Piektdiena, 19. jūlijs
Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra

Naudas it kā daudz, bet ne tik daudz varēs izdarīt

Sarmīte Feldmane
23:00
13.10.2015
2
Img 2666 1

Latvijā 110 pašvaldībām jaunajā plānošanas periodā ir atvēlēti līdzekļi ceļu sakārtošanai. Atbalsts noteikts, ņemot vērā novada pašvaldības grants ceļu kopgarumu, reģistrēto lauksaimniecības dzīvnieku skaitu un laukaugu platības. Katrai lauku pašvaldībai piešķirta noteikta naudas summa, un savā starpā nebūs jākonkurē.

Nauda ceļu sakārtošanai paredzēta, lai atbalstītu un veicinātu uzņēmējdarbību un apdzīvotības saglabāšanu laukos. ES finansējums var segt 90 procentus izdevumu, pārējais jālīdzfinansē pašvaldībai.

Lai noteiktu, kuras brauktuves uzņēmējiem un iedzīvotājiem šķiet visbūtiskākās, pašvaldības apstiprina kritērijus, izvērtē ceļus, tiek rīkotas publiskās apspriešanas, kurās iedzīvotāji pauž savu viedokli.

Tāda sanāksme notika arī Raunas novadā. Bija ieradušies vairāk nekā desmit uzņēmēju no Raunas un Drustu pagasta.

Novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe atgādināja, ka par ES naudu drīkstēs tikai būvēt jaunus vai pārbūvēt grants seguma pašvaldības ceļus. Pašvaldība saņēmusi vairāku iedzīvotāju ierosinājumu sakārtot ceļu Rauna – Drusti, bet tas ir valsts ceļš, to darīt nedrīkstēs. “Par asfaltēšanu arī nav runa, vienīgi, ja to dara pašvaldība par savu naudu. Katru gadu Raunas novada ceļu uzturēšanai valsts piešķir ap simts tūkstošiem eiro. Cik varam, atvēlam ceļu remontam,” stāstīja domes priekšsēdētāja.

Pēc ministrijas aplēsēm viena kilometra grants ceļa sakārtošana izmaksās ap 30 tūkstošiem eiro. Raunas novadam, ņemot vērā pašvaldības ceļu kopgarumu, piešķirti 580 tūkstoši eiro, un par šo naudu varēs sakārtot apmēram 21,5 kilometrus. Viss, protams, atkarīgs no iepirkuma. 64,5 tūkstoši eiro darbiem būs pašvaldības līdzfinansējums.

Pašvaldība, ņemot vērā ceļu stāvokli, kā arī uzņēmumu skaitu, kuru transports ikdienā izmanto ceļu, blakus ceļam apsaimniekotās lauksaimniecībā izmantojamās zemes, arī lopu skaitu, apspriešanai Raunas pagastā piedāvāja 12 dažādus ceļus, sākot ar 6,4 kilometru garo Mucenieki – Zvirgzdiņi – Irbītes, beidzot ar Lāčplēši – Liepkalni – Laiviņas, kas ir tikai 0,65 kilometrus garš.

“Katrā pagastā ir savs saraksts. Drustu pagastā uzņēmējdarbība nav tik aktīva, arī lopu skaits un izmantojamās zemes platības mazākas, un ja abu pagastu ceļi būtu vienā sarakstā, konkurence uz nepieciešamību nebūtu godīga,” skaidroja domes priekšsēdētāja. Drustu pagastā sakārtošanai paredzēts apmēram piecus kilometrus garais ceļš Mīlakšas – Garņi – Brūži – Rieksti. Tam piekrita arī uzņēmēji.

Par Raunas pagasta ceļu sarakstu raisījās diskusija. Uzņēmējs Uldis Rudzītis norādīja, ka kritērijos nav korekti ierakstīts, cik zemnieku izmanto ceļu, kā arī lopu skaits. “Vairāki zemnieki uz saviem laukiem brauc pa citu pagasta ceļu, jo tā ir izdevīgāk, kaut saimniecībai pēc papīriem jāizmanto cits. Līdz ar to mainās atbilstība kritērijiem,” viedokli pauda uzņēmējs. Pašvaldības zemes lietu speciāliste Daina Kļaviņa skaidroja, ka pašvaldība nevar zināt, pa kuru ceļa posmu kurš zemnieks brauc, kā arī to, kur ir nomas zemes. “Vēlreiz precizēsim kritērijos iekļauto informāciju, taču tāpēc saraksts nemainīsies, iespējams, kādi ceļi sarakstā pamainīsies. Par naudu, kas novadam atvēlēta, varēsim sakārtot septiņus līdz astoņus ceļu posmus no 12, viss atkarīgs no iepirkuma,” pastāstīja Evija Zurģe. Uldis Rudzītis arī atzina, ka zemnieki un uzņēmēji, kuri izmanto pašvaldības ceļu, paši nemaz nerūpējas par ceļiem. “Tie, kuri to ikdienā dara, tagad ir zaudētāji, jo viņu ceļš ir labāks. Tā nav pareiza attieksme,” sacīja zemnieks. Domes priekšsēdētāja viņam piekrita, bet uzsvēra, ka pašvaldība nevar uzlikt par pienākumu katram rūpēties par pašvaldības ceļu.

Plašāka diskusija raisījās par to, ka viena kilometra grants ceļa sakārtošana izmaksā ap 30 tūkstošiem eiro, kas uzņēmējiem šķiet pārāk dārgi. “Par piešķirto naudu varētu izdarīt daudz vairāk, jo daudziem ceļiem tikai jāuzved grants un jāizrok grāvji. Bet noteikumi ir noteikumi, jāizstrādā pilns projekts, kurā ir arī topogrāfija, kas ir ļoti dārga. Būvniecības eksperti, kuri konsultējuši valdību, uzstāj, ja sakārto ceļu, jāveic topogrāfija, tikai tad tas ir ilgtermiņa ieguldījums,” skaidroja domes priekšsēdētāja.

Sanāksmē iedzīvotāji piekrita, ka izraudzītie ceļi ir tie, kas Drustu un Raunas pagastā uzņēmējdarbības attīstībā ir svarīgi. “Sāksim ar tehniskā projekta izstrādi vienam ceļam, nevis uzreiz pasūtīsim visiem. Tad arī redzēsim, cik kas maksā, cik par šo naudu varam izdarīt,” sacīja Raunas novada domes priekšsēdētāja.

Arī Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins atzīst, ka tikai sākumā šķiet, ka ceļiem tiek piešķirts daudz naudas. “Patiesībā tā nav, jo projekta izstrādei būs jātērē pārāk daudz,” uzsver domes priekšsēdētājs un piebilst, ka to tikšanās reizē uzsvēruši arī uzņēmēji. Līgatnes novadā pašvaldības ceļi ir nedaudz vairāk par 60 kilometriem. Līgatnieši aprēķinājuši, lai visus sakārtotu, kā nākas, nepieciešami ap 4,5 miljoniem eiro. “Izvērtējam, kuros ceļos naudu ieguldīt. Skaidrs, ka nav vērts nomainīt caurteku, bet vairāk tērēt projektam nekā caurtekas iegādei un nomaiņai. Tāpat nav lietderīgi sakārtot nelielus ceļu posmus,” domās dalījās Līgatnes novada vadītājs.
Uz sanāksmi par novada ceļu sakārtošanu nākamajos četros gados bija ieradušies gandrīz 20 lauku uzņēmēju. Pašvaldība izsūtīja ap 260 ielūgumiem. Iedzīvotāji piekrita, ka novadā par ES finansējumu tiks sakārtoti ceļi Blodziņi – Asaru ezers, Vildoga – Ratnieki.

Pārgaujas un Vecpiebalgas novadā uzņēmēji un pašvaldība jau vienojušies, kuri būs tie ceļi, kurus sakārtos ES atbalsta pasākumā “Pamatpakalpojumi un ciematu atjaunošana lauku apvidos” atklātu projektu iesniegumu konkursu veidā. Amatas novadā, Cēsu novada Vaives pagastā, Jaunpiebalgas un Priekuļu novadā sanāksmēs vēl tiek vērtēts, kurus ceļus izraudzīties, jo skaidrs, ka jālabo būtu teju ikviens lauku ceļš.


UZZIŅAI

Vienam pretendentam programmēšanas periodā pieejamais atbalsts miljonos eiro:

  • Amatas novads: 0,97
  • Cēsu novads (Vaives pagasts): 0,38
  • Jaunpiebalgas novads: 0,39
  • Pārgaujas novads: 0,76
  • Priekuļu novads: 0,91
  • Raunas novads: 0,58
  • Līgatnes novads: 0,31
  • Vecpiebalgas novads: 0,77

*Atbalsts noteikts, ņemot vērā novada kopējo grants ceļu kopgarumu, reģistrēto lauksaimniecības dzīvnieku skaitu un laukaugu platības.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
19

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
22

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
125

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
129

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
16

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
160

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
25
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
21
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
15
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
22
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
29
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi