Aprīļa sākumā Cēsīs notika šogad pirmā laupīšana, tika nozagts taksometrs un uzbrukts taksometra vadītājam.
Laupītājs “tēlo” pasažieri
Laupītājs iesēžas taksī kā pasažieris un lūdz aizvest līdz kādam konkrētam objektam – šādi sākās ne tikai nesen notikusī, bet arī citas taksometru laupīšanas. Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba stāsta: “Laupītājs nosauca adresi, uz kuru it kā jābrauc. Pa ceļam taksistam tika lūgts apstāties, lai iekāptu vēl viens pasažieris. Tad tika nosaukts nākamais galamērķis, un taksometra vadītājs, ņemot vērā klienta vēlmes, arī brauca uz šo vietu.”
Ceļš vedis uz mežu – vietu, kur apkaimē nav bijis neviena cilvēka. Laupītāji, piedraudot ar pistolei līdzīgu priekšmetu un pielietojot fizisku spēku, likuši taksistam atstāt transporta līdzekli. Jaunie vīrieši taksistu turklāt brīdinājuši, lai neziņo policijai. Pretējā gadījumā draudēts ar izrēķināšanos. J. Goba stāsta, ka laupītāji taksometra vadītājam pateikuši – nākamajā dienā Rīgā, kādā konkrētā vietā auto būšot atrodams ar visiem dokumentiem un atslēgām.
Cietušais taksists paklausīja laupītājiem un notikuma dienā policijai par laupīšanu neziņoja. Iesniegums tika iesniegts vien nākamajā dienā. Taču pirms tam cietušais bija devies uz Rīgu ar cerībām auto patiešām atrast.
J. Goba atklāja: “Tās dienas vakarā, kad iesniegums tika iesniegts, taksometru policija atrada Ogres rajonā. Ja cietušais policijā būtu vērsties jau notikuma dienā, ātrāk būtu bijis iespējams uzsākt automašīnas un laupītāju meklēšanu.
Viena aizdomās turētā persona jau aizturēta un tiesa viņam piemērojusi arestu. Šis jaunietis noziedzīgu nodarījumu izdarījis jau iepriekš, viņam bija piemērota policijas uzraudzība. Otrs – 1982. gadā dzimušais Lauris Sietiņš – ir meklēšanā. Abi aizdomās turētie ir brāļi, viņi jau iepriekš izdarījuši šāda veida laupīšanas.”
Par notikušo uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 176. panta otrās daļas par laupīšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par šo likumpārkāpumu var sodīt ar brīvības atņemšanu no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem. Tas ir sevišķi smags noziegums.
J. Goba stāsta, ka šādi noziegumi mūsu rajonā nav bieži, tomēr notiek. Laupītājiem interesē ne tikai automašīna, bet arī ietirgotā nauda. Taksometru laupīšanām raksturīga agresivitāte, liela vardarbība un nežēlība. Bijis pat gadījums, kad taksometra vadītājs, kuram uzbruka, mira no gūtajām traumām. Pirms pāris gadiem Cēsīs laupītāji taksometra vadītāju vairāk nekā desmit reizes sadūra kaklā. Reiz taksistam uzbrukts Liepas pagastā, viņš smagi piekauts un atstāts mežā.
Bīstamais taksista darbs
Taksometru vadītāji, kuriem “Druva” vaicāja par drošību un klientiem, atzina – šis darbs ir bīstams. Pasargāti no agresīviem, negodīgiem un ļaunprātīgiem cilvēkiem viņi nav, īpaši jau naktīs gadās dažādas situācijas. Nesamaksāšana par braucienu vai apvainojošas, aizskarošas frāzes ir nieks salīdzinājumā ar agresivitāti, ko taksistiem nereti nākas izjust uz savas ādas. Par laimi, vardarbība un laupīšanas ir reti gadījumi, tomēr pietiekami spilgti, lai satrauktu.
Taksists Arnis Janelsiņš vērtē, ka šajā arodā nekad nevar būt pārliecība, vai pasažieris samaksās par braucienu, vai nevēlēsies apzagt, aplaupīt vai pat rīkoties vardarbīgi. A. Janelsiņš par taksistu strādā jau 18 gadus, par laimi, pasažieri viņam nav uzbrukuši. Tomēr viņš skaidro, ka pārliecinātam par drošību būt nav iespējams, jo pasažieris aizmugurējā sēdeklī var pēkšņi apmest cilpu ar kaklu, draudēt ar nazi vai pistoli. Iespējams ir viss, un ik pa laikam dažādi nepatīkami incidenti kādam arī gadās.
Agresivitāte, bravurīgums un iedzēruši pasažieri visbiežāk esot brīvdienu vakaros un naktīs. Tomēr neapmierināti, tendēti apvainot šoferi un arī iereibuši klienti gadoties arī dienas laikā. Tam piekrīt arī taksometra vadītāji Sandra Auziņa un Aigars Vanags.
“Darbs ir bīstams,” uzskata S. Auziņa. Viņai gan pašai nepatīkamākais gadījums bijis, kad kāda kliente ieķērusies un rāvusi aiz matiem. Tāpat kā lielai daļai taksistu, arī S. Auziņai bijuši gadījumi, kad pasažieris nesamaksā, reiz viens nemaksātājs aizvests pat līdz Smiltenei.
Taksists A.Vanags atminas nepatīkamu gadījumu, kad kāds vīrietis ar dēli izsitis taksometra logu, lai apturētu un atņemtu auto. Taču A. Vanags zina stāstīt gadījumus no citu taksometra vadītāju pieredzes, kad viņiem draudēts ar nažiem un pistolēm: “Nesenā pagātnē kolēģi sadūra ar nazi, nopietni ievainojot. Vēl bija gadījums, kad pie Lodes uzbruka taksistam. Bijis arī tā, ka klients aizvests uz gala punktu, bet samaksas vietā saņemts sitiens.
Nevar jau zināt, kas pasažierim izplānots vai kā viņš pēkšņi uzvedīsies. Sākumā pasažieris var šķist normāls, bet braucienā atklājas … Vienmēr neziņa ir, braucot uz izsaukumiem, nekad jau nevari zināt, kas sagaida.”
S. Auziņa un A. Vanags uzskata, ka liela loma ir taksista prasmei saprasties ar cilvēkiem, zināmām psiholoģijas iemaņām. Nereti gadās, ka taksometrā iekāpj agresīvi noskaņots cilvēks, taču sarunas gaitā ar auto vadītāju dusmas izgaist. Tomēr taksometru vadītājiem netīk krasi iebilst pasažierim.
Komentāri