Zemessardzes 27.kājnieku bataljona izlūku vada zemessargi un izlūku vada kandidāti pārbaudīja sevi un savas zināšanas, apgūstot izdzīvošanas prasmes un veicot 20 kilometru nakts pārgājienu ar dažādiem pārbaudījumiem. Mācībās piedalījās 30 zemessargi.
Pirmais vingrinājums notika uz Niniera ezera, kur zemessargi apguva izdzīvošanas elementus situācijā, kad cilvēks ielūst ledū. Vingrinājumu vadīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Instruktoru skolas instruktors Ingus Linē, kurš šāda veida iemaņas apguvis izdzīvošanas mācībās ārvalstīs un vairākas reizes vadījis mācības NBS virsniekiem un instruktoriem.
Mācību vadītājs, 27.kājnieku bataljona rotas komandieris, kapteinis Valentīns Ciguzis pastāstīja, ka izdzīvošanas mācības ar lekšanu ledainā ūdenī zemessardzē notiek pirmo reizi: “Katrās mācībās cenšamies izdomāt kādu rozīnīti, šoreiz ir šī pelde.”
I. Linē vispirms rūpīgi izstāstīja par gaidāmo pārbaudi, par sajūtām un darbību, ielūstot ūdenī, kā arī pats to uzskatāmi nodemonstrēja. Pirmais ūdenī kāpa 27.kājnieku bataljona komandieris Ainārs Rauza, atzīstot, ka komandierim jārāda priekšzīme: “Martā peldēšanās sezonu vēl nav nācies atklāt. Ielekt nebija grūti, bet, nonākot ūdenī, pārņēma smeldzošs aukstums. Instruktors pirms tam labi visu bija paskaidrojis, kad ielecu ūdenī, vēlreiz atgādināja par elpošanu, un problēmu nebija. Šāds pārbaudījums ir noderīgs, jo dzīvē var gadīties dažādas situācijas, zemapziņā būs palikušas izjūtas un darbība. Zinu no pieredzes, ka prasmes, kas kādreiz treniņos un mācībās apgūtas, vajadzīgā brīdī iznirst no zemapziņas un tiek liktas lietā.”
Komandierim sekoja V. Ciguzis, kuram arī šāda ziemas pelde bija pirmo reizi. Pēc tam ūdenī devās izlūku vada zemessargi, pēc peldes viņi atzina, ka šis bijis noderīgs pārbaudījums. Aleksejs Aļeksejevs norādīja, ka grūtākais bijis sakopot spēkus, lai izkļūtu no ūdens. Valdis Tiltiņš, jautāts par sajūtām pēc peldes, atzina: “Sajūtas vēsas. Grūtākais bija paspert pirmo soli, jo, kad jau esi ūdenī, jāķepurojas. Tas ir pavisam citādāk nekā pēc pirts, kad lec āliņģī.”
To, ka bija auksti, neslēpa Jānis Verpelis, norādot, ka pārbaudījums ir vērtīgs un to vajadzētu izbaudīt katram.
Pēc pārbaudījuma ezerā zemessargi pārģērbās sausās drēbēs un devās aptuveni 20 kilometru garā nakts pārgājienā, kura laikā pildīja dažādus uzdevumus, kas saistīti ar prasmi orientēties apvidū, bruņutehnikas pazīšanu, sakaru līdzekļu izmantošanu, fizisko normatīvu pildīšanu, pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanu, prasmi rīkoties ar ieročiem un uguns iegūšanu.
“Šādas mācības mums nav pirmo reizi. Veidojot programmu, cenšamies, lai būtu pārbaudījumi, kas saistīti ar psiholoģisko izturību, izdzīvošanas momentiem. Zemessargi, kuri jau vairākus gadus mācībās piedalījušies, pārbaudījumos var izmantot iepriekš apgūtās zināšanas. Šogad esam salikuši kopā jaunos ar pieredzējušiem, lai jaunie saprastu, ka viņiem vēl daudz jāmācās. Esmu secinājis, ka vīriem patīk grūti maršruti,” teica V. Ciguzis.
Pēc mācībām viņš atzina, ka tās noritējušas veiksmīgi, dažus gan nācies noņemt no distances, jo pārgājiens izrādījies pārāk grūts. Bet šī bijusi laba pieredze ikvienam.
Komentāri