Lieldienas nav iedomājamas bez krāsotām olām. Pirms gadiem lielākoties saimnieces olas krāsoja vien sīpolu mizās. Kad parādījās košās, ķīmiskās krāsas, tās tika izmēģinātas, nu jau daudzi tās izmanto, lai iegūtu spilgti sarkanas, zilas, zaļas Lieldienu olas. Krāsu piedāvājums ir ļoti plašs. Cēsīs veikalā “Trauki” vien nopērkamas vairāk nekā divdesmit dažādu firmu ražotas olu krāsas. Pirms to lietošanas gan rūpīgi jāizlasa pamācība.
“Ir krāsu pulveri, tabletes, krītiņi, ar kuriem uz olas var uzzīmēt, ko vien vēlas. Var iegādāties komplektu, kurā ir gan krāsa, gan aplikācijas – zaķu ausis, seja, galda karte – ko var uzlīmēt uz olas. Bērniem interesantai nodarbei patiks novelkamās bildītes, kuras var uzlīmēt uz olām,” stāsta veikala vadītāja Tamāra Janelsiņa un piebilst, ka, lai ieinteresētu bērnus iesaistīties olu krāsošanā, iespēju tiek piedāvāts ļoti daudz. Dažām krāsu paciņām līdzi ir gumijas cimdi, atliek vien izvārīt olas, traukā sagatavot krāsu un tajā droši iemērkt olu.
“Krāsas ir visdažādākās. Atsevišķi var nopirkt oranžu, zilu, dzeltenu, komplektos ir dažādas elektro krāsas – ļoti spilgtas,” stāsta Tamāra un piebilst, ka pēdējos gados telpu noformēšanai daudzi pērk plastmasas oliņas, kuras arī ir dažādās krāsās. Tās labi izskatās Lieldienu noformējumā. Tāpat kā olu trauciņi ar Lieldienu motīvu vai vāzē zari, kurus rotā zaķi, gaiļi, cāļi, vistas, kā arī tādi pavasara vēstneši kā vardes un bites.
Lieldienu noskaņas radīšanai telpā jādod vaļa fantāzijai. Aizvien iecienītāki kļūst Lieldienu vainagi. Ja Adventes vainagu rotā ar četrām svecēm, tad Lieldienu vainagā spēlējas pavasarīgas krāsas – zaļa, dzeltena. Tajā vieta zaķim, cāļiem, olām.
Lai arī cik spilgtas ir ar ķīmiskām krāsām krāsotās olas, daudzi tomēr priekšroku dod dabiskām krāsvielām, bieži vien ar dabas pastrādāto brīnumu iznāk īsti mākslas darbi.
Sīpolu mizas ir pats populārākais un pieejamākais materiāls. Ar sīpolu mizām var iegūt krāsu no dzeltenas līdz sarkanbrūnai. Krāsa atkarīga no novārījuma koncentrāta. Bērzu lapas krāso olas dzeltenas vai zeltainas. Novārījumu gatavo no jaunu vai kaltētu bērzu lapām. Gaiši zilas olas var iegūt no sarkanajiem kāpostiem. Nelielu kāpostu sagriež šķēlēs, pārlej ar ūdeni un vāra vismaz 30 minūtes. Izkāš un ļauj pilnībā atdzist (citādi krāsa neturēsies). Aukstā krāsā liek jau izvārītas olas.
Gaiši dzeltenas olas var iegūt, krāsojot ar ābeles zariņu mizu iekšpusītēm. Ābeles zariņu nomizo, iekšpusītes sakasa katliņā, pārlej ar ūdeni un vāra 30 minūtes. Zili pelēku krāsu dod mellenes, bet olas nedrīkst noslaucīt, jo noslaukās arī krāsa.
Dažādu brūnu toņu olas iznāk, ja sīpolu mizu novārījumam pielej mellenes. Tumši lillā olas var iegūt, vārot karkadē tējas lapās.
Var darīt arī tā – olas liek katlā, pārlej ūdeni, pievieno etiķi. Vāra 15 minūtes kopā ar dabīgām krāsvielām. Olas būs gaiši sarkanas, ja kā krāsvielu izmantos bietes, gaiši dzeltenu krāsu dos apelsīni, citroni, burkāni, spinātu lapas, nātres, kumelītes, ķimenes, dzeltenu – kurkumas saknes, valrieksta mizas , zaļu – zaļie āboli, zilu – violeto kāpostu lapas, bēšu vai brūnu – kafija. Ja olas novārījumā patur ilgāku laiku ledusskapī, tad krāsa būs daudz spilgtāka.
Komentāri