“Mājas norāde pie iebraucamā ceļa ir vajadzīga. Ātrajai palīdzībai jāredz, kur jābrauc, kāds svešāks grib atbraukt, kā zinās, kur māja atrodas. Kārtīga šilte palīdz orientēties,” saka Veselavas pagasta “Spulgu” saimniece Regīna Skerškāne un pastāsta, ka tādu viņai izgatavojis rozulietis Gatis Gailis. Pie verandas sienas vēl apskatāma norādes zīme, kas pielikta pirms gadiem trīsdesmit, kolhoza laikos. Tad pagastā pie katras mājas un arī ceļa galā salikti uzraksti.
Tie, kuri reiz bija ceļa malās, sen savu laiku jau nokalpojuši, bet uzraksts, kas “Spulgās” pie verandas zem vīteņauga paslēpies, vēl gluži labi saglabājies. Gatis Gailis pēc profesijas ir galdnieks, tagad ir students un skolojas par kokapstrādes inženieri. “Brīvdienās gribas kaut ko padarīt,” stāsta Gatis.
Pirmās norādes zīmes izgatavotas draugiem, radiem, viņi pastāstījuši citiem. Draugi Gata darbus labprāt dāvina saviem radiem. Tā rozulieša darinātie māju uzraksti rotā ne vienu vien ceļmalu. “Brīvdienās savā laboratorijā pagrabā labprāt klusumā pastrādāju,” saka Gatis un atklāj, ka, kopš pats izgatavojis vairākas norādes zīmes, ar lielāku ieinteresētību vēro tās, kas redzamas ceļmalās.
“Pavasarī saimnieki sakopj pagalmus, apkārtni, arī ceļmalu, un tad iedomājas, ka noderētu arī norādes zīme ar mājas uzrakstu. Bieži vien tie, kuri interesējas, nezina, ko īsti gribētu. Bet to, ka tam jābūt koka dēlītim, gan. Protams, ir saimnieki, kuri vēlas mājas vārdu atdzīvināt, konkretizēt,” stāsta Gatis un rāda uzrakstu “Jaunķīši” – zivs formā, “Cīruļi” – koka dēlītis ar bultiņu galā un tajā izgriezts putniņš.
“Laukos cilvēki grib kaut ko dabisku, vienkāršu un skaistu. Divas vienādas norādes zīmes nevar izgatavot, jo katrs koka dēlītis ir citāds. Nozāģē vienu stūrīti, forma mainās. Lai izskatītos dabiskāk, koka mizu, kādu plaisu var atstāt,” domās dalās Gatis un uzsver, ka uzrakstu burtus viņš iegriež, nevis iededzina. “Dažs grib tādus burtus, ka nosaukumu izlasīt grūti, pārāk piņķerīgi, bet parasti māju saimnieki izvēlas burtus, kas viegli lasāmi, jo tāpēc jau norādes zīmi liek, lai informētu. Dēlītim un burtiem arī jāsapas,” saka meistars un piebilst, ka mājas norādes zīme arī raksturo saimnieku. Bet katrs meistara rokas pieskāriens izmaina koka dēlīti, tāpat kā ik iegrieztais burts. Gatis rāda interesantu darbu – dāvanu kādai skolotājai. Istabā, kur glabājas daudz grāmatu, kā interjera elementi noderēs divi koka dēlīši – vienā redzamas grāmatas, otrā – atvērta grāmata un spalva.
Regīna Skerškāne par Gata izgatavoto mājas vārdu ir priecīga. “Atbrauks mazmeita, tad izdomāsim, vai dēlīti piestiprināt ķēdēs pie kāda līka koka zara, vai piesist. Žēl, ka “Spulgām” nevar nekādu simbolu pielikt klāt,” stāsta saimniece un piebilst, ka kaimiņiem “Mežgaiļos” gan labi, jo pie mājas norādes zīmes var klāt pielikt gaiļa tēlu.
Gatis Gailis ir pārliecināts, arī pēc tam, kad būs iegūts inženiera diploms, māju norāžu gatavošana būs viņa vaļasprieks. Cits no klūdziņām pin grozus, cits fotografē vai makšķerē, Gatis brīvos brīžos grib būt savā laboratorijā. Vēl gan viņš nezina, kādu gribētu norādes zīmei savai mājai. Tā vispirms jāuzceļ.
Komentāri