
Cēsīs pirmo reizi izveidota atbalsta grupa tiem, kas vēlas atmest smēķēšanu. Tajā iesaistīties aicināti pusaudži un jaunieši, kuri jau cieš no smēķēšanas atkarības, lai gan ir tikai 12 – 16 gadus veci.
„Mums būs sirsnīgas sarunas, nevis lekcijas, būs uzdevumi un bonusi par zināšanām. Centīšos radīt omulīgu atmosfēru. Visi kopā cienāsimies ar tēju un saldumiem,” gaidot pirmo atbalsta grupas tikšanos Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centrā, pastāstīja psiholoģe Baiba Griščuka. „Mans uzdevums ir ne tikai dzēst aplamus priekšstatus par smēķēšanu un iepazīstināt ar alternatīvu – veselīgu dzīves veidu, bet skolēnos radīt arī mājas un drošības sajūtu. Smēķēšana rada epizodisku labsajūtu, tas ir veids, kā kompensēt satraukumu, trūkstošo tuvības izjūtu. Bērni reizēm nevar izskaidrot, kāpēc sākuši smēķēt, bet nav izslēgts, ka tas bijis viens no veidiem, kā mazināt emocionālo tukšumu, ja vecāki ir aizņemti ar sociālu problēmu risināšanu vai tik aizņemti darbā, ka savu prombūtni kompensē ar kabatas naudas došanu.”
Centrā, kur notiks atbalsta grupas astoņas tikšanās reizes, bērnu un jauniešu grupu izglītošana par smēķēšanas kaitīgumu bijusi ne reizi vien. To iespaidīgāku dara manekena, iesaukta par Viesturiņu vai citreiz par Anniņu, klātbūtne, imitējot cilvēka plaušas un uzskatāmi parādot, kādas sekas uz tām atstāj jau vienas cigaretes vien izsmēķēšana. „Tas, ko reklamē televīzija, stāstot par smēķēšanas kaitīgumu, bērnus neietekmē. Līdz viņu apziņai neaiziet arī it kā baisais sauklis „Mirsi jauns!”, jo skolēna apziņā 30 gadīgs cilvēks nebūt nešķiet jauns un vārdu mirsi bērni nekādi nespēj attiecināt uz sevi,” skaidro B.Griščuka. „Toties redzot, kas no vienas cigaretes notiek ar Viesturiņa plaušām, bērni ir šokā. 3. un 4. klašu skolēni to uztver pat ļoti personīgi un gatavi aktīvi izglītot arī tēti un mammu, ja viņi smēķē.”
Diemžēl smēķēšanas netikums arvien vairāk ievelk pusaugu meitenes . Viņām šķiet stilīgi izsmēķēt tievās cigaretes, jo redzēts, kā to
dara filmās, vai arī novērots, kā mammas mājās pa kluso no sabiedrības uzvelk dūmu. Puiši cigareti ņem rokās, lai „ierakstītos” kompānijā, izskatītos vecāki. „Labs
veids, kā jauniešus pasargāt no smēķēšanas, ir cenas paaugstināšana cigarešu paciņām. Taču arī tādā situācijā atkarīgie atrod iespējas. Vecākie zēni nopērk paciņu un pa vienai cigaretei iztirgo jaunākajiem. Iznāk sava veida bizness,” novērojusi B.Griščuka.
Programma nodarbībām, kura veidos pamatu darbam atbalsta grupā Cēsīs, izstrādāta Rīgas atkarības profilakses centrā. Šo programmu psihologi, pedagogi, sociālie darbinieki Rīgā var apgūt bez maksas. Arī citas programmas, lai sniegtu atbalstu tiem, kuri izteikuši vēlēšanos atbrīvoties no datoratkarības un narkotikām.
Lai gan pirmajā atbalsta grupā iesaistījušies tie Cēsu skolēni, kuri apzinās, ka vēlas atbrīvoties no smēķēšanas atkarības, psiholoģe vērtē, ka visiem ar pirmo reizi tas var neizdoties. Zināms, ka šī atkarība ir smaga un ar to cīnīties grūti. Reizēm nepieciešama apkārtējās sabiedrības kategoriskāka, ne tik pielaidīga nostāja. Centra direktore Diāna Briede zina gadījumu, kad klases vecāku sapulcē nesmēķējošo bērnu vecāki vērsušies pret pīpējošo bērnu vecākiem, prasot rīkoties, lai starpbrīžos nenotiek smēķēšana un skolasbiedriem klasē nav jāosta smēķētāju kaitīgā izelpa. Daļa smēķējošo bērnu vecāku atzinušies bezspēcībā, jo autoritāti šajā jautājumā bērnu acīs sen zaudējuši,
paši smēķējot. Toreiz kopā ar skolotāju meklēts risinājums, un viena no iespējām ir vēršanās pie speciālista, kādu ikviena skolēna ģimene var saņemt Cēsu bērnu un jauniešu izglītības un veselības centrā.
Komentāri