Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Lauž muguru, krītot no stalažām

Druva
00:00
24.11.2006
3
Trauma3lapa

Cēsu slimnīcā reizi no reizes nogādā cilvēkus, pārsvarā vīriešus, kuri smagas, pat dzīvībai bīstamas traumas guvuši darba vietā.

Agri Kučinski slimnīcā nogādāja ar ātro palīdzību no būvlaukuma Gaujas ielā, kur ceļ tirdzniecības centru. Vīrietis kritis no trīs metru augstuma.

“Iestājoties konstatējām alkohola reibumu, ribu lūzumu. Pēc dziļākas izmeklēšanas noskaidrojās, ka salauzti četri muguras skriemeļi – divi krūšu, divi jostas daļā. Viņam ir ļoti laimējies, jo kājas var kustināt,” norādīja traumatoloģiskās nodaļas vadītāja Anda Skrastiņa un piebilda, ka neizprot, kāpēc darba devējs nevērtē, kādā stāvoklī strādā viņu strādnieki.

“Vai tā ir norma, ka pie pusdienām trijatā izdzer šņabi, pēc tam vēl alu, un kāpj augšā? Tas ir bīstami dzīvībai,” tā ārste A. Skrastiņa, kura ne pirmo reizi palīdz cilvēkiem, kuri traumas guvuši darba vietā. Ārste atcerējās, ka pirms dažiem gadiem mediķiem nav izdevies glābt vīrieti, kurš kritis no augstuma, ceļot aptieku Vienības laukumā. Ārste uzskata, ka vasarā nav izdevies pierādīt, ka pēc smagas traumas reanimācijā miris vīrietis, kurš arī kritis no augstuma būvobjektā, jo visi stāstījuši, ka cietušais kritis savā mājā.

“Darba vietās gūst galvas traumas, smadzeņu satricinājumu, galvaskausa lūzumus. Vienu laiku bija pierimušas traumas kokapstrādes uzņēmumos. Bet gadās. Nesen izrakstījām puisi, kurš bija dabūjis triecienu ar apstrādātu koka gabalu tieši sejā. Pirms apmēram trim nedēļām izņēmu koku no augšdelma. Koks bija iegājis miesā un iestrēdzis. Sanāca, ka roka no iekšpuses ar koku iešinēta. Labi, ka bija saārdīti tikai muskuļi,” vispārējo ainu raksturoja Anda Skrastiņa, bet piebilda, ka katra situācija ir atšķirīga, nav vainojami tikai darba devēji, bet arī ņēmēji, jo cilvēkiem nav pareizas attieksmes pret savu veselību, viņi dodas uz darbu neizgulējušies, kļūst neuzmanīgi, iet paģiraini.

Smagi cietušais Agris Kučinskis arī “Druvu pārsteidza ar, maigi sakot, vieglprātīgo attieksmi pret notikušo.

“Vienmēr jau uzmanās, bet visstulbākais, ka esi jau pieradis. Staigā pa augšu kā zvirbulis. Un nemaz nevar iedomāties, ka var gadīties arī lidot. Tā ir pilnīgi paša vaina. Darba apstākļi bija ideāli. Stalažas bija sataisītas perfekti. Nu, gadās, gadās! Trīs mūrnieki mēs bijām augšā, bet es kāpu pa trepēm lejā, man vajadzēja kaut ko paņemt. Gadījās, kāja slīdēja,” tā dažos vārdos notikušo raksturo Agris Kučinskis. Arī to, ka darba laikā lietots alkohols, cietušais sarunā nenoliedza.

“Skaidrā prātā var vēl sāpīgāk krist. Gadās daudziem, vairāk un smagāk. Nevajag vienmēr vainot dzeršanu, es neticu, ka tāpēc nogāzos. To jau var just, ja ir par daudz, tad augšā nevar uzkāpt,” tā Agris Kučinskis, kuram nāksies ārstēties vairākus mēnešus, kurš pie pavisam labvēlīgas atveseļošanās programmas varētu atsākt strādāt pēc gada.

“Mani viņi neatstās (domājot darba devēju – red.). Trūkst jau, kas strādā. Ātrāk vai vēlāk būšu atpakaļ, tikai jāskatās, kā tie kauliņi sadzīs. Tagad nepelnīšu, bet rokas, kājas ir klāt. Tik traki taču nav, ka mugura būtu uz pusēm salūzusi un kļuvis invalīds. Salāpīs un viss aizies, un lidosim tālāk,” noteica cietušais, kuram ģimenē aug divi skolas vecuma bērni un pavisam drīz gaidāms ģimenes pieaugums.

“Ir ģimene, divi bērni, trešais būs. Pa bērnam mammai, papam un valdībai, viss kā pienākas,” spēja jokot cietušais, kuram ārsti tomēr paredz, ka nāksies kārtot arī invaliditātes grupu.

Par Gaujas ielas būvlaukumā notikušo mediķi ziņojuši arī valsts darba aizsardzības inspekcijas darbiniekiem.

“Es šajā gadījumā būšu tā sliktā, jo darba devēju būšu nosūdzējusi darba aizsardzības speciālistiem. Man pēc noteikumiem tas ir jādara. Paziņoju, jo viņš kļūs par invalīdu. Paliks bez iztikas līdzekļiem. Uzskatīju, ka jāaktualizē jautājums par to, vai darba devēji vispār zina, kā darba dienu aizvada viņu strādnieki,” pamatoja ārste Anda Skrastiņa.

Kā “Druvai” paskaidroja Ziemeļvidzemes reģiona valsts darba inspekcijas Cēsu biroja valsts darba inspektore Sintija Jaunākā, konkrētajā situācijā lielākā atbildība gulstas uz paša darbinieka pleciem, kurš darbā atradās alkohola reibumā.

“Pēc sākotnējiem izmeklēšanas materiāliem zināms, ka darbinieks bijis alkohola reibumā, un tas ir cēlonis konkrētajam negadījumam darba vietā. Nav pieļaujams, ka darbinieks šādā stāvoklī veic darbu uz sastatnēm. Darba devējam, protams, ir jāskatās, kādā stāvoklī atrodas viņa darbinieki, bet skaidrs, ka katram klāt piestāvēt nav iespējams,” nelaimes gadījumu Gaujas ielā skaidro valsts darba inspektore un piebilst, ka būvniecībā šis ir pirmais šāda veida nelaimes gadījums šogad. Tiesa gan, S. Jaunākā atzīst, ka ne vienmēr līdz darba inspekcijai nonāk ziņas par nelaimes gadījumiem darba vietās.

Pēc valsts darba inspekcijas datiem zināms, ka visvairāk nelaimes gadījumu rajonā notiek kokapstrādē.

“Tas skaidrojams ar to, ka mums ir vairāki kokapstrādes uzņēmumi. No darba devēja puses visbiežāk nelaimes gadījumi notiek tādēļ, ka darbinieki netiek atbilstoši instruēti. Darbiniekam īsti neizstāsta, iedod tikai izlasīt un parakstīt. Bet paliek jautājums, vai un kā darbinieks šo instrukciju izlasa. Taču Darba aizsardzības likums paredz, ka darba devējam ir jāpārbauda zināšanas, vai darbinieks ir sapratis to, ko izlasījis. Domāju, ka tā notiek retos gadījumos,” saka S. Jaunākā, atzīstot, ka, instruējot darbiniekus, vērā jāņem arī viņu profesionālā sagatavotība, izglītība un iepriekšējā darba pieredze.

“Domāju, ka darba devējs nepietiekoši informē darbiniekus par iespējamiem riskiem darba vietā, pamatojot to, ka darbinieks pats zina, uz kurieni nāk strādāt. Taču vajadzētu atgādināt, kādi ir iespējamie darba vides riski un traumatisms. Bieži darba vietās trūkst arī drošības aprīkojuma,” situāciju skaidro valsts darba inspektore.

Kā atzīst S. Jaunākā, no darbinieku puses visbiežākais nelaimes gadījumu cēlonis ir strādājošo neuzmanība un paviršība. Un visgrūtāk cīnīties ir ar ilggadējiem strādniekiem, kuri pārliecināti, ka visu zina un prot. Taču, kā uzsver valsts darba inspektore, Darba aizsardzības likums paredz, ka darbinieki jāinstruē katru gadu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
8

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
69

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi