Piektdiena, 12. jūlijs
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs

Naukšēnu domes priekšsēdētājs: Katrs reformu piedāvājums maldina sabiedrību

Leta
08:53
01.10.2015
2

Katrs jaunu administratīvi teritoriālo reformu piedāvājums savā veidā liek zaudēt “pamatu zem kājām” un maldina sabiedrību, aģentūrai LETA atklāja Naukšēnu novada domes priekšsēdētājs Jānis Zuments (“Sarma”).

“Domāju, ka ar šādiem pēkšņiem paziņojumiem tiek mēģināts novērst uzmanību no daudz nopietnākām problēmām, kas notiek valstī. Nesen ir izstrādāti vairāki plānošanas dokumenti un programmas. Jāļauj tām strādāt,” atklāj Zuments.

Viņš ir kategoriski pret jeb kādu piespiedu administratīvi teritoriālo reformu. Pēkšņi piedāvātie modeļi bija liels pārsteigums. Apvienošanai ir jānotiek tikai un vienīgi pēc brīvprātības principa. Zuments uzskata, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ministram vispirms vajadzēja aprunāties ar pašvaldībām.

“Pēc 2009.gadā veiktās administratīvi teritoriālās reformas Naukšēnu novads pēc iedzīvotāju skaita ir piektā mazākā pašvaldība. Vērtējot dažādus rādītājus – finansējumu uz vienu iedzīvotāju, samaksāto nodokļu apjomu, uzņēmējdarbības aktivitāti, attīstības indeksu, reģistrēto bezdarba līmeni, budžeta lielumu, piesaistīto finansējumu, tostarp no Eiropas Savienības fondiem, un citus radītājus – Naukšēnu novads viennozīmīgi sniedz pozitīvas iezīmes. Līdz ar to nekādi nevaru piekrist VARAM argumentam – jo mazāks, jo vājāks novads,” atklāja priekšsēdētājs.

Naukšēnu novads atrodas tālu no valsts centra, tādēļ pašvaldība veic arī dažas valsts funkcijas, piemēram, Naukšēnos tika izveidota valstī viena no pirmajām pašvaldības policijām.

“Tāpat mēs uzturam savu ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, lai nelaimes gadījumā palīdzība būtu pieejama tepat uz vietas. Pašvaldība gādā, lai pedagogi saņemtu pēc iespējas cienīgāku atalgojumu. Tieši pēc novada izveides esam veikuši vairākus nozīmīgus darbus, tajā skaitā novada infrastruktūras uzlabošanā. Naukšēnu novada pašvaldība veic visas likumā noteiktās funkcijas. Atsevišķu funkciju nodrošināšanai sadarbojamies ar apkārtējām pašvaldībām, lai tas būtu efektīvāk,” informēja Zuments.

Priekšsēdētājs uzskata, ka pašvaldībai ir jābūt tik lielai, lai tās iedzīvotāji spētu saglabāt reālas iespējas, ka viņu spēkos ir ietekmēt un iesaistīties lēmumu pieņemšanā un citos procesos. Iedzīvotājiem pašiem ir jālemj par finansējuma izlietojumu savā teritorijā, nevis kādam citam, kas ar to nav saistīts. Mazas pašvaldības priekšrocība ir tā, ka tajā lēmumu pieņemšana un procesi notiek caurskatāmāk.

“Domāju, ka tas rada iedzīvotājos apziņu, ka viņi spēj ietekmēt notiekošo un nepadara viņus vienaldzīgus pret notiekošo,” uzskata Zuments.

Jau ziņots, ka VARAM valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformas varianti.

Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis.

Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji – attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.

Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
28

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
39

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
50
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
60
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 27 izsaukumi

17:37
08.07.2024
30

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 5. jūlija plkst. 6.30 līdz 8. jūlija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 27 izsaukumus – deviņus uz ugunsgrēku dzēšanu, 15 uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien plkst. 14.23 VUGD saņēma izsaukumu uz Cēsu novada Raiskuma pagastu, kur vienstāva dzīvojamā mājā […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi