Kāmis, mazais dīvainis, kas daļu krājumu nēsā vaigu kabatās, varētu būt pirmais mājdzīvnieks, ar kuru var sākt trenēt regulāras rūpes kādu barot un kopt.
Dienas režīms
Mazā dzīvnieciņa dzīves ritms ir ērti saskaņojams ar saimnieku prombūtnes laiku. Pa dienu, kamēr pieaugušie ir darbā un bērni skolā, kāmis savā mājiņā guļ. Īstās aktivitātes, spēles un darbošanās sākas tikai vakarā.
Brīvsolis dzīvoklī
Speciālisti neiesaka izlaist kāmi no krātiņa pastaigāties. Ja tas tomēr tiek darīts, tad uzmanīgi jāseko līdzi. Kāmis var aizbēgt, kļūt mežonīgs vai nonākt nedraudzīga kaķa zobos. Ja zvēriņš dzīvoklī jūtas droši, tad pats atgriežas savā vaļā atstātajā būrītī, it kā nekas nebūtu noticis. Kāmim nav problēmu uzrāpties uz dīvāna, rakstāmgalda, pa skapja aizmuguri līdz skapja augšai. Jāievēro, ka dzīvnieciņš nedrīkst krist, tāpēc no „iekarotajām virsotnēm” jānoceļ. Pastaigu laikā kāmis var noslēpties kādā spraugā, drēbju kaudzē, krekla vai jakas piedurknē. Ja zvēriņš ir labi saradis ar saimnieku, tad sēdošu cilvēku izmantos kā „alpīnisma sienu” nokļūšanai uz galda. Vispirms tiks izmēģināts pirmais variants – rāpjoties pa bikšu staru, cik vien tālu var. Ja kāmis tiks izkratīts no „strupceļa” un paņemts klēpī, tad atradīs iespēju aizlīst aiz krekla, un tālāk jau nebūs problēmu nokļūt uz galda.
Kādai meitenei kāmis izmucis no būrīša un divas dienas dzīvojis aiz skapja. Laikam bija tur atradis ērtāku mitekli, jo pēc tam katru vakaru ar pilniem vaigu maisiem tupējis pie būra durtiņām un gatavojies pārcelties. Krājējs
Kāmji ir ne tikai izturīgi nastu nesēji, pārvietojot vaigu maisos viņuprāt vērtīgu mantību uz drošāku vietu, bet arī čakli krājēji. Pirmo reizi redzot kāmi ar „pilnajām kabatām”, var patiešām izbīties. Dzīvnieciņš ir 2-3 reizes pieaudzis izmēros, caur plāno vaigu ādiņu izspiežas tur sabāztie rieksti un noderīgas lietas, mutīte pavērta, pats gāzelējas.
Kāds nasks kāmis regulāri iztukšojis kaķa ēdamtrauku, sanesot barību aiz ledusskapja. Sak, varbūt noderēs. Un ko kaķis? Izbrīnīts noskatījies… Nedarbi
Ja jau grauzējs, tad nedarbu sarakstā noteikti būs apskādēti vadi (rūpīgi atbrīvoti no izolācijas kārtas), noapaļotas grīdlīstes, galda un krēslu kājas, apģērba pogas, arī dažādas tekstīlijas: paklāji, aizkaru apakšmala, uz krēsla uzlikto drēbju piedurknes, kas no grīdas ērti sasniedzamas.
Kāds kāmju īpašnieks ar humoru stāsta, ka šī grauzēja attiecības ar literatūru ir „smags jautājums”. Katrs kāmis savā sirsniņā esot grāmatmīlis. Rezultāti ir vizuāli redzami: apgrauzti stūri, skaisti izroboti vāki, un biezākam sējumam, gluži kā siera caurums, vidū ierīkota apaļa rezerves midziņa, izklāta ar visvairāk iemīļotajām izlasīto grāmatu lapām.
Talanti
Ne tikai cilvēka, bet arī dzīvnieka intelekts ir iedzimtas spējas un 90% audzināšana. Kāds saimnieks raksta, ka viņa kāmis uzreiz sapratis, ka Fredis ir viņa vārds, to dzirdot, sācis lēkāt uz pakaļkājām un prasīties klēpī. Par šo zvēriņu ir īpašs stāsts, jo Fredim paticis darboties ar mehānismiem, ripināt skrūvgriezi, rakties pa detaļu kaudzīti. Skrūves, ne garākas par 40 milimetriem, Fredis stiepis uz „slēpni” zem gultas, izveidojot noliktavu. Kādi plāni bijuši kāmja galvā, nevarot pat nojaust, bet noteikti grandiozi. Savā būrītī viņš centies izjaukt „karuseli”. Noņemt no ass riteni mazajam zvēriņam spēka nav pieticis, bet mazos ritenīšus atvienot izdevies. Pēc pāris mēnešiem Fredis pārprofilējies uz elektroniku, izraujot no kontaktligzdas vadu vai pagriežot radio skaļuma regulatoru. Meklējot sabiedroto saviem varoņdarbiem, Fredis meistarīgi ticis laukā no sava būra un atvēris blakus mājokli, kur dzīvojusi kāmīšu dāma.
Komentāri