Uz semināru “Vides aspekti integrētajā attīstības plānošanā” ieradās aptuveni simts dalībnieki no visas Latvijas – pašvaldību plānotāji, arhitekti, vides speciālisti.
Mācības rīkoja Cēsu dome, bet finansēja Eiropas Komisija (EK). Šādus seminārus Cēsīs rīko jau kopš 2002.gada, bet, kā atklāšanas uzrunā norādīja Cēsu domes vides speciāliste Inta Ādamsone, šis ir pēdējais EK finansētais pasākums. Turpmāk atbalsts būs valstīm, kuras gatavojās iestāties ES.
Lielo interesi par semināru noteica aktuālais tēmu klāsts – aizsargjoslu likuma grozījumi, informācija par jauno valsts zemes politiku, ainavu konvenciju un citiem svarīgiem jautājumiem.
“Liels ieguvums bija iespēja saņemt aktuālāko informāciju tieši no ministrijām. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas speciālisti pastāstīja par Aizsargjoslu likuma grozījumiem, uzskatāmi parādot, kā rīkoties pašvaldībām. Diskusijās par ainavu konvenciju un zemes politiku sanākušie norādīja, ka šiem dokumentiem vajadzētu būt saistītiem, to izstrādē iesaistot pašvaldības, kurās ir atbilstoši speciālisti, jo tieši viņiem būs ar šiem dokumentiem jāstrādā. Kopumā seminārs deva plašāku izpratni, kā veidot ekonomisko attīstību un kā rast kompromisus starp vidi un saimniecisko darbību,” teica I.Ādamsone.
Vides ministrijas Stratēģijas un koordinācijas departamenta direktora vietnieks Uģis Zanders stāstīja par ES direktīvu ieviešanas progresu Latvijā. Runājot par nozīmīgākajām problēmām vides likumdošanas īstenošanā, viņš uzsvēra, ka atkritumu apsaimniekošanā vairāk jādomā par noglabājamo atkritumu apjoma samazināšanu un savākto atkritumu pārstrādi. Te gan daudz atkarīgs no tā, cik apzinīgi šķirojam atkritumus, cik apzinīgi izmantojam atkritumu konteinerus, lai nepieļautu atkritumu nonākšanu dabā. Ir problēmas arī citās jomās, bet tās apzinātas, un tiek meklēti labākie risinājumi.
Lekcijas lasīja pašmāju un arī vairāki ārvalstu lektori, kas dalījās pieredzē par vides jautājumu risināšanu Nīderlandē un Vācijā. Otrajā semināra dienā dalībnieki iepazinās ar problēmu situācijām plānošanas jomā Cēsu pilsētā.
“Seminārā piedalījās Latvijā pazīstami arhitekti, piemēram, Ausma Skujiņa, tāpēc bija interesanti dzirdēt viņu viedokli par sevišķām problemātiskām zonām pilsētā, piemēram, par iecerēto celtniecību Piebalgas ielā 14. A.Skujiņa un citi speciālisti norādīja, ka vispirms šai teritorijai jāizstrādā detālplānojums, tikai tad varētu atļaut apbūvi. A.Skujiņa šo ieteikumus domei novada arī rakstiski. Iepazīstoties ar situāciju Žagarkalnā un tā apkaimē, viesi bija pārsteigti par nesakoptajiem īpašumiem. Kad pastāstījām par teritorijas nākotni, atzina, ka pilsētai jāattīsta tas, kas tajā ir vērtīgs, šajā gadījumā kalnu slēpošanas komplekss. Protams, tas jādara uzmanīgi, lai nelabvēlīgi neietekmētu vidi.
Cēsis varējām parādīt no dažādām pusēm. Bija interesanti dzirdēt viesu vērtējumu, jo ir noderīgi, ja uz mūsu paveikto paskatās no malas, ” teica I.Ādamsone.
Turpmāk šādi semināri būs jāfinansē pašvaldībai. Vides speciāliste norāda, ka ikgadējās mācības likušas saprast, cik noderīgi satikties speciālistiem, lai uzklausītu pieredzi, dzirdētu ministriju informāciju un kopīgi diskutētu par aktuāliem jautājumiem. Visticamāk, Cēsis arī turpmāk uzņemsies iniciatīvu semināru rīkošanā.
Komentāri