Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Otrie – tas nozīmē nākamie aiz pirmajiem

Druva
00:00
06.12.2006

Kooperatīvā sabiedrība “Zaubes kooperatīvs” ieguvusi konkursa “Sējējs 2006” veicināšanas prēmiju grupā “Lauksaimnieku kooperācija”, kurā uz galveno balvu pretendēja četri kooperatīvi – divi gaļas, divi piena pārstrādes uzņēmumi. Gaļa ar identifikācijas numuru

“Zaubes kooperatīvs” ir viens no diviem bioloģiski sertificētajiem gaļas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā. Specializācija – liellopi. Tirgum piedāvā liellopu gaļu. Otra uzņēmējdarbības niša – liellopu tirdzniecība uz un no citām Eiropas Savienības valstīm.

Kooperatīva vadītāja Aelita Runce atzīst, ka šis gads ir bijis ļoti saspringts. Uzņēmuma apgrozījums palielinājies divas reizes. Tomēr pamatnodarbošanos – bioloģiskās liellopu gaļas ražošanu – varētu vēl paplašināt, ja vien būtu pieprasījums.

– Bioloģiski audzēta liellopu gaļa, protams, ir prece maksātspējīgākajai, turīgākajai pircēju daļai. Piegādājam produkciju Rīgas restorāniem “Kaļķu vārti”, “Vincents”, “Rīdzene”, veikalam “mc2”, ekovirtuvēm un bioloģiskās produkcijas tirgotājiem. Nedaudz paņem tirdzniecības tīkli. “Rimi” mūsu preci tirgo divās vietās – lielveikalā “Spice” un “Olimpijā”. “VP Markets” arī dažos veikalos. Taču apjomi, ko paņem veikalu ķēdes, ir niecīgi, toties zaļajā tirdziņā Rīgā izpērk visu, ko aizvedam, – stāsta kooperatīvās sabiedrības darbiniece Anita Lazdiņa.

Pieprasītāka, lai cik dīvaini tas pirmajā brīdī nešķistu, ir dārgākā produkcija. Ir pircēji, piemēram, restorāna “Vincents” pavārs Mārtiņš Rītiņš, kuri izvēlas pat konkrētas šķirnes liellopu gaļu. Arī veikalos pirmos izpērk augstvērtīgākos gaļas gabalus, bet lētākie, kaut barības vērtības ziņā ne sliktāki, ledusskapī paliek ilgāk. Pērkot gaļu kautuvē uz vietas, tās cena ir zemāka.

Iespēju uzturā izmantot vērtīgu gaļu izvēlējušās arī divas skolas. “Zaubes kooperatīvs” produkciju piegādā vietējai pamatskolai un Rīgas kultūru vidusskolai.

Uzņēmumā sagatavotā gaļa iegūta no bioloģiskajās saimniecībās audzētiem jaunlopiem. Produkts patērētājam tiek piedāvāts fasējumā. Uz iepakojuma līdz ar kooperatīva zīmolu ir arī tās saimniecības nosaukums, kurā dzīvnieks audzēts, kā arī jaunlopa reģistrācijas numurs. Pircējs var “Lauksaimniecības datu centra” interneta mājas lapā attiecīgajā sadaļā ievadīt garo skaitļu virkni un pārliecināties par lopa vecumu, kā arī redzēt citus izcelsmes datus.

Latvijas bullēni Itālijas pļavās

Dzīvnieku tirdzniecība ir lielākā kooperatīva uzņēmējdarbības daļa. Dažāda vecuma liellopi, galvenokārt teliņi, ceļo uz daudzās ES valstīm – Nīderlandi, Beļģiju, Franciju, Itāliju, Slovēniju un citām. Gadā tiek pārdoti vairāki tūkstoši lopu. Dzīvniekus iepērk visā Latvijā, bet kooperatīva biedriem ir labvēlīgāki nosacījumi, viņi saņem lielāku cenu.

Lielākoties pārdod teliņus. Bullīšus iepērk nobarošanai, tādēļ pieprasīti gan šķirnes dzīvnieki, gan krustojumi ar gaļas šķirnēm. Telītes tiek gādātas audzēšanai, tās vēlas šķirnes. Retāk uz Rietumvalstīm aizceļo kravas ar nobarotiem dzīvniekiem.

– Liellopu gaļas nozare ir perspektīva, produkcijai, gan gaļai, gan dzīvniekiem, ir noiets. Taču mūsu zemniekiem jāmācās tos audzēt, jāapgūst jaunas tehnoloģijas, jādomā par barību, par ciltsdarbu. Tad arī rezultātu jutīs maciņā. Bet šobrīd situācija nemaz nav teicama, – saka A.Runce.

Šķirnes dzīvnieki ar “Zaubes kooperatīva” starpniecību ceļo arī uz otru pusi, uz Latviju.

Nākotne izsolēs un mācībās

Līdztekus ražošanai kooperatīvā sabiedrība organizē mācības saviem biedriem. Piedalās nozares semināros un citos izglītojošos pasākumos. Itin bieži lekcijas lasa un ar novitātēm iepazīstina pati A.Runce.

Par vienu no mērķiem sabiedrība izvirzījusi arī gaļas liellopu audzēšanas un bioloģiskās saimniekošanas popularizēšanu. Kooperatīvs regulāri piedalās Latvijas lauksaimniecības izstādēs, bioloģiskās lauksaimniecības pasākumos.

A.Runce aktīvi darbojas Latvijas gaļas liellopu audzētāju asociācijā, meklējot risinājumus nozares attīstībai. Viens no tiem – publiskas izsoles. Diemžēl patlaban uzpircējs nereti cenšas apmānīt audzētāju, vicinot viņam gar degunu naudas žūksnīti un nosakot dzīvnieka vērtību ar mistisko mērīšanu. Savukārt dažs audzētājs nesaprot, ko nozīmē kvalitatīvi nobarots liellops, un grib par savu ne īpaši vērtīgo bullēnu saņemt augstāko samaksu. Izsoles saliktu visu pa plauktiņiem, stimulējot zemnieku labāk strādāt, savukārt uzpircējiem būtu nolikta latiņa, kā jāvērtē lopi un cik par tiem jāmaksā.

Latvijā pirmā gaļas lopu izsole notikusi pavisam nesen, 25.novembrī valsts aģentūrā “Lietišķo sporta veidu centrs “Kleisti””. Viena no tās iniciatorēm un organizētājām ir “Zaubes kooperatīva” vadītāja.

– Turpmāk ceram izsoles rīkot divas reizes gadā. Mūsu sapnis, lai tās kļūtu par gaļas šķirnes liellopu galveno tirdzniecības veidu, lai izsolēm izietu cauri dzīvnieki gan vaislai, gan pārstrādei, – saka A.Runce.

– Lopu turētājiem būtu iespēja salīdzināt savus jaunlopus ar citās saimniecībās audzētajiem, vērtēt, mācīties. Savukārt tas, ka izsolēs lopus vērtē eksperts, ka to dara publiski, ļautu sakārtot novērtēšanas un cenas jautājumus. Otrie nav sliktākie

Konkursā “Sējējs” kooperatīvo sabiedrību ieteikusi Latvijas kooperatīvo sabiedrību asociācija.

– Konkursam gatavoties mums nebija laika. Uzņēmumā notiek būvdarbi, uzlabojam kautuvi, gaļas sadali, telpas strādājošajiem, novietnes dzīvnieku turēšanai. Kādi bijām, tādi sagaidījām komisiju, – darbā steigu neslēpj A.Runce. Un saka, ka ir ļoti apmierināta ar rezultātu – veicināšanas prēmiju jeb otro vietu.

A.Runce joko, ka latviešiem parasti par sevi raksturīgi divi galēji vērtējumi, vai nu uzskata sevi par vislabāko, vai pavisam sliktu. Taču prieks saņemt arī otro un tikpat labi trešo vai ceturto vietu. Tā ir patīkama sajūta, kad saproti, ka tavs veikums ir atzīts.

“Zaubes kooperatīvs” *Dibināts 1998.gada maijā; *gaļas pārstrādes ražotne sāka darboties 2003.gada janvārī; *kooperatīvā ir 130 biedri.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Divi EP soļi, lai mazinātu zaļmaldināšanu

06:32
17.04.2024
10

Izpratne par videi draudzīgu dzīvesveidu daudziem kļūst par ikdienas normu. Arī tie, kas tam nepievēršas mērķtiecīgi, iegādājoties kādu lietu, pat tādu sīkumu kā iepirkuma maisiņu veikalā, bieži izvēlas to, pie kura ir norāde – bioloģiski noārdāms vai mazāk piesārņo. Taču ne vienmēr uzrakstiem, preču aprakstiem un ražotāju ziņām par it kā videi draudzīgu ražošanas ciklu […]

Amatierteātriem savs saiets

05:22
17.04.2024
11

Lai kopā pavadītu laiku, sevi parādītu un citus apskatītu, Kaives tautas namā    pašmāju amatierteātris “AkA” uzņēma ciemiņus: kaimiņus no Skujenes, Taurenes amatierteātri “Radi” un draugus no Murmastienas.    Viņus kopā bija saaicinājis Kaivena Runcis. “Kur humors, tur Runcim jābūt,” saka Kaives tautas nama vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa un piebilst, ka Kaivena Runcis, kad grib, tad […]

ASV koris dzied latviešu valodā

00:00
17.04.2024
20
1

ASV vīru koris “Faithful men” jeb “Uzticīgie vīri” ar sirsnīgu koncertu uzstājās Cēsu pilsētas pansionātā, uzņēmumā “Designed to live”, kurā izgatavo protēzes karā cietušajiem ukraiņiem, un Liepas kultūras namā. Koncerttūre notiek visā Latvijā. Liepas kultūras nama vadītāja Sandija Pētersone pastāsta, ka 1992. gadā mācītājs no Tenesī štata bija Latvijā un apmeklēja arī Liepu, viņam te […]

LTAB brīdina: izveidota viltus mājaslapa un sociālo tīklu profili, lai vāktu personu datus

15:24
16.04.2024
33

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (turpmāk – LTAB) brīdina, ka izmantota biroja identitāte un izveidota viltus interneta vietne, Tajā izsludināts konkurss, kuram iedzīvotājus aicina atstāt savus personas datus. Līdzīgas aktivitātes ar viltotiem profiliem tiek veiktas arī sociālajos tīklos, tāpēc LTAB aicina iedzīvotājus uzmanīties un nekādā gadījumā nesniegt informāciju, tostarp bankas konta numurus, par sevi un sev […]

Kompensācijas mežu īpašniekiem

13:39
16.04.2024
20

Var pieteikties uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) līdz 15. maijam pieņem iesniegumus no privāto mežu īpašniekiem uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem. Pieteikumus var sūtīt uz pārvaldes e-adresi, pa pastu vai iesniedzot klātienē kādā no pārvaldes […]

Smiltenē, brīvi iekļūstot šķūnī, nozog motorzāģi

13:32
16.04.2024
23

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 67 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 6 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 104 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 61 par ātruma pārsniegšanu, kā arī vienā gadījumā automašīnas vadītājs […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
18
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
25
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi