktualitāte. Lapā nav atrodami nekādi pašvaldības rekvizīti, vien pagastmājas adrese, viens tālruņa numurs un viena e-pasta adrese. Nekāda informācijas par pašvaldības deputātiem, darbiniekiem. Sadaļas ir, bet informācijas tajās nav. Toties plaši aprakstīti dabas resursi un to apsaimniekošana. Tukšas sadaļas par uzņēmējdarbību, tūrismu, sporta sadaļā krietni novecojusi informācija. Un nekas nav atrodams par velokomandu „Drusti team”, kas visu vasaru aktīvi startējusi dažādās sacensībās. Bet ir jau arī kāds pozitīvs aspekts. Proti, sadaļā „Vēsture” atrodams plašs arheoloģisko, kultūrvēstures, arhitektūras un mākslas pieminekļu uzskaitījums.
Līdzīgs tukšums atrodams arī lapā dzerbene.lv. Meklējot kādus kontaktus, atrodu vien pašvaldības adresi, bet tālruņa numura – neviena. Sadaļā “padome” apskatāmi pēdējo pašvaldību vēlēšanu rezultāti un lasāma apjomīga informācija par padomes uzdevumiem, komitejām, grāmatvedības politiku, budžeta līdzekļu izlietojumu. Tiesa, tas gan attiecas tikai uz 2005.gadu. Atveru sadaļu „kontakti” – pilnīgs tukšums, tā teikt, brīva vieta jūsu reklāmai.
Sadaļā „Tūrisms” atrodamas ziņas par atsevišķām vietām, pazīstamiem novadniekiem, bet nekā no ceļotājiem nepieciešamās informācijas tūrisma pakalpojumiem. Jāteic, radās sajūta, ka šī mājas lapa apstājusies 2005.gadā.
Vajag stipru brilli
Krietni bagātāka informācija atrodama lapā inesupagasts.lv. Gan visi nepieciešamie tālruņi, pašvaldības rekvizīti, gan informācija par pagasta vēsturi, ievērojamiem novadniekiem, tikai ir viens bet – teksti rakstīti ar maziem baltiem burtiem uz pelēka fona. Lasīt grūti, brītiņu pamocījies, atmetu ieceri iepazīt šo mājaslapu. Varbūt vajag stiprāku brilli? Dažās sadaļās informācija tā arī nav parādījusies, bet negribas ticēt, ka pašdarbības pagastā nav un arī skolā nav nekā interesanta. Bet jaunie inesieši taču nupat nopelnīja galveno balvu Cēsu skrējienos.
Tūrisma informācijai nav pat sadaļas, bet šajā pagastā taču ir ko ceļotājiem redzēt un ko piedāvāt.
Virtuālo ceļojumu turpinu lapā jaunpiebalga.lv. Lietišķā informācija plaša, ieskaitot arī deputātu pieņemšanas laikus līdz pat gada beigām. Tas ļauj laikus saplānot vizīti. Atrodami arī visi tālruņu numuri. Arī tūrisma informācija par apskates objektiem, nakšņošanas vietām. Viss šajā lapā it kā labi, bet kaut kas tomēr mulsina. Iespējams, ka informācija pārāk sasmalcināta, iespējams, kaut kas dublējas. Piemēram, tūrisma informāciju varu atrast caur sadaļu „tūristiem un viesiem”, tur varu nonākt arī caur norādi „Raksti”, zem kuras arī ir šāda sadaļa. Toties var uzslavēt „Foto galeriju”, kur atrodamas bildes no daudziem šī gada pasākumiem.
Svaigāku informāciju prasītos arī lapā kaive.lv. Lai arī ir vajadzīgie tālruņi, trūkst pašvaldības rekvizītu, kas dažkārt ir svarīgi. Interesanta ir attieksme pret vēsturi. Ja sadaļā „senākā vēsture” lasāms par Kaives pagasta dibināšanas, apvienošanas, atkal izveidošanas līkločiem, sadaļā „jaunākā vēsture” lasāms par projektu „Paijas, rotas, rotaļas”, kas realizēts pērn. It kā jau tā ir vēsture, bet man kā lapas apmeklētājiem tas tomēr nesniedz cerēto par pagasta jaunāko vēsturi. Arī kultūras vēstures sadaļā ir vien divi materiāli par pērn notikušo. 2007.gadā laiks apstājies arī pamatskolas sadaļā, kur fotoattēlos redzami skolēni un skolotāji pērnā gada martā.
Noderīgi sīkumi
Arī lapā liepaspagasts.lv dažās sadaļās trūkt aktualitātes. Tā sociālā dienesta aktualitātēs lasāms, ka ar 2007. gada 1. janvāri sociālajā jomā stājas spēkā virkne būtisku izmaiņu, tostarp, minimālā darba alga palielinājusies no 90 uz 120 latiem. Ja nemaldos, šogad jau tie skaitļi ir pavisam citi. Atrodami pašvaldības speciālistu tālruņa numuri, bet sadaļās „komunālā saimniecība” un „municipālā policija” – nekā. Nav skaidrs, vai tās vispār nav, vai trūkst tikai informācijas. Bet, iespējams, tieši šie numuri ir tie aktuālākie. Un tad nu cilvēkiem jātraucē pagastvecis, lai pasūdzētos par problēmām komunālajā jomā. Klusums arī sadaļā „sporta aktivitātes”, lai gan reālajā dzīvē tāds klusums nemaz nav. Tūristiem veltītajā ailītē ir minēti apskates objekti un divas atpūtas bāzes, tiesa, bez jebkādiem tālruņiem. Tātad tie jāmeklē citviet.
Mājas lapa ligatne.lv atrodas Līgatnes pagasta pārziņā. Lietišķā informācija plaša un korekta. To
gan nevar teikt par pārējo. Foršu lietu atklāju sadaļā, kas veltīta pamatskolai. Tur ir stundu saraksts 5. – 9.klasēm. Tikai šķiet, tas attiecas uz 2007./ 2008.mācību gadu, tāpat kā citi šajā sadaļā lasāmie materiāli. Mājas lapā atrodama informācija par pagasta vēsturi, bet tādas, kas noderētu ceļotājiem, nav.
Pozitīvi vārdi jāsaka par lapu marsneni.lv. Iedzīvotāju skaits un nacionālais sastāvs vēsta par datiem 2008.gada 1.janvārī. Ir nepieciešamā kontaktinformācija, rekvizīti. Labs sīkums bija „Aktualitātēs” rodamais mācību līdzekļu saraksts jaunajam mācību gadam. Sadaļā „Veselības aprūpe” publicēti visi vajadzīgie tālruņa numuri. Varbūt sīkums, bet tomēr noderīgi. Tūrisma informācija gan tāda paknapāka, minētas vien divas viesu mājas, turklāt bez tālruņiem. Neticu, ka tik vien te ko redzēt un kur pabūt.
No pērnā gada 1.jūlija arī visām pašvaldībām jābūt interneta mājas lapām, to paredz Ministru kabineta noteikumi “Kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā”.
Tajos arī skaidri norādītas tehniskās prasības, kādām sadaļām un saturam jābūt mājas lapā, kādai jābūt to drošībai. Vispārējās prasībās mājas lapai noteikts, ka tajā jābūt, piemēram, – mājas lapas kartei, meklētājprogrammai, bet visām iestādēm, kuru pakalpojumu saņemšanai nepieciešams iesniegums uz noteikta parauga veidlapas, – pieeja attiecīgām veidlapām un iespēja izdrukāt tās no mājas lapas vai aizpildīt tieši mājas lapā, kā arī paskaidrojumi par veidlapu pareizu aizpildīšanu. Mājas lapā arī jābūt iespējai elektroniski nosūtīt iestādei vēstuli (iestādes apstiprinātā formātā), kā arī interaktīviem elementiem (piemēram, “Jūsu jautājums”, “Viesu grāmata”, “Komentāri”, “Forums”, “Diskusija”, “Aptauja”). Katrā mājas lapā jābūt iespējai nosūtīt priekšlikumus par mājas lapu. Ministru kabineta noteikumos arī teikts, ka mājas lapā ievietoto informāciju aktualizē ne retāk kā reizi nedēļā.
Komentāri