Svētdiena, 8. septembris
Vārda dienas: Regīna, Ermīns

Mantojums neglabājas tikai rakstos

Sarmīte Feldmane
00:00
16.11.2022
5
Zaubes Tortes 2 1

Zaubēniešu interese par vietējo vērtību pasākumu “Senču acīm raugoties” bija liela. Kultūras namā sanāca visu paaudžu pagasta ļaudis.

Pagasta kultūras dzīves notikumu rīkotāja, kultūras nama vadītāja Sandra Eglīte atgādināja, ka kultūras mantojums ir paaudžu atstātais, bieži nenovērtēts, ko var izmantot konkrētas vietas attīstībai, jo tas    ir stabilitātes garants, vietas un laika zīmes, sabiedrības identitātes nesējs.

Zaubēnietis Ojārs Ēvalds Bīriņš atzina, ka ir viens no pagastā vecākajiem: “Ja ar senču acīm, grūti pateikt, ko šodien ieraudzītu. Mūsu uzdevums ir saglabāt to, ko mums nodevuši senči, stāstīt un rādīt, atstāt nākamajām paaudzēm.”

Zaubēnieši lepojas ar savām sak­nēm, izcilām personībām un allaž uzsver, ka viņu paveiktais liek darīt, iet tālāk. Tika pieminēts gleznotājs Vilhelms Purvītis, saldumu ražotājs Vilhelms Ķuze un mācītājs, rakstnieks Garlībs Mer­ķelis un uzsvērts, ka šodien viņiem var pielīdzināt gan skolotāju Arni Zvaigzni, gan lauksaimnieku Kasparu Boktu, gan kultūras zinātāju Valdu Veisenkopfu.

S.Eglīte vērsa uzmanību, ka cilvēks un kultūra ir nepārtrauktā mijiedarbībā, tie viens otru ietekmē. “Katram ir savas kultūras vajadzības. Ja zināsim, tad arī pratīsim kultūras mantojumu izmantot šodien,” uzsvēra S.Eglīte un piebilda, ka nevienam nav pieredzes, kā savulaik notika vakarēšanas, ko saime darīja. “Zaubēnieši esam viena saime, atcerēsimies pagātni un dzīvosim nākotnei,” teica S.Eglīte.

Pasākumā ar dziesmām ne tikai no gaidāmo Dziesmu svētku repertuāra iepazīstināja Zaubes jauktais koris, kā arī kolektīvi, kuros darbojas zaubēnieši: deju grupa “Savanna”, līnijdejotājas no Līgatnes. Veļu laika apcerību rosināja Skujenes Krāmu muzeja aizdotie eksponāti.

Šoreiz vērtību pasākumā godā bija kūku cepējas. Tāpat kā Vilhelms Ķuze kādreiz prata izgatavot visdažākos saldumus, arī tagad zaubēnietes ir meistarīgas konditores. Nogaršošanai savas kūkas bija atnesušas vairākas cepējas. Kā atzina kārummīļi – kūkas cita par citu gardākas. Margitas Mazkalniņas modernā kūka, Vijas Miķelsones latviskā kūka, Sintijas Bīriņas dievišķās kūciņas… Sarmīte Mellēna mājās bija sacepusi kūkas pamatnes, pasākumā, interesentu ielenkta, lika kūku kopā un dekorēja. Sarmīte putoja krēmu, stāstīja, kā tam iegūt dažādas krāsas, rādīja uzgaļus, ko izmanto dekorēšanai. Vecākajam vismaz gadu 40, to izmantoja Sarmītes vīramāte Aira, Zaubē pazīstama kūku cepēja.

Ātri vien veidojās krāsainās puķes, vārdi “Zaube ar tevi!”,    vēl tikai atlika uzlikt svaigas zemenes, un tā vakara svētku torte bija gatava.

S.Mellēna ir pašnodarbinātā, kūku cepšana ir viņas ikdienas darbs.    “Druvai” viņa pastāstīja, ka visbiežāk tiek pasūtīta klasiskā lauku torte. “Iecienīta ir Napo­leona kūka, medus kūka, ko gatavoju ar skābo krējumu, vasarā    daudzi izvēlas biezpiena torti. Katrai tortei ir savs ēdājs. Zau­bēnieši nav gatavi pamēģināt citu kūku, ja reiz kāda garšojusi. Piedāvāju, bet nē, vēlas to, kuru ēduši agrāk,” pastāsta Sarmīte. Vasarā pasūtījumu ir vairāk. 20 dažādas tortes nedēļā – tas līdz šim lielākais veikums. Pasūtītāji ir ne tikai no Zaubes un tuvējiem kaimiņiem, bet arī Rīgas, Lim­bažiem, Cēsīm, Siguldas. Nedē­ļas ritms jau ierasts: divas dienas tiek ceptas kūku pamatnes, pēc tam top skaistums. Kūku cepējs ir mākslinieks. Daudzi tieši tāpēc kūkas pasūta Sarmītei, jo viņa veido zīmējumus. Īpaši bērniem tie ļoti patīk.

“Darba pietiek, jo kūkas negaršo retajam,” bilst zaubēniete. Sarmītes kūkas arī nopērkamas vietējā veikalā “Skorpions”.

Sintijas Bīriņas musa kūciņas jeb dievišķās ne vienam vien bija pārsteigums. “Gaisīgas, saldskābas muskūciņas. Tās izcept ir vieglāk un vienkāršāk,” pastāsta zaubēniete un rosina arī citus pamēģināt.

Gan Sarmīte, gan Sintija ne reizi vien rīkojušas meistarklases un dalījušās pieredzē. Sintija meistarklasē rādīja, kā 3D printeri izmantot kūku dekorēšanā. “Visām sievām ļoti patika. Ja būs interese, gan jau satiksimies vēl,” saka Sintija.

Zaubē daudz kūku un arī maizes cepēju, atgādina S.Eglīte: “Daudzām tas ir vaļasprieks, lai iepriecinātu ģimenes un draugus. Vairākas bijušas apbalvoto vidū Zaubes Kulinārajā festivālā.”    Sandra pastāsta par Ivetu Straubi, Guntu Ozolu, Kristīni Bebri, Airu Mellēnu un vēl citām.

“Kūku cepšanas tradīcijas mainās, ienāk jaunais, bet godā tiek turētas un tālāk nodotas mūsu vecāku, vecvecāku un vēl iepriekšējo paaudžu prasmes,” ar gandarījumu saka S.Eglīte.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
9

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
23

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
34

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
420

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Iepazīst medus ceļu līdz karotei

00:00
05.09.2024
32

Latvijas Biškopības biedrība ar devīzi “Dabas spēks karotē medus” aizvadītās nedēļas nogalē rosināja ikvienu apmeklēt “Medus dienu dravā”. Daudzi biškopji Latvijā iepazīstināja ar savām dravām, medusiegūšanu, stāstīja par tā veselīgajām īpašībām, un bija iespēja bez maksas iepazīt dažādas medus garšas. Cēsu novadā varēja braukt ciemos uz Nītaures pagastu pie Zusteru ģimenes. Dravā ir 85 bišu […]

Ugunsgrēkā Madonā gāja bojā divi cilvēki

11:33
04.09.2024
65

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3.septembra plkst. 6.30 līdz 4.septembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu, vienu uz glābšanas darbiem, bet vēl viens izsaukums bija maldinājums. Plkst. 01.05 VUGD saņēma informāciju, ka Madonā deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi