Sestdiena, 7. septembris
Vārda dienas: Regīna, Ermīns

Minerālmēslu cenas šokē

Druva
00:00
19.03.2008
2

Lauksaimnieki būtiski izjūt minerālmēslu sadārdzinājumu, kas atsevišķiem veidiem pat divkāršojies, ja salīdzina ar cenām pērn. Minerālmēslu pieaugošās cenas daļai rajona zemkopju liek pat domāt par saimniekošanas apmēru samazināšanu.

„Druvas” aptaujātie Cēsu rajona lauksaimnieki un Priekuļu laukaugu selekcijas institūta vadošā pētniece Līvija Zariņa vērtē, ka šobrīd minerālmēslu cena kāpusi gandrīz divkārt. To, ka minerālmēslu cenas palielinājušās ievērojami, nenoliedz arī to izplatītāji – SIA „Cēsu agroķīmija” direktors Ziedonis Šūmanis un Vidzemes agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības pārstāve Līga Razminoviča. Viņi vērtē, ka pašlaik grūti ir gan lauksaimniekiem, gan tirgotājiem.

Z. Šūmanis lēš, ka cenas minerālmēsliem palielinājušās vidēji par simts latiem tonnā. Cenas nosaka ne tirgotāji, bet ražotāji. Z. Šūmanis pieļauj, ka ir minerālmēslu ražotājvalstis, kas nosaka atšķirīgas cenas dažādu valstu tirgotājiem. Cenas ietekmē arī starpnieki.

Situācija izveidojusies neapskaužama. Lauksaimnieki nonākuši kā spīlēs, lai izaudzētu labu ražu, augsne jāmēslo. L. Razminoviča vērtē: „Mazie zemnieki padomā, bet lielražotājiem variantu nav.”

Bez augu mēslošanas pietiekami augstu ražas līmeni nevar sasniegt. L. Zariņa: ”Nemēslojot augi nepieciešamos barības elementus centīsies paņemt no augsnes, tādējādi samazinot augsnē esošos krājumus. Saimniecībās, kurās nav izveidota augsnes auglību sekmējoša augu maiņa, augi patērēs slāpekli no organiskajām vielām, tādējādi pazeminot augsnes auglību.

Ņemot vērā, ka augiem, atkarībā no augsnes īpašībām un saimniekošanas principa, jāiedod vismaz 60 – 90 kg slāpekļa, vienam hektāram jārēķina ap 300 kg amonija salpetra. Ja pērn to varēja iegādāties par apmēram Ls 167 tonnā, tad šogad jau vajadzīgi apmēram 320 lati.”

Minerālmēslu cenu pieaugums, ja nepieaugs arī graudu un kartupeļu iepirkuma cenas, radīs zaudējumus lauksaimniekiem. Tas uz nākotni liek raudzīties bažīgi.

Tirgotāji atzīst, ka šogad ieguvēji ir zemnieki, kuri minerālmēslus iegādājās jau rudenī. Ja nepieciešamais minerālmēslu daudzums mērāms vairākos desmitos tonnu, rēķinot pēc pašreizējām cenām, šie zemnieki ietaupījuši pat vairākus tūkstošus latu.

Vaives pagasta zemnieku saimniecības ”Lejas-Indriņi” saimnieks Ilmārs Eglītis, kurš audzē gan kartupeļus, gan graudaugus, atzīst, ka par minerālmēslu cenām sāks uztraukties nākamgad. Minerālmēsli iepirkti rudenī, par sējumu samazināšanu zemnieks nedomā, graudus audzēs pat nedaudz lielākā platībā nekā pērn.

Tomēr liela daļa lauksaimnieku minerālmēslus pērk pavasarī, un izmaksas ir lielas. Graudaugu, rapša un kartupeļu audzētājs, Līgatnes pagasta zemnieku saimniecības “Briežkalni” saimnieks Vitālijs Ciematnieks uzskata, ka liela nozīme būs tam, kādas cenas būs šā gada ražai. Zemnieks ir norūpējies un šaubās, vai graudu cenas būs augstākās: „Pērn cenu paaugstināja graudu neražas gads visā pasaulē. Taču, ja šogad lielajās graudaudzētāju valstīs izaugs laba raža, tad cenas Latvijā nebūs augstas.”

Šogad graudus, rapsi un kartupeļus sēs un stādīs, tomēr izmaksu pieaugums rosinājis V. Ciematnieku apdomāt pat iespēju pārtraukt lauksaimniecisko darbību.

Līdzīgas domas ir arī Straupes pagasta zemnieku saimniecības ”Zemzari” pārstāvim Jānim Tučam. Daļa minerālmēslu šai saimniecībā iegādāti pērn un gada sākumā, kad cenas vēl nav bijušas tik augstas, taču ar to vien nepietiek, mēslojumu pērk arī tagad. J. Tučs arī norāda, ka vēl viens ļoti satraucošs faktors ir degvielas cenas.

Šogad „Zemzaros” jau nedaudz mazākā platībā audzēs kartupeļus, trūkst realizācijas iespēju. Graudus sēs tikpat, cik pērn. Tomēr J. Tučs vērtē: „Ja kartupeļiem un graudiem iepirkuma cenas kritīsies, tad nāksies domāt ne tikai par ražošanas sašaurināšanu vien. Nav nozīmes strādāt par velti.”

Jau šogad nedaudz mazākas platības apsēs Liepas pagasta zemnieku saimniecībā „Mētras”. Īpašniece Sarmīte Orehova uzsver: „Bez minerālmēsliem konvencionālajā lauksaimniecībā sēt nav jēgas. Darīt darbu tikai darīšanas pēc arī nav jēgas. Tad labāk apsēt mazākas platības un gūt normālu ražu.”

Lauksaimniece atzīst, ka saprotams ir cenu pieaugums globālo tirgus procesu ietekmē. Tomēr nereti rodas sajūta, ka cenas tiek palielinātas nevis objektīvu iemeslu dēļ, bet gan uz inflācijas rēķina.

Minerālmēslu cenas lauksaimniekiem ietekmēt nav iespējams, atliek vien cerēt uz labām ražām un atbilstošām iepirkuma cenām, par ko daudziem ir bažas.

Tomēr L. Zariņa vērš uzmanību: ”Cerēt, ka minerālmēslu cenas kritīsies, būtu naivi, jo tās ietekmē arī energoresursu cenu celšanās. Vienīgā izeja ir īpaši piedomāt par optimālu augu maiņu. Virkne zinātnisko pētījumu daudzās pasaules valstīs, arī Latvijā, pārliecinoši pierāda, ka ar tauriņziežu un zaļmēslojuma augu iekļaušanu augsekā iespējams nodrošināt augus ar nepieciešamajām barības vielām bez minerālmēslu izmantošanas vai tos lietojot ļoti maz. Tas gan prasa vairāk agronomisko zināšanu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
23

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
34

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
412

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Iepazīst medus ceļu līdz karotei

00:00
05.09.2024
32

Latvijas Biškopības biedrība ar devīzi “Dabas spēks karotē medus” aizvadītās nedēļas nogalē rosināja ikvienu apmeklēt “Medus dienu dravā”. Daudzi biškopji Latvijā iepazīstināja ar savām dravām, medusiegūšanu, stāstīja par tā veselīgajām īpašībām, un bija iespēja bez maksas iepazīt dažādas medus garšas. Cēsu novadā varēja braukt ciemos uz Nītaures pagastu pie Zusteru ģimenes. Dravā ir 85 bišu […]

Ugunsgrēkā Madonā gāja bojā divi cilvēki

11:33
04.09.2024
65

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3.septembra plkst. 6.30 līdz 4.septembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu, vienu uz glābšanas darbiem, bet vēl viens izsaukums bija maldinājums. Plkst. 01.05 VUGD saņēma informāciju, ka Madonā deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka […]

Audējas rāda paveikto un svin kopējus svētkus

00:00
04.09.2024
40

Jau 20 gadus Skujenes audējas nāk kopā, auž plecu lakatus, tautiskus brunčus, lupatu segas. Bet pirmo reizi šajā laikā izlemts rīkot Skujenes audēju sumināšanas svētkus. Tautas namā kuplā skaitā pulcējās pašas rokdarbnieces un viesi, audējas izstādē atrādīja savu veikumu, un visi baudīja Guntara Sproģa koncertu. Pagasta audzējas pulcē Līga Dzvinko. Viņa “Druvai” teica, ka, izrēķinot, […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi