1. septembris ir svētku diena, kad kārtības policijas un ceļu policijas darbinieki strādā pastiprinātā režīmā. Tas tāpēc, ka no rīta ielās ir ļoti daudz cilvēku – bērni pēc vasaras brīvlaika dodas uz skolu. Viņu prāti ir satraukti atkalredzēšanās priekā, iespējams, pagaisušas arī iemaņas, cik uzmanīgam jābūt, šķērsojot ielu. Šajā rītā kā pēc burvju mājiena krietni vairāk ir arī transporta. Jau pierasts, ka ceļu policisti dežurē ielu krustojumos pie izglītības iestādēm, lai lieku reizi auto braucējiem atgādinātu, cik svarīgi ir ievērot braukšanas ātrumu un uz pārejām palaist gājējus.
Arī 1. septembra pēcpusdienā un vakara stundās policistu uzmanība neatslābst. Jaunieši parasti pulcējas bariņos, lai svētku turpinājumā savu klasesbiedru, draugu vai vienkārši paziņu lokā atzīmētu mācību gada sākumu, tam izvēloties sabiedriskās vietas.
Policistu klātbūtne liecina, ka sabiedriskās kārtības noteikumus, dzesējot jaunības spēku, nav vēlams pārkāpt. Policisti zina, ja vakara stundās ielās cilvēku daudz, tur var piedzīvot huligānisku darbību mēģinājumus, taču Cēsīs par pabļaustīšanos, pagrūstīšanos 1. septembrī nekas sliktāks nav piedzīvots.
Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieks Jānis Kalniņš „Druvai” apstiprināja, ka 1. un 2. septembrī ceļu policisti patrulēs pie skolām – pilsētā un rajonā – tur, kur vērojama dzīvāka satiksme. Cēsīs, Pils dārzā, būs jauniešu dienas pasākums, kura laikā no plkst. 20 līdz 23 arī strādās policijas patruļa. Arī pa dienu Maija parkā, kur pasākums notiks skolēniem kopā ar vecākiem, dežurēs policija.
”Alus iedzērāji uz ielām mēdz gadīties arī 1. septembrī, bet klaji pārkāpumi alkohola lietošanai sabiedriskās vietās, kur iesaistīti skolēni, pēdējā laikā nav bijuši. Cerams, ka šogad arī nepiedzīvosim neko sliktu. Bufetes jauniešu pasākumos nebūs, alkohola tirdzniecība tuvumā nenotiks, pārkāpumiem šajā jomā nevajadzētu būt,” prognozēja J. Kalniņš. „Darbosies arī Cēsu pašvaldības policija, arī pilsētas vecāku dome izteikusi vēlēšanos līdzdarboties sabiedriskās kārtības novērošanā.”
Cēsu pilsētas vecāku domes un pašvaldības policijas vairāku gadu laikā īstenoto sabiedrisko aktivitāšu rezultātā pilsētā ir samazinājušies likumpārkāpumi, kad nepilngadīgajiem pārdod alkoholiskos dzērienus. Vairāki pārdevēji ir samaksājuši administratīvo sodu, kas nav mazs, vai pat zaudējuši darbu, tāpēc tirgotāji uzmanās. Taču nereti gadās, ka nepilngadīgajiem aizliegtās preces nopērk „labie” onkuļi vai tantes, un šiem „labdariem” nemaz nevajag būt sevišķi veciem un nabadzīgiem, lai tāds pakalpojums dotu kādu pienesumu – atlektu lāse alkohola uz paģirām. Šādi “onkuļi” mēdz būt arī tikko pilngadību sasniegušie, kuriem ir visas tiesības pirkt apreibinošos dzērienus vai cigaretes.
„Septembra sākumā atkal pakontrolēsim pārdevēju darbu un pasekosim līdzi tiem, kas uzņemas „labdarību” – pirkt jauniešiem alkoholu,” neslēpa J. Kalniņš. „Cēsu veikalos šādu pārkāpumu skaits ir samazinājies, visur ir arī paziņojumi, kādas preces jaunākiem par 18 gadiem nepārdod, bet arvien uzrodas pircēji, kuri, izmantojot jauniešu naudiņu, pērk alkoholu. Ja aizturam sadzērušos jauniešus, noskaidrojam, kas ir sagādājis alkoholu.”
Pašvaldības policija Cēsīs pagājušajā gada 1. septembrī sastādīja pāris protokolus par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā un pāris
protokolus par iekļūšanu sarīkojuma vietā, pārlienot pāri sētai.
Policisti ievērojuši, ka pārkāpumu skaitu svētku dienās ietekmē arī laika apstākļi. Ja līst lietus, sabiedrisko pasākumu apmeklējums brīvdabā ir mazāks un arī pārkāpumu vakara stundās pilsētā ir mazāk.
Komentāri