
Ceturtdien konkursa ”Sakoptākais pagalms 2008” vērtēšanas komisija pa automašīnas logu skatīja cēsnieku pagalmus. Cēsu ainavu arhitekts Jānis Sirlaks, z/s ”Kliģeni” dārzniece Indra Dzene , i/u ”TG zaļumi” direktore Tatjana Gailīte un domes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Karlsberga ar interesi vēroja pagalmus Meža, Viršu, Niedru, Mārtiņa, Rasas, Klusajā un citās ielās šajā pilsētas rajonā. Jau pierasts, ka vasarā vienmēr te mājas slīgst ziedos. Arī tagad, kaut rudens.
Mazdārziņi pamazām pārtop zālienos. Pie daudzām mājām vēl siltumnīcas. Pie dažām noraktu kartupeļu vagas, vēl pret salnu dvesmu turpina ziedēt dālijas. Rožu ielā rudens rozes ķer saules starus. Vēl uz privātās zemes saglabājusies dārziņu kolonija.
”Ciemats pārvēršas, izgaismojas.
Sakņu dārzi pazūd. Līvānu mājas pārveidotas mūsdienīgākas. Pagalmos, kuri diezgan plaši, jau redzami sporta laukumi, basketbola grozi,” redzēto vērtē Jānis Sirlaks. Diemžēl arī šajā rajonā Klusajā ielā ieraugām māju, pie kuras var nezāles apskatīt un mašīnas bez riteņiem. ”Kur nekas nenotiek, mājas būvniecība apstājusies, pagalms aizaudzis – tas duras acīs, tātad kopējais sakoptības fons pilsētā ir labs,” secina Jānis Sirlaks un piebilst, ka lielā māja, kuru saimnieks būvē jau gadiem, pārvērsta par malkas glabātavu, vismaz nav grausts. Starp ar prasmi un mīlestību koptiem pagalmiem un piekļautajām teritorijām diemžēl ir arī pa kādam saimnieka aizmirstam gruntsgabalam.
Speciālisti priecājas, ka saimnieki izvēlas aizvien dažādākus augus gan dzīvžogiem, gan grupu veidošanai. Viršu ielā ieraudzījis zirņu pacipresi, Jānis Sirlaks atzīst, ka tik skaistu nav redzējis, parasti mūsu klimatiskajos apstākļos tās nosalst, tāpat pārsteigums ir Losena paciprese A.Kronvalda ielā.
Izlīkumojam arī vecpilsētu. Te gan liels retums ir plaši pagalmi. ”Lai arī cik tas grūti bijis, daudzi saimnieki atjaunojuši ēkas. Uzreiz pilsēta izskatās gaišāka, sakoptāka,” atzīst Ieva Karlsberga.
Palasta ielā gan koka nams ar aizsistiem, tad izlauztiem logiem, izdemolēts stāv gadiem. Jānis Sirlaks pastāsta par kolēģu pieredzi Brigē Beļģijā. ”Pašvaldībā jautājām, kā viņi sastrādājas ar privātīpašniekiem vecpilsētā. Pilsētā ir izstrādāta programma. Ja īpašniekam pieder māja, kas ir valsts kultūras piemineklis, tad valsts finansiāli atbalsta atjaunošanā, ja nav valsts nozīmes piemineklis, bet māja atrodas vecpilsētā, pašvaldība palīdz. Ja īpašnieks neko negrib darīt, katru gadu viņam palielina zemes nodokli, līdz vairs nav izdevīgi turēt īpašumu vecpilsētā,” stāsta Jānis Sirlaks un uzsver, ka cilvēku attieksme un izpratne veidota gadu desmitus.
Vēl gribam izmest līkumu pa Cepļa ielu, bet pa Alkšņu ielu domes auto kalnā netiek, par zemu, bail, ka apakšu nenorauj. Tiem, kuri šajā pilsētas rajonā dzīvo, mājās tikšana vien pa Kovārņu ielu gar pansionātu, bet ceturtdien tur notika remontdarbi un ielu bija aizšķērsojusi žirafe.
Vēl izbraucam pa Peldu, Dzirnavu ielu un mazās ieliņas kaimiņos.
”Var redzēt, ka cilvēki sāk kļūt par dārzniekiem. Kas ir dārznieks? Viņš ir atbildīgs par augiem. Viņš ir nežēlīgs: ja neaug – ārā. Var redzēt, ka cēsnieki izglītojas – gan lasa žurnālus, gan apmeklē kursus, gan prasa padomu profesionāļiem, ” saka Jānis Sirlaks un uzsver, ka par to ir gandarījums.
Komisijas locekļiem acīs iekrituši daudzi skaisti pagalmi. ”Šajā braucienā man ļoti iepatikās pilsētas ainavā lauku ainava. Tu brauc pa pilsētu, skaties un pēkšņi – lauku sēta Viršu ielā,” domās dalās Indra Dzene. Tam piekrīt arī Ieva Karlsberga, papildinot, ka cilvēki cenšas
mājas neatkarīgi no vecuma atdzīvināt. ”Jā, lauku sēta bija pārsteigums,” viņa atzīst.
Savukārt Tatjana Gailīte pauž gandarījumu, ka pie mājām daudzi ņem ārā vecos augus, stāda citus, zālieni kļūst plašāki.
Nākamotrdien pēcpusdienā komisija atkal skatīs pagalmus. Šajā reizē tos, kuri garāmbraucot piesaistījuši uzmanību. Tad piestās, parunāsies ar saimniekiem un apskatīs tuvāk. Jau tagad komisijai ir skaidrs, ka nebūs viegli atrast SIA ”Laukums” veikala ” Mežam un dārzam” dāvāto balvu – elektriskā zāģa, dzīvžoga šķēru, trumuļveida zāles pļāvēja, darba rīku komplekta vai zāles pļāvēja – saimniekus.
Komentāri