Ceturtdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Nostāties kora priekšā, pacelt rokas. Un skan dziesma

Sarmīte Feldmane
00:00
11.04.2025
123
Ulvis

Laureāts. Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa audzēknis Ulvis Krieviņš un viņa pedagoģe Iveta Lapiņa   Imanta Kokara 5. Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursā. FOTO: no albuma

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas 4.kursa diriģēšanas programmas audzēknis Ulvis Krieviņš kļuvis par Imanta Kokara 5.Starptautiskā jauno kordiriģentu konkursa laureātu un  3.starptautiskajā Jono Aleksona jauno kordiriģentu konkursā Viļņā novērtēts kā trešais labākais. 

Viņš arī ieguva speciālo balvu par vislabāk interpretēto lietuviešu dziesmu korim. Jaunajam diriģentam un pedagoģei Ivetai Lapiņai ceļš uz konkursu bijis nopietna darba rezultāts.

“Mācījos 1.pamatskolā, dziedāju zēnu korī pie Ilzes Grinfeldes. Sapratu, ka man patīk būt korī un arī vadīt pasākumus. Skolotāja ieteica, ka varētu mācīties diriģentos,” atceras Ulvis un atzīst, ka gribējis mācīties mūzikas vidusskolā, bet ļoti šaubījies, ka spēs nokārtot  iestājeksāmenus.

“Man piezvanīja, ka viens puisis vēlas iestāties Mūzikas vidusskolā, par solfedžo neliela sapratne, arī klavieres nespēlē. Tas bija janvārī, eksāmeni vasarā. Iestājoties jāspēlē klavieres, arī bez solfedžo neiztikt,” stāsta pedagoģe Iveta Lapiņa. Bija pandēmijas laiks, audzēkni viņa pirmoreiz ieraudzīja ekrānā pie klavierēm.

Ulvis vērtē, ka tieši kovida ierobežojumi, mācības attālināti palīdzēja, jo vairāk laika varēja veltīt solfedžo un klavierspēlei.

“Ekrānā apguvām solfedžo, skolotāja Irita Merga mācīja klavierspēli. Kad drīkstēja, tikāmies klātienē. Neticēju, ka pusgada laikā var sagatavoties, lai iestātos mūzikas vidusskolā,” teic pedagoģe. Viņa uzsver, ka Ulvi līdz sīkumiem interesē viss, kas saistīts ar kori, jaunietis ieklausās, vērtē.

Ulvis kļuva par Mūzikas vidusskolas audzēkni, sāka dziedāt Pils korī, 2.kursā kopā ar I.Lapiņu strādāja ar senioru kori Ābele”. Pieredzējusī diriģente atceras, kā koru kopkoncertā Valkā jaunietis pirmoreiz diriģēja kori. Koncerta noslēgumā, lai    dziesmai      nodiriģētu vienu pantu, viņu    burtiski izvilka koru priekšā. “Atceros Ulvja lielās acis,” teic pedagoģe un uzsver, ka jaunais diriģents ļoti labi saprotas ar cilvēkiem, prot uzmundrināt, ieinteresēt.

Tagad Ulvis kopā ar pieredzējušo diriģentu Ēriku Derumu vada Smiltenes kori “Pakalni”. “Katrs mēģinājums ir kā mācībstunda, skatos, kā strādā diriģents. Dziedāšana Pils korī arī ir mācības. Pirmajā gadā nesapratu, kad diriģentes teica, ka kļūda, nedzirdēju, šķita – skan labi. Tagad sadzirdu nianses. “Pakalnos” mācos, kā ir būt diriģentam, bet Pils korī, kā veidojas kora un diriģenta attiecības, kā jūtas korists,” stāsta Ulvis.
Pirmoreiz diriģentu konkursā viņš piedalījās, mācoties 1.kursā. “Tas notika attālināti, ieguvu pēdējo vietu. Nākamajā gadā rezultāts jau bija labāks,” pastāsta topošais diriģents.

Kad Cēsu Mūzikas vidusskolas diriģēšanas programmas vadītājs Patriks Kārlis Stepe    audzēkņiem piedāvāja iespēju piedalīties konkursā Viļņā, interesi izrādīja četri. Tika noorganizēta meistarklase, kurā lietuviešu diriģente skaidroja konkursa dziesmas, to frāzējumu. “Tas bija ļoti vērtīgi.    Latviešu valodā uzsvars ir uz vārda pirmo zilbi, lietuviešiem ne, un tas ļoti svarīgi. Var jau dziesmas vārdus iztulkot, bet vēstījumu var izskaidrot tikai lietuvieši paši,” stāsta Ulvis un vērtē, ka lietuviešiem diriģēšanas tehnika ir nedaudz atšķirīga.

No 25 dalībniekiem četri bija jaunie diriģenti no Lietuvas, pārējie no Latvijas mūzikas vidusskolām. ”3.vieta – prieks, gandarījums un atalgojums par ieguldīto darbu,” saka skolotāja.

Kad tika saņemta ziņa, ka Ulvis pieņemts I.Kokara diriģentu konkursā, viņš atklāj, ka negribējis piedalīties. “Tieši tajā laikā bija iespēja braukt “Erasmus” programmā uz Grieķiju. Un domāju – tāpat jau iespēju uzvarēt rīdziniekus nav,” atklāj Ulvis. Pedagoģes iedrošinājums, brīžam uzstājība lika pārdomāt.
Konkursam bija jāsagatavo septiņas dziesmas. Ulvis vērtē, ka sarežģītākā bijusi Helmera Pavasara “Jāapsnieg”. Konkursā piedalījās 18 dalībnieki – divi lietuvieši un latvieši no    Rīgas, Cēsu, Daugavpils    mūzikas vidusskolām.  Žūrijā    bija trīs latvieši, lietuvietis un igauniete. Pirmajā dienā  konkursanti diriģēja Rīgas Projektu kori, otrajā J.Mediņa Mūzikas vidusskolas kori, bet finālā “Ave sol”.

“Pirmajās dienās Ulvim bija jādiriģē gandrīz pēdējam, koris noguris, arī Ulvis no gaidīšanas. Viņš prata korus uzjautrināt, uzmundrināt,” gandarīta ir pedagoģe un piebilst, ka jaunais diriģents ļoti labi spējis saprasties arī ar “Ave sol”.

Ulvis atklāj, ka sev izvirzījis mērķi iekļūt   pusfinālā. ”Kad tiku piecniekā, sajūsma bija neizstāstāma. Apzinājos uzreiz, ka jā­brauc uz mājām pēc uzvalka, jo drēbes bija līdzi tikai divām dienām,” stāsta konkursa laureāts.

Finālā viņš izlozēja P.Barisona dziesmu “Zilie sapņu kalni” un O. Grāvīša “Jauna gaita”.  “Nebija stresa, domāju, ka tas ir koncerts, un diriģēju. Kad nogāju no skatuves, viss trīcēju, ne no uztraukuma, bet tās enerģijas, ko saņēmu no kora,” pastāsta Ulvis.

Ir nofilmēta viņa reakcija, kad žūrija paziņo rezultātus, nosauc piektās, ceturtās vietas ieguvējus… Tad pirmās… ,un jaunā diriģenta izbrīns, pārsteigums, skolotājas Ivetas asaras.

Ulvis atzīst, ka nākamajā dienā pēc konkursa pamodies un domājis, ka redzējis brīnišķīgu sapni. Kad ieraudzījis diplomu, sapratis, viņš uzvarējis jauno diriģentu konkursā. “Visi apsveic, tas mulsina.    Lielāko balvu saņēmu no Pils kora. Jubilejas koncertā maijā man uzticēs nodiriģēt vienu dziesmu. Tas ir pagodinājums,” bilst Ulvis un vērtē, ka konkurss ir iespēja mācīties no kļūdām, pārbaudīt, ko pats vari, kā spēj pārvarēt stresu.    “Zinu, kā man smadzenes strādā, kad ir uztraukums, un zinu, ko darīt. Būs kvalifikācijas eksāmens, protams, satraukums, pieredze noderēs,” saka topošais diriģents, bet pedagoģe I.Lapiņa uzsver, ka šāds konkurss ir kā pusgada darbs pie pedagoga.

“Ulvis ir mērķtiecīgs, tiešs. Talantīgs. 1.kursā, redzot viņu diriģējam, kordiriģente Līga Priedīte teica, ka Ulvis diriģē ar acīm. To pašu dzirdēju no diriģentiem konkursa žūrijā,” pastāsta pedagoģe un uzsver, ka ar audzēkni muzikāli saprotas labi. Tikai viņa zina, kādi radziņi bija jāaplauž četros gados.

Priekšā eksāmeni, tad ceļš uz Mūzikas akadēmiju. Ulvis uzsver, ka kora mūziku nekur nevar iemācīties tā kā Latvijā. Mūsu kora kultūra ir visaugstākajā līmenī. Viņš vēlas būt tās daļa.

    Komentāri

    Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Norvēģijas skolēni gūst praksi Latvijā

    06:40
    16.04.2025
    17

    Aleksandra Bieziņa Raiskuma pamatskolā divas nedēļas viesojās četri skolēni un divas skolotājas no Norvēģijas. Jauniešiem, kuri apgūst veselības aprūpi, te bija prakses vieta. Norvēģu skolēni iesaistījās skolas ikdienā, gan aprūpējot skolēnus ar īpašām vajadzībām, viņus apģērba, palīdzēja paēst, gan piedalījās nodarbībās baseinā, radošajās darbnīcās, kā arī asistēja mācību stundās un palīdzēja bērniem socializēties. Tāpat skolēni […]

    Folkloras kopa cildina Piebalgas ozolus

    06:27
    08.04.2025
    45

    Jaunpiebalgas kultūras centra folkloras kopa “Piebaldzēni” Vidzemes augstienes bērnu un jauniešu folkloras kopu reģionālajā skatē ieguvusi I pakāpi. Gatavojoties Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, Ran­kas Kultūras namā    nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmas “Pul­kā eimu, pulkā teku” reģionālajā skatē piedalījās astoņas folkloras kopas. No Cēsu novada savu varēšanu rādīja “Piebal­dzēni”. Dalībniekiem bija […]

    Dejotāji kuplā skaitā piedalās skatē

    06:13
    02.04.2025
    138

    Deju zīmē ar košām emocijām aizvadīta bērnu un jauniešu tautas deju kolektīvu koprepertuāra apguves un dalībnieku atlases skate, gatavojoties XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem. Iveta Rozentāle Brīdi pirms rezultātu paziņošanas, “Druvai” uzrunājot dejotājus no “Virpuļa”, Kārlis Eglītis, Keita un Megija Kalniņas teica, ka ar nepacietību gaida rezultātus un cer uz iespējami labāko […]

    Visi kori tiek uz otro kārtu

    07:03
    29.03.2025
    87

    Vidzemes koncertzāles lielo zāli pieskandināja skanīgas bērnu balsis, aizvadīta XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta “TE-AUST” koru repertuāra apguves konkursa pirmā kārta. Katrs koris izpildīja trīs dziesmas, vienu no tām – a capella, bez instrumentālā pavadījuma. Skatē piedalījās desmit kori: Cēsu 1. pamatskolas zēnu koris, Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas zēnu koris, […]

    Salidojums apliecina – tehnikums mainās un turpina būt nozīmīgs

    06:00
    28.03.2025
    139

    Svinot atkalredzēšanos, koncertzālē “Cēsis” uz salidojuma “Turpinājums!” svinīgo atklāšanu pulcējās ap pusotram tūkstotim Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) absolventu un cilvēku, kuri beiguši mācību iestādes, kas tagad apvienojušās VTDT: Priekuļu tehnikumu, Jāņmuižas Profesionālo vidusskolu, Cēsu arodvidusskolu un Ērgļu arodvidusskolu. Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma direktors Artūrs Sņegovičs, novēlot skaistus satikšanās svētkus, sacīja: “Liels paldies, […]

    Cēsu skolas aicinātas pieteikties izdevniecības "Skolas Vārds" organizētajā Vēstnešu akadēmijā

    13:14
    22.03.2025
    39

    Tā kā daudzām izglītības iestādēm ir ierobežots budžets mācību līdzekļu iegādei, izdevniecība „Skolas Vārds” īsteno projektu „Vēstnešu akadēmija”, kas sniedz iespēju iepazīt mācību līdzekļu saturu un saņemt citu skolotāju atsauksmes, lai pirms mācību līdzekļu iegādes pieņemtu izsvērtu lēmumu. Projektā skolas no Cēsu pilsētas un novada aicinātas pieteikties vēstnešu vizītei, kuras laikā iespējams iepazīt reālu pieredzi […]

    Tautas balss

    Vazā aiz deguna

    15:10
    16.04.2025
    8
    K. raksta:

    “Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

    Atkal deg pērnā zāle

    15:09
    16.04.2025
    7
    4
    Lasītāja raksta:

    “Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

    Vienmēr zied puķes

    15:09
    15.04.2025
    13
    Anna raksta:

    “Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

    Kur koks, kur plastmasa

    08:05
    12.04.2025
    17
    Lasītāja K. raksta:

    “Cēsīs, Rožu lakumā, uzcelta mājiņa, kurā runās par vides problēmām. Bet namiņam izmantota arī plastmasa. Vai tas pareizi, ka vieta, kur runā par vidi, nav pilnībā būvēt no dabīgajiem materiāliem,” pārdomās dalījās lasītāja K.

    Priecē dejotāji

    09:20
    07.04.2025
    15
    Lasītāja J. raksta:

    “Ar prieku skatījos aizraujošo deju ansambļa “Raitais solis” jubilejas koncertu!  Tas bija izcils, gan mākslinieciski izstrādāts, gan emocionāli saistošs. Cik burvīgi, ka dejošanas tradīcija Cēsīs gadu desmitos uzturēta tik augstu,” pauda lasītāja J.