Jau šī gada sākumā tika apstiprināti grozījumi noteikumos “Darba aizsardzības prasības, veicot būvdarbus”, kas ietver sevī jaunas prasības gan par nereģistrētās nodarbinātības samazināšanu, gan darba aizsardzības koordinatoru apmācību, gan arī citas precizējošas prasības.
Lai valsts kontroles institūcijas – Valsts darba inspekcija (VDI) un Valsts ieņēmumu dienests (VID) varētu pārliecināties par būvobjektā esošo personu nodarbinātību, katram būvobjektā nodarbinātajam jābūt nodarbinātā apliecībai, kas jāuzrāda galvenajam būvuzņēmējam vai tā pārstāvim, ierodoties darbā būvobjektā. Grozījumi noteikumos paredz arī to, ka katrā būvobjektā jāatrodas tajā nodarbināto sarakstam un galvenais būvuzņēmējs ir tiesīgs ielaist būvobjektā tikai tos nodarbinātos, kas ir norādīti sarakstā.
Pagājušajā nedēļā „Druva” kopā ar Valsts darba inspekciju (VDI) devās kārtējā reidā, šoreiz pastiprinātu uzmanību pievēršot būvobjektiem un tajos strādājošajiem.
Vēl pat neizbraucot no pilsētas teritorijas, valsts darba inspektori atklāja pirmo nelegāli. Kungs, kurš oficiāli skaitījās darbā kādā būvfirmā, pie kādas daudzdzīvokļu mājas nodarbojās ar celiņa izbūvi. Taču vīrietis, lieki nedomājot, talkā bija paņēmis kādu mājas iedzīvotāju- gados jaunu puisi, mutiski solot samaksāt par palīdzēšanu. Puisis, nedaudz apjucis, inspektoriem skaidroja, ka viņam pa vasaru nekas nav darāms, tāpēc nolēmis nedaudz palīdzēt. Savukārt vīrietis teica, ka esot daudz darba un par nelielu samaksu esot aicinājis puisi palīgā. Žests labs, bet bez soda naudas diemžēl šajā gadījumā vīrietim neiztikt.
Līgatnes pilsētā pie vidusskolas renovēšanas darbiem strādāja pietiekami liela būvfirma, taču rezultātā izrādījās, ka ne visi strādnieki varēja uzrādīt savas apliecības. Arī darbinieku saraksta nebija.
Līgatnē būvniecības darbi norisinājās arī pie nodegušās mājas Rīgas ielā 1. Arī šeit neviens no darbiniekiem nevarēja uzrādīt ne apliecības, ne sarakstu, kurā būtu skaidri redzams, cik cilvēku šajā objektā strādā.
Līgatnes pagastā inspektoru redzeslokā nonāca divi vīrieši, kuri darbojās privātmājas būvobjektā. Viens no vīriešiem uzreiz paziņoja, ka te nestrādājot. Vien esot garām gājis un piestājis, lai parunātos ar paziņu. Ātri uzlecot uz divriteņa un pametot virsjaku objektā, viņš devās prom. Otrs VDI nenoliedza, ka mājas saimnieks pieaicinājis nedaudz palīdzēt. Samaksa atrunāta mutiski, darba līguma nav.
Nītaures pagastā inspektori uzrunāja puišu brigādi, kuri strādāja pie pagastmājas jumta seguma nomaiņas darbiem. Puišiem apliecības bija, bet nodarbināto sarakstu inspektoriem uzrādīt nevarēja. Tiesa, puiši nenoliedza, ka ir dzirdējuši par šāda saraksta obligātu nepieciešamību
Kronis visam bija inspektoru ierašanās Amatas novada Ieriķos. Tur vairākas firmas vienlaicīgi veic remontdarbus Ieriķu pamatskolā un tās apkārtnē. Ierodoties VDI, daļa strādnieku metās bēgt. Kurš skriešus, kurš ielēca automašīnā.
Valsts darba inspekcija (VDI) nelegālās nodarbinātības samazināšanas politikas īstenošanas ietvaros jūlijā, apsekojot 443 uzņēmumus valstī, atklājusi 119 nelegāli nodarbinātos.
Jūlijā par nelegālu nodarbināšanu kopumā 50 darba devēji saukti pie administratīvās atbildības, piemērojot naudas sodu kopsummā par 22 400 latiem. Visvairāk nelegāli nodarbināto atklāts Vidzemē – 35, Zemgalē – 30 un Latgalē – 23. Kurzemē atklāti 18, bet Rīgā un Rīgas rajonā – 13 bez rakstiska darba līguma.
Komentāri