Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Mākslas zelta un sudraba mirdzumā

Jānis Gabrāns
00:00
12.12.2023
8
Izskate Skatitaju Balva1 4

Vizuālās mākslas konkursa “Cēsu novada Mākslas balva” galveno -  Zelta balvu – šogad ieguva tekstilmāksliniece Sanita Roze Leišavniece par darbiem “Medūza” un “Nakts”.

Sudraba balva tēlniekam Jurim Švalbem par darbu “Disbalanss” un gleznotājai Annai Baklānei par gleznu “Neparastas meitenes portrets”. Skatītāju simpātijas balvu saņēma mākslinieki Ērika Māldere un Aigars Lenkevičs ar darbu – gaismas objektu “Samtainā smarža”.

Balvu pasniegšanas ceremonijā Cēsu Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa, uzrunājot māksliniekus, sacīja, ka viņai šķiet, šis profesionālās mākslas konkurss ir pavisam sena tradīcija, tomēr tas notiek tikai ceturto gadu.

Šogad konkursā piedalījās 29 mākslinieki, tieši tāpat kā pērn, pieciem tā bija debija “Cēsu novada Mākslas balvā”. Vērtēšanai iesniedza 47 darbus, žūrijā bija Latvijas Mākslinieku savienības prezidents Igors Dobičins, mākslas kritiķis Vilnis Vējš un L. Kaimiņa.

“Mums gāja raibi,” saka Izstāžu nama vadītāja. “Radās pat doma, ka šoreiz lemšanas procesu vajadzētu nofilmēt. Katrā zālē bija spraigas debates, katrā izkristalizējās favorīti. Katrā ziņā novada mākslinieku veikums patīkami pārsteidza vērtētājus, viņi bija sajūsmā.”

Izstādes apmeklētāji bija aicināti balsot par darbu, kas paticis visvairāk, un šajā balsojumā bijusi vērojama interesanta tendence.

“Kad uz izstādi nāca jauniešu grupas, skatītāju balsojumā vadībā izvirzījās viens mākslinieks, bet, kad vairāk sāka nākt pieaugušie, mainījās svaru kauss un līderos izvirzījās citi. Tas rāda, ka ir svarīgi, lai publika mainās, jo tas ļauj redzēt paaudžu tendences,” saka L. Kaimiņa.

Zelta balvas ieguvēja    Sanita Roze Leišavniece, kura konkursā piedalās jau trešo reizi, “Druvai” atzina, ka ir lieliski būt kopīgā izstādē ar citiem kolēģiem: “Mēs noteikti neesam konkurenti, es katru gadu priecājos par ikvienu, kurš saņem balvas. Mums novadā ir ļoti spēcīgi mākslinieki.

Ikdienā mans darbs saistīts ar tekstilu interjerā, neiznāk ļoti nopietni veltīt laiku mākslai, tāpēc balva man ļoti vērtīga, jo atgriež pārliecību, ka esmu arī māksliniece. Iesniedzot darbus, nedomāju, ka kāds varētu pretendēt uz    balvu, taču bija vēlme būt pārstāvētai, piedalīties novada izstādē. Svarīgs ir process, nevis balvas.”

Runājot par mākslas darbu nosaukumiem, viņa norāda, ka ar tiem mākslinieks it kā palīdz skatītājam ieraudzīt autora domu: “Ar nosaukumu mākslinieks it kā piesaka spēles noteikumus. Protams, katrs skatītājs darbā nolasa ko savu, jo katram sava dzīves pieredze, savs noietais ceļš mākslas baudīšanā. Tas viss veido    izpratni un to, kas ar viņu notiek mākslas darba baudīšanas brīdī. Patiesībā tā ir zināma mistērija!”

Jau trešo gadu konkursā startē arī mākslinieki Ērika Māldere un Aigars Lenkevičs, iesniedzot gan kopīgus darbus, gan katrs savus. Viņi atzīst, ka Skatītāju balva ir mīļš novērtējums, tāpēc ļoti nozīmīgs.

Uz jautājumu, kā ir strādāt pie mākslas darba divatā, Ērika saka: “Tas ir ļoti grūti, bet pietiekami saistoši, lai turpinātu! Patiesībā es esmu tā, kas lidinās pa mākoņiem, bet Aigars mani noliek vietas, sakot, ka var izdarīt – tā, tāpēc būs – tā! Protams, nav vienkārši, jo viens otru nemitīgi ietekmē, prasa arī no otra daudz, un abi ceļ to latiņu arvien augstāk.”

A. Lenkevičs vēl citē dziesmas vārdus, ka “mākslas darbi rodas mokās, koku galotnes kad lokās”. Sadarbība notiekot tā, ka viņa lietotajai tehnoloģijai pievienojas Ērikas radītā faktūra. Aigars gādājot arī par elektroinstalāciju, lai radītajos darbos mirdzētu gaisma.

Kā divi mākslinieki var vienoties, kad darbs ir pabeigts? Ērika norāda, ka    mākslinieku vidū ir teiciens – mākslu pabeidz termiņš: “Patiesībā māksliniekam vajag laikā atņemt darbu, lai viņš to pārāk nesamoka.”

Viņa arī norāda uz citiem, mazākiem darbiem, kas esot sava veida eksperiments: “To tapšanā izmantoti dabas materiāli, zirņu pākstis, kāposta lapa. Man pirmo reizi ir gaismeklis ar kāposta lapu, kura ir herbarizēta. Var teikt, tas ir kāposta lapas papiruss, kas ielīmēts gaismeklī. Tādi darbi taps arī turpmāk, bet šajā izstāde tiem ir debija.

Esam gandarīti par iespēju piedalīties šajā izstādē, tā ļauj savu darbu ieraudzīt pavisam citādi. Te tas saspēlējas ar blakus darbiem, iegūstot jaunu dimensiju. Mums vajag nedaudz aptumšotu telpu, citiem – gaišu, un šī gaismas un ēnas spēle nedaudz pārvērš arī citus darbus.”

Aigars norāda, ka šāda izstāde ir ļoti vērtīga tradīcija, jo ir iespēja satikt kolēģus, redzēt viņu darbus, smelties iedvesmu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
8

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
69

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi