Pagājuši vairāki mēneši kopš piena lopkopības lauksaimnieku protestiem, taču “Druvas” aptaujātie rajona zemnieki vērtē, ka situācija nav uzlabojusies. Lai gan atkārtotas protesta akcijas vasaras otrajā pusē nenotika, tomēr kaislības nenorimst un izskanējusi ziņa, ka Limbažu rajona zemnieki apsver iespēju protestēt pat Briselē.
Piena iepirkuma cenas nav vienīgais jautājums, kas satrauc lauksaimniekus. Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāve, piena lopkopības saimniecības līdzīpašniece Aija Balode piekrīt, ka saimniecību darbu ietekmē vispārējā sadārdzināšanās un lopbarības cenas. “Situācija aizvien ir ļoti smaga. Neskatoties uz to, ka lopbarības graudu cena varētu būt zemāka nekā pērn, kombikorma cenas pagaidām nav kļuvušas zemākas. Taču tām saimniecībām, kuras pašas audzē graudus, tie vēl ir tīrumā laika apstākļu dēļ,” skaidro A. Balode.
Veselavas pagasta z/s “Caunītes” saimnieks Aldis Zilveris vērtē, ka prognozes pagaidām nav iepriecinošas: “Domāju, ka piena cena varētu palielināties par santīmu, pussantīmu. Krasas pārmaiņas, manuprāt, nav gaidāmas.” Viņaprāt, optimālākais risinājums problēmām būtu zemniekiem piederoša pārstrādes uzņēmuma izveidošana, taču idejas īstenošana prasīs laiku. “Turpinu strādāt, bet ienākumi, arī Eiropas maksājumi, tiek izmantoti kredītu un citu saistību segšanai,” neslēpj
A. Zilveris. Viņš atzīst – grūti gan lielajām saimniecībām ar lieliem kredītiem, gan mazajām, kurām par pienu maksā mazāk nekā lielajām.
Darbu piena lopkopībā turpina arī Taurenes pagasta SIA “Liepas M” īpašnieks Modris Liepiņš: “Nav jau citu iespēju – ir jāstrādā. Problēmas taču ir ne tikai piena lopkopībā, tādas ir visā lauksaimniecībā, kokapstrādē.” Lauksaimnieks atklāja, ka kopš pērnā gada palielinājis govju skaitu – viņaprāt, paplašināšanās un saimniecības attīstība ir būtiska, lai saglabātu savu vietu piena tirgū.
Cēsu rajona zemnieku apvienības priekšsēdētāja, piena lopkopības saimniecības īpašniece Glorija Zaļaiskalna atzīst, ka, ja piena iepirkuma cenas nepalielināsies, viņa lems par iespēju pienu pārdot tiešajā tirdzniecībā: “Galus kopā savilkt var, bet tā gribas reiz dzīvot arī normāli.” Prognozes par piena cenas palielināšanos izskan, tomēr lauksaimnieki tās uztver reizē ar cerību un bažām par to, ka tās varētu nepiepildīties.
Komentāri