Ik pa laikam izskan ziņas, ka kādam ganāmpulkam kaitējumu nodarījuši vilki. It kā jau mūsu rajonā šie plēsoņas īpaši nesiro, tomēr savu reizi no kaimiņiem mēdz ieklīst.
Jūnijā Stalbes pagasta SIA “Vilarija” aitu ganāmpulks bija ieinteresējis pelēčus. “Tajā aplokā ganījās ap 30 auniem. Arī trīs, kas īpaši izraudzīti vaislai. Vienu vilki saplosīja,” stāsta saimnieks Artis Reiziņš. Par notikušo tūlīt ziņojis mežniecībai un medniekiem. Speciālisti atbraukuši un pārliecinājušies, ka ganāmpulkā ciemojušies vilki.
“Pelēči ganāmpulkam uzbruka laikā, kad vecie vilki mācīja vilcēnus medīt. Jūlija vidū tika nošauts lielais vilks, drīz māte un septembrī pēdējais no šī bara, kurā bija septiņi vilki. Medniekiem nācās papūlēties,” stāsta
Ziemeļvidzemes virsmežniecības medību daļas vadītājs Jānis Ročāns un piebilst, ka, visticamāk, vilki ieklīduši no Limbažu mežiem, jo pirms tam tur manīti.
Vilkus drīkst medīt no 15.jūlija līdz tam, kad nomedī atļauto dzīvnieku skaitu, bet ne ilgāk par 31.martu. Latvijā atļauts nomedīt 150 vilkus. Nav noteikts, cik kurā rajonā, kad nomedīto plēsoņu skaits tuvojas atļautajam, atļauja jāizņem katrām medībām.
“Patlaban no 150 vilkiem nošauti 45. No tiem astoņi mūsu rajonā – septiņi Stalbē un viens Dzērbenē. Tas ir daudz, jāņem vērā, ka visi nomedīti vasarā un rudenī,” stāsta Jānis Ročāns un piebilst, ka, piemēram, pērn mūsu rajonā nav nomedīts neviens vilks. Bet ik pa laikam Piebalgas, Skujenes pusē šie meža dzīvnieki ieklīst.
“Ja vilki nodarījuši kādu kaitējumu, saimniekiem jāziņo mežniecībai, lai notikušo varētu reģistrēt. Tiek vākta informācija, lai varētu pierādīt, ka Latvijā jāļauj medīt vilkus un ar medībām populācijai netiek nodarīts kaitējums, ne tā kā citās Eiropas valstīs.
“Apkārt meži, kas zina, var atnākt vēl kāds vilku bariņš. Vilki visos laikos medījuši aitas, nekas jau nemainās,” atzīst Stalbes aitkopības saimniecības saimnieks Artis Reiziņš.
Komentāri