Vidzemes reģionālās valsts darba inspekcijas Cēsu sektora vecākais valsts darba inspektors Valdis Tabūns stāsta, ka ir ļoti daudz darba aizsardzības prasību, kuras jāievēro, strādājot mežizstrādē un meža atjaunošanā. Turklāt nav noslēpums, ka tieši šī ir viena no tām sfērām, kurās visbiežāk gadās dažāda smaguma darba traumas un tiek nodarbināti ne mazums ēnstrādnieku jeb nelegālo darbinieku.
“Pagājušajā nedēļā devāmies reidā, īpašu uzmanību pievēršot tieši mežizstrādē nodarbinātajām brigādēm. Pārbaudījām trīs mežizstrādes brigādes un secinājām, ka ir daudz jautājumu, kuri netiek ievēroti. Vīri instruktāžas bija parakstījuši un domāja, ka ar to pietiek, lai strādātu mežā. Aizbildinājās ar nezināšanu. Tiesa gan, individuālās aizsardzības līdzekļi lielākajai daļai mežstrādnieku bija. Pieļauju, ka ir situācijas, kad par to parūpējušies paši strādnieki, jo īpaši, ja ar mežizstrādi nodarbojušies teju vai visu darba mūžu,” komentē inspektors un atklāj, ka reida laikā iezīmējās arī, ka daļa zemnieku saimniecību īpašnieku iedomājušies –
uz viņiem mežizstrādē daudzas prasības vispār neattiecas.
“Pirmkārt, ir virkne noteikumu, kuri paredz, kādai jābūt dokumentācijai, lai strādātu mežā. Otrkārt, ikvienam jāatceras, ka darbs mežā ir ar paaugstinātu risku, tādēļ instruktāžas darbiniekiem jāveic ne tikai reizi gadā, bet reizi pusgadā. Arī riski ir jānovērtē katrai konkrētai cirsmai vai konkrētam izstrādes apgabalam,” uzsver V. Tabūns, sakot, ka mežizstrādē prasības ir pat daudz stingrākas nekā tas ir būvniecībā.
Inspektors atzīst – pēc pieredzes zināms, ka tieši šajā nozarē ļoti daudz tiek nodarbināti ēnstrādnieki.
“Lielākoties zemnieki aizbildinās, ka viņam uz mežu palīgā atskrējis kaimiņš vai draugs. Taču arī tās ir darba attiecības, starp darba devēju un padoto jābūt noslēgtam rakstveida darba līgumam,” saka inspektors.
Vērtējot mežizstrādes sfēru, valsts darba inspektors saka- darba devēja pienākumos ietilpst nodrošināt nodarbinātos ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, vakcīnu pret ērču encefalītu, nodarbināto apmācību un instruktāžu par drošām darba metodēm un citiem darba aizsardzības jautājumiem saskaņā ar normatīvajiem aktiem. Darbinieks jānodrošina arī ar dzeramo ūdeni un atsevišķas vietas ierīkošanu, kur nodarbinātajam patverties no nelabvēlīgiem laika apstākļiem, sasildīties, uzsildīt ēdienu un paēst.
“Ir vairāki jautājumi, kuri pirms darba uzsākšanas mežā ar darbinieku jāpārrunā – par cirsmas izstrādi, par koku gāšanu, atzarošanu un sagarumošanu. Par darbu ar motorzāģi un drošu tā lietošanu. Ne mazāk svarīgas ir darba aizsardzības prasības kokmateriālu pārvietošanā, kraušanā un izvešanā,” komentē V. Tabūns.
Komentāri