“Druvas” redakcija saņēma telefona zvanu no pilsētas iedzīvotājas, kura dalījās pārdomās par to, ka ir cilvēku grupa, kuri smagi strādā un maksā valstij nodokļus, bet ir arī tādi, kuri paslepus taisa biznesu un par nodokļiem nedomā.
“Dzīvoju daudzstāvu namā, un redzu, kā tas notiek. Kaimiņu dzīvoklī meitene nodarbojas ar mākslīgo nagu pieaudzēšanu. Ik dienas pie viņas nāk gandrīz desmit klientu. Nevēlos līst otra cilvēka maciņā, bet zinu, ka par vienu profilaksi prasa 15 latus. Tad parēķiniet, cik naudas dienā un nedēļā nopelna cilvēks, sēžot mājās un strādājot dzīvoklī. Taču tas vēl nav viss – stāvu virs manis dzīvo friziere, kura arī ikdienā klientus pieņem mājās un šādā veidā pelna iztiku. No vienas puses jāsaka- man nav žēl, ka cilvēki strādā un pelna, bet no otras puses dažkārt sirdi pārņem rūgtums – kāpēc kāds var strādāt tāpat vien, bet otram tik liela daļa nopelnītā aiziet nodokļos?” jautājumu uzdeva Vija.
Jautājot Valsts ieņēmumu dienesta (VID)Vidzemes reģionālās iestādes Cēsu nodaļas nodokļu maksātāju konsultāciju daļas priekšniecei Mirdzai Kuzņecovai, “Druva” noskaidroja, ka saimnieciskās darbības reģistrācijas pienākumu nosaka likums „Par nodokļiem un nodevām”.
“Par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Saimnieciskā darbība ietver arī ar uzņēmuma līguma izpildi saistīto darbību, profesionālo darbību, nekustamā īpašuma apsaimniekošanu, personas īpašumā esošas piemājas saimniecības darbību, komercaģenta, māklera darbību. Profesionālā darbība ir jebkura neatkarīga profesionālu pakalpojumu sniegšana ārpus darba tiesiskajām attiecībām, arī zinātniskā, literārā, pasniedzēja, aktiera, režisora, ārsta, zvērināta advokāta, zvērināta notāra, zvērināta taksatora, mākslinieka, komponista, mūziķa, konsultanta, inženiera vai arhitekta darbība,” skaidro M. Kuzņecova un uzsver, ka kā saimnieciskās darbības veicējam fiziskai personai jāreģistrējas 30 dienu laikā pēc savas saimnieciskās darbības uzsākšanas. Reģistrācija jāveic VID teritoriālās iestādes nodaļā pēc deklarētās dzīvesvietas, aizpildot nodokļa maksātāja reģistrācijas pieteikuma veidlapu un uzrādot pasi un dokumentu, kas apliecina saimniecisko darbību.
“Nodokļa maksātāja reģistrācijas apliecība tiks izsniegta desmit dienu laikā pēc pieteikuma veidlapas iesniegšanas. Katrai personai, kura reģistrējusi saimniecisko darbību, ir pienākums veikt saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaiti tā, lai uzskaites reģistros būtu nepārprotami atspoguļoti taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi un izdevumi,” skaidro M. Kuzņecova un piebilst, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme, ko maksā no saimnieciskās darbības ienākuma, sākot ar 2008.gadu, ir 15 procenti.
Komentāri