Mūsu rajona piensaimnieki neatsakās no saistībām ar piena piegādātājiem, kaut jau vairāki Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi atteikuši vākt mazo ganāmpulku slaukumu, ja saimniecība atrodas nomaļus no lielajiem ceļiem un apdzīvotām vietām. Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Straupe” priekšsēdētājs Imants Balodis apliecināja, ka nevienam piena ražotājam neatsaka vākt slaukumu.
– Ir nācies no kādas saimniecības uz laiku pienu nepieņemt sliktās kvalitātes dēļ, bet nevienam nav atteikts tādēļ, ka tālu jābrauc vai apjoms par mazu, – skaidroja I.Balodis.
“Straupe” visu iepirkto pienu nevar pārstrādāt, tādēļ daļu pārdod citiem pārstrādātājiem. Tā kā citu uzņēmumu piena iepirkuma cenas ir zemākas, nākas zaudēt, taču ar ieņēmumiem no pašu ražotās produkcijas zaudējumus var segt.
Arī otra rajona piensaimnieku kooperatīvā sabiedrības “Drusti”, kurā gan produkciju neražo, pienu tikai savāc, veic pirmapstrādi un pārdod, neapsver iespēju atteikt piena ražotājiem.
– Mūsu savākšanas loki laikam ir visgarākie, arī daudz mazo saimniecību, apmēram 75 procentiem piena piegādātāju ir mazāk par desmit govīm, taču neplānojam kādam atteikt. Protams, nomaļo un tālāko saimniecību īpašnieki savu situāciju sajūt ar piena cenu. Jo lielāks attālums jābrauc pēc piena, jo mazāk par to saimnieks saņem. Transporta izmaksas ir lielas. Tādēļ katram zemniekam pašam jāizvērtē, kas viņam izdevīgi, – atzina valdes priekšsēdētājs Agris Jansons.
Savukārt kooperatīvā sabiedrība “Straupe” saglabā stabilu un patlaban Latvijā augstāko piena iepirkuma cenu. Augustā vidēji par kilogramu samaksāti 22,8 santīmi (valstī vidējā cena pagājušajā mēnesī bija 18,4 santīmi). Kooperatīvā vadītājs atzīst:
– Piena produktiem cena tirgū ir pietiekami laba. Protams, par starpniecību savu daļu paņem tirgotājs, tomēr pārstrādātājam paliek pietiekami.
I.Balodis pastāstīja, ka Latvijā piena produktu cenas ir tikpat augstas kā vecajās Eiropas Savienības valstīs, bet iepirkuma cena zemāka. Mazāk par to, cik piena ražotājam maksās visās trijās Baltijas valstīs – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā -, ES saņem tikai Rumānijas zemnieki.
– Man grūti komentēt citu pārstrādātāju iespējas, taču uzskatu, ka Latvijā ir iespējams iepirkt pienu par augstāku cenu nekā šobrīd vidēji maksā zemniekam, – vērtēja I.Balodis, uzsverot gan, ka “Straupe” ir kooperatīvā sabiedrība, ne parasts komercuzņēmums. Un kooperatīva mērķis nav dažu īpašnieku peļņa, bet piena ražotāju intereses.
Komentāri