Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Naktspatversmē nodrošina labus apstākļus

Iveta Rozentāle
14:00
16.12.2023
2
Nakts Patv Sadz 1 4

Naktspatversme un arī atskurbināšanas telpas, kas Cēsīs atrodas vienā ēkā, ir komfortablas un ērtas. “Druvai” bija iespēja ieskatīties tajās.

Naktspatversmē vietas ir 10 vīriešiem un divām sievietēm, viņām, protams, ir atsevišķa telpa. Telpās atrodas gultas un krēsli, ir slēdzami skapīši. Visiem iemītniekiem pieejama virtuve, kur var gan pagatavot ēst, gan kaut ko gatavu uzsildīt mikroviļņu krāsnī, ir ledusskapis, kur uzglabāt produktus.

Patversmē ir iespēja arī veļas mašīnā izmazgāt vajadzīgo, ir dušas telpa. Tā visiem klientiem viena, bet tualetes sievietēm un vīriešiem atsevišķas.

Telpās ir patīkami uzturēties, tās ir labi izremontētas, mēbeles, inventārs nav nolietots, to pēc vajadzības atjauno. Tāpat nepieciešamo virtuvē un mazgāšanās telpās.

Patversmē strādā vadītāja, sociālais darbinieks, maiņu darbs ir pieciem uzraugiem, viņi nodrošina kartību diennakts režīmā.
Naktspatversmes darbu sāk pulksten sešos vakarā, klienti drīkst uzturēties līdz astoņiem rītā. Vadītāja Ilona Luste piebilst, ka situāciju var mainīt laikasptākļi. Ja ir spēcīgs vējš, ilgstošas lietavas, ja sals lielāks par desmit grādiem, tad klienti patversmē drīkst uzturēties arī pa dienu. Tāpat, ja klients ir slims – akūti saslimis vai gaida plānveida operāciju, vai pēc tās, var uzturēties arī dienā.

Uzraugs Jānis Pokkers teic, ka reiz pie kāda patversmes iemītnieka atbraucis brālis, kurš novērtējis, ka senioriem, kuri dzīvo vienistabas dzīvoklī bez siltā ūdens vai vispār centralizētas ūdensapgādes, ir sliktāki apstākļi nekā patversmē. Protams, klienti ir atšķirīgi, ir tādi, kuri labprāt nomazgājas, pārģērbjas, izmanto iespēju saņemt apģērbu, bet ir arī tādi, kam tas nav svarīgi.

Lielākā daļa patversmē mītošo ir vecāki par 50 gadiem, bet gadās arī jaunāki. Te nakšņo arī cilvēki, ja, piemēram, izdedzis mājoklis un jāmeklē cita dzīves­vieta. Daļa iemītnieku ar laiku sāk dzīvot sociālajos dzīvokļos. Ir cilvēki, kas pamēģina patstāvīgu dzīvi, bet saprot, ka nevar par visu samaksāt, un atkal atgriežas. Ir tādi, kas nemaz nevēlas meklēt sev dzīvesvietu, jūtas labi, ka var atnākt, izgulēties un aiziet (daļa dodas uz darbu), jūtas patversmē kā mājās, tomēr dzīvot mūžīgi te nevar. J.Pokkers vērtē, ka naktspatversmes iemītnieki ir mierīgi, noteikumus ievēro, labprāt parunājas, laikus dodas gulēt: “Cilvēki kā jau cilvēki, tikai tas dzīvesveids ir tāds, kā ir.”

Uzraugu darbs ir arī uzņemt cilvēkus, kurus atved uz atskurbtuvi.

Tai atvēlētas divas telpas – katrā var izguldīt trīs cilvēkus. Iereibušie guļ uz matračiem, tas ir drošībai, lai neizkrīt no gultas un negūst papildu traumas.

Tā kā no 1. janvāra ikvienai pašvaldībai jānodrošina šāds pakalpojums, bet ne visur ir at­skurb­tuve, tad Cēsu pakalpojumu izmanto arī Siguldas, Smiltenes un Valkas vietvara. Aizvadītajā mēnesī no Siguldas atvesti trīs cilvēki, no Smiltenes – divi, Valkas – viens. Cik pārmēru iereibušo atvedīs, nekad nevar paredzēt, vērtē Jānis Pokkers. Ir dienas, kad nav neviena, bet kolēģiem ir gadījies, ka dienā atved sešus. Šie cilvēki mēdz demolēt atskurbtuves telpas, tad arī tās jāatjauno. Ja naktspatversmes klientam gadās dienas laikā apreibināties, viņš var pārgulēt atskurbtuves telpās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
5

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
30

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
49

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
37

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
40

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
209

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
10
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
36
9
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Emocijas pašiem un skatītājiem

08:18
09.04.2024
25
Druva raksta:

“Skatītāju vārdā paldies deju grupas “Viva” vadītājai Ingai Cipei un dejotājām par izcili emocionālo 25 gadu jubilejas koncertu,” ar prieku par pasākumu sacīja cēsniece Maija Ozoliņa.

Sludinājumi