
No 1. septembra korvalolu aptiekās varēs nopirkt, tikai uzrādot ārsta izrakstītu zāļu recepti.
Vecāka gada gājuma ļaudis ir sašutuši, ka tagad pie ārsta nāksies doties, lai aptiekā nopirktu korvalolu, kas vienmēr palīdzējis, kad skrējusi sirds vai kājās bijis nemiers.
Cilvēki, kuri nepieciešamības gadījumā divdesmit pilienus korvalola pilinājuši uz cukura graudiņa, ir neizpratnē, kāpēc sarežģītāka kļūs salīdzinoši lēta medikamenta iegāde.
“Man mamma teica, lai nopērku viņai vēl vairākas pudelītes korvalola, viņa to lieto jau gadiem ilgi. Varbūt ne katru dienu dzer, bet saka, ka palīdz, ja uznāk sliktums,” stāstīja kāda cēsniece, bet Aleksandra Piekalne sacīja: “Lietoju daudzas un stiprākas sirdszāles, ko izraksta ārsts, bet korvalolu vajag tieši tajā brīdī, kad slikti jūtos, lai sirds nedauzās.”
Korvalola pirkšanas bums Cēsu un pagastu aptiekās bijis lielāks jūnijā, kad izskanēja informācija par korvalolu kā recepšu medikamentu. Pašlaik iedzīvotāji pērkot ierastos pilienus, bet rēķinot līdzi, cik lieku pudelīšu var atļauties iegādāties, farmaceiti iesaka arī alternatīvas.
“Pircēji jau ir sapratuši, ka visam mūžam zāles nepiepirksi. Nav ažiotāžas un rindas pēc korvalola, bet cilvēki zina, ka no septembra recepte būs vajadzīga, un daži ir kreņķīgi,” sacīja “A. Aptiekas” farmaceite Dagnija Rone.
Zāļu valsts aģentūra šāda lēmuma pieņemšanu skaidro ar Eiropas Savienības normām, kā arī ar to, ka korvalola un valokordīna, kuru kopš šā gada aprīļa jau izsniedz tikai pret recepti, sastāvā esošais fenobarbitāls saistīts ar pārdozēšanas risku un var būt par intoksikācijas cēloni cilvēkiem, kas neatrodas ārsta uzraudzībā un neievēro zāļu lietošanas noteikumus. Turklāt pēdējo divu gadu laikā pieaudzis arī ar barbiturātu izraisītām intoksikācijām stacionēto pacientu skaits. Iespējama arī atkarības veidošanās.
Žurnāls “Aptiekārs” ir veicis pētījumu, kas norāda – liela daļa Latvijas iedzīvotāju, īpaši vecāka gadagājuma ļaudis, ir satraukti par faktu, ka nevarēs vairs tikt pie ierastajām “drapītēm”, un viņi uzskata, ka nav atkarīgie vai pārdozētāji.
Tajā pašā laikā arī speciālisti Cēsīs uzsver, ka korvalola sastāvā esošais fenobarbitāls tik nevainīga viela nemaz neesot, ja cilvēkam pie katra uztraukuma roka sniedzas pēc šīm zālēm, tas nozīmē, ka ir izveidojies pieradums.
“Ja zāles tiešām ir vajadzīgas, tad cilvēkiem, kuri tās lietojuši, ir iespēja aiziet savlaicīgi pie ģimenes ārsta, lai dabūtu recepti. Tad korvalols būs mājās un sirds mierīga. Aptiekā jau daudz pērk arī lietuviešu ražotos sirdspilienus, ir daudzas zālītes no dabas līdzekļiem – ar māteri, vilkābeli, baldriānu,” skaidroja Centra aptiekas vadītāja Dace Mačuka.
“Druva” sazinājās arī ar vairākām aptiekām pagastos. Aina ir līdzīga – cilvēki pērk korvalolu, bet nav tā, ka aptieku plaukti ir iztukšoti. Arī zāļu tirgotavu noliktavās šos pilienus joprojām varot pasūtīt.
“Gados vecie cilvēki ir pieraduši pie korvalola, tāpēc tagad nopērk kādu pudelīti vairāk, zinot, ka septembrī prasīs recepti, bet viss ir normas robežās. Pie mums ne tagad, ne agrāk neviens korvalolu nepirka tādos daudzumos, lai kaitētu savai veselībai,” vērtēja
Jaunpiebalgas aptiekas “Eliksīrs” vadītāja Daina Ērgle, bet Straupes aptiekas farmaceita asistente Vita Šūmane piebilda: “Laukos jau cilvēki ļoti rēķina līdzi, kas vajadzīgs, bez kā var iztikt. Man liekas, ka to pašu korvalolu tagad lieto mazāk, jo nav jau nemaz tik lēts. Pie lata viena pudelīte. Lauku cilvēkiem brīvu līdzekļu, lai lieki nopirktu zāles, vienkārši nav.”
Komentāri