Piektdiena, 20. septembris
Vārda dienas: Guntra, Ginters, Marianna
giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom casibom giriş

Kad apkārt sprāgst, mana dvēsele dzied

Druva
00:00
15.03.2008
7

Nacionālo bruņoto spēku Instruktoru skolas komandieris Sandris Gaugers šajā amatā ir kopš 13.decembra. Pagājuši trīs mēneši, iepazīts darba apjoms, tāpēc aicinājām viņu uz sarunu.

– Šis laiks man paskrējis ļoti ātri. Intensitāte un dinamika ir tik liela, ka nedēļas burtiski pazib. Vēl neesmu sasniedzis to stadiju, lai spētu mājās atslēgties no darba. Aizbraucu neko neredzošām acīm un neko nedzirdošām ausīm, jo domas joprojām ir darbā. Aizeju gulēt, kaut ko labu nosapņoju … par darbu, un atkal uz darbu. Arī sestdienās, svētdienās nevaru atslēgties. Ceru, pienāks brīdis, kad viss būs sakārtots, kā man gribas, varēšu nedaudz atslābināties.

Nav vēl izdevies trijos mēnešos stratēģiski kaut ko mainīt, bet apjaust darba apjomu gan. Nākot šurp, nedomāju, ka tas būs tik milzīgs.

– Skolas septiņu darba gadu laikā visam vajadzēja būt izstrādātam?

– Viss ir sakārtots un funkcionē teicami, bet katrs vadītājs nāk ar savu vīziju, izpratni, kā ir labi un kā slikti. Saprotams, ka gribas kaut ko mainīt, darīt citādi. Līdz tam drīz tiksim.

– Kāds bijis ceļš līdz šim amatam?

– Militāro karjeru sāku kā instruktors, kļuvu par virsnieku. Ir lietas, kuras vari plānot, bet ir tādas, kas vienkārši notiek. Un saproti – jau esi šajā riteni ierauts.

Esmu bijis nodaļas komandieris BALTBATā, sekoja dienests 1.kājnieku bataljonā, kur biju vada, tad rotas komandieris, strādāju arī bataljona štābā. Pēdējie trīs gadi pirms darba Cēsīs pagāja Nacionālo bruņoto spēku apvienotajā štābā, kur nodarbojos ar militāro mācību plānošanu. Darbs štābā man nepatīk, taču tie trīs gadi pagāja interesanti, intensīvi un piepildīti. Likās, ka štābā ņēmos vaiga sviedros, tagad izrādās, ka tas bija nieks, salīdzinot ar to, kas notiek šobrīd.

– Kāpēc izvēlējāties militāro karjeru?

– Šis ir kārtējais dīvainais stāsts no manas dzīves. Biju obligātajā militārajā dienestā 1.Valmieras robežsargu bataljonā. Apmēram pusotru gadu pēc tā man bija skaidrs, ka armijā – nekad ! Lieciet mierā, negribu par to ne dzirdēt. Taču pēc laika radās sajūta, ka kaut kā pietrūkst. Armija it kā nepatika, bet tajā pašā laikā kādā sajūtu līmenī tās pietrūka. 1995.gadā parādījās iespēja sākt apmācības BALTBATā, tiku tur pieņemts. Tā sākās mana aktīvā profesionālā militārā karjera.

Daudzreiz esmu domājis, ka pietiek, jo šis darbs paņem ļoti daudz laika, to atņemu ģimenei. Bet neredzu sevi nekur citur. Nevaru iedomāties sēdēt kādā kantorī četrās sienās. Armijā ir dinamika, šodien esmu Irākā, rīt – Afganistānā, parīt – mācībās ASV. Iespējams, ka tā īsti nemaz nezinu, kā ir tur – civilajā dzīvē. Varbūt arī ir interesanti un intensīvi, bet nevaru sevi tajā iedomāties. Dienests armijā ļoti patīk. Kad esmu poligonā ar kareivjiem, kad apkārt viss mutuļo, šauj, sprāgst, mana dvēsele dzied. Lūk, tā ir patiesā armijas dzīve.

– Vai militāras skolas komandiera atbildība ir lielāka nekā cita militārā formējuma vadītājam?

– Nenoliedzami. Armijā instruktoru ir vairāki tūkstoši. Tieši viņi ir tie, kuri iedarbojas uz konkrētajiem karavīriem, kuru ir vēl vairāk. Tādēļ atbildības līmenis skolā ir daudz augstāks. Cik kvalitatīvi paveiksim darbu, tik kvalitatīvus instruktorus apmācīsim un tik kvalitatīvi viņi ietekmēs

karavīrus. Ja pēc gadiem teiks, ka armijā līmenis krities, 90 procenti atbildības būs jāuzņemas tieši Instruktoru skolai. Instruktori ir tie, kuri ietekmē procesus. Ja redzam uz ielas iedzērušu karavīru formas tērpā, tas ir kāda instruktora neizdarības rezultāts, jo viņš nav iemācījis karavīram neapkaunot formu. Nav pateicis – ja vēlies iedzert, neģērb formu. Tas ir ne tikai militārais aspekts, bet arī audzinošais.

-Atbildība jāsajūt katram skolas pasniedzējam.

– Jā, jābūt ļoti augstam morāles un ētikas standartam. Skola tāpēc ir skola. Varbūt vienībā kaut kas var pieklibot, bet skola ir iestāde, kur tā nedrīkst notikt. Trijos mēnešos esmu apzinājis jomas, kurām jāpievērš papildu uzmanība. Sākumā likās, ka dažos mēnešos būs tā, kā gribu, bet laikam esmu sevi pārvērtējis. Ja līdz gada beigām būs tā, kā gribu, būs ļoti labi. Kad apzinos paveicamo, man nedaudz nenopietni šķiet valdības noteiktie simts dienu plāni. Ja man šajā līmenī grūti kaut ko īsā laikā mainīt, valstiskajā līmenī simts dienās tas faktiski ir neiespējami.

– Skolas darbības laikā instruktoru loma armijā pieaugusi?

– Mēs ejam pa pareizo ceļu. Par skolas septiņiem gadiem varu teikt paldies Dievam, ka esam to izdarījuši. Šobrīd ir noteikts standarts, instruktori sagatavoti vienādā līmenī. Tātad arī karavīru līmenī ir noteiktais standarts, jo instruktori to iedod karavīriem.Visas vienības valstī var darboties pēc viena principa.

Svarīgi arī tas, ka mūsu instruktoriem nav problēmu strādāt daudznacionālās vienībās, jo NATO ietvaros mēs runājam vienā valodā. Tātad šī standartizācija mūs pacēlusi vienā līmenī ar daudzām vecajām Eiropas valstīm. Jau intensīvi strādājam, lai paši apmācītu citu valstu instruktorus. Panākta vienošanās ar Moldovu, iespējams, ar laiku varēs palīdzēt Ukrainai, Gruzijai. Sākam dot zināšanas citiem. Misiju pieredze mums ir ļoti liela, ir gan teorija, gan prakse, ko varam nodot ne tikai NBS ietvaros, bet arī ārvalstīs.

– Tātad vismaz viena joma valstī ir sakārtota, jo parasti jādzird, ka mums nekur nekā nav.

– Man šķiet, ka vaina jāmeklē pašos. Mēs, latvieši, esam tāda raudātāju tauta. Ar negatīvo attieksmi, ka visi un viss ir slikti, negatīvo enerģiju paceļam, un tā virmo ap mums. Patiesībā nemaz tik slikti nav, pie mums taču nešauj, nav kara. Kaut vai tas ir iemesls, lai priecātos. Manuprāt, vajag konceptuāli atrast pozitīvo, izcelt to saulītē un priecāties.

– Arī pats esat bijis starptautiskajās misijās?

– Divreiz. Bosnijā 1996.gadā, Irākā – 2004. Šķiet, ka tas bijis tikko, bet patiesībā pagājuši četri gadi. Un saku, ka nekad nepiekritīšu sabiedrības daļai, kas saka – okupanti, vācieties ārā no Irākas! Mums bija atbildības rajons, apmēram Vidzemes lielumā. Pusgadā šajā teritorijā iztērējām vairāk nekā divus miljonus dolāru, ceļot slimnīcas, poliklīnikas, skolas un policijas iecirkņus. Atstājām ļoti daudz labu darbu, irākieši bija priecīgi, ka tur esam.

Protams, ir otra puse, drošība tur nestabila. Atsevišķi grupējumi naudas dēļ dara sliktus darbus. Taču vēlreiz uzsveru, ka mēs paveicām daudz laba, palīdzot saimnieciski administratīvajā dzīvē.

– Kas mudina karavīru doties misijās? Var taču gadīties visādi…

– Jā, tas nav izslēgts, bet karavīrs bez dalības misijā nevar. Viņš armijā mācās un mācās, bet šie karstie punkti ir vieta, kur iegūtās zināšanas var reāli lietot. Ja policists beidz augstskolu, viņš zināšanas izmanto, nodrošinot kārtību mūsu valsts teritorijā. Bruņotajiem spēkiem šāda reālā darba Latvijā nav. Labi, var sargāt bāzi tepat Latvijā, bet tas taču nav tas, ko karavīrs mācījies. Piedaloties misijā, ir reāla iespēja palīdzēt cilvēkiem. Man tas dod piepildījumu un atbildi uz jautājumu, kāpēc esmu izvēlējies šo ceļu.

– Izskanējis viedoklis – karavīru līgumos noteikt, ka dalība misijā nav brīvprātīga.

– Manuprāt, tas ir pareizs lēmums. Ja esi kaujas vienībā, misijā jābrauc. Citādi nav ko darīt šajā vienībā. Un vienības komandierim jābūt pārliecībai, ka cilvēku resursi, kas ir rīcībā, ir izmantojami tā, kā valsts vai bruņotie spēki liek. Ja vienībā ir simts karavīru,

bruņotie spēki ar to rēķinās. Ja pieņem lēmumu sūtīt uz Afganistānu simts cilvēku, vadība zina, ka viņi ir. Bet ja 50 pasaka nē, nonākam neveiklā situācijā. Lēmums pieņemts, esam apsolījuši, ka palīdzība būs, ar mums rēķinās. Jāsaprot, ka nedzīvojam pasaulē vieni. Ar mums rēķinās citas valstis.

Pēc misijas iespējams strādāt Cēsīs, mācīt jaunos instruktorus. Kamēr rit dienests Instruktoru skolā, visticamāk, misijā nesūtīs.

– Varbūt valstij nemaz nevajag uzņemties šādu atbildību?

– Varam jau pateikt – nē, bet tad varam necerēt uz palīdzību. Tas atsauksies ne tikai militārajā sadarbībā, bet daudzās jomās. Esam saistīti, kāds mums kaut ko garantē, mums kaut kas jādod pretī. Un mūsu ieguldījums nemaz nav tik liels.

– Kāda bijusi saistība ar Cēsīm pirms dienesta Instruktoru skolā?

-Esmu vidzemnieks, dzimis Alojā, tāpēc varu teikt – te viss ir mans! Sajūtu Vidzemi dvēseliski. Pirms tam dažas reizes biju Cēsīs. Skaista pilsēta. Trijos mēnešos kaut ko jau esmu iepazinis. Vēl nav izdevies tā mierīgi iepazīt pilsētu, aiziet uz kādu izstādi, muzeju, bet gan jau.

– Aizsardzības ministrs Vinets Veldre intervijā žurnālam “Tēvijas Sargs” jautā: “Vai ikviena NBS vienība var garantēt sava karoga drošību?” Vai Instruktoru skolas karogs ir drošībā?

– Manuprāt, te runājam par vienības godu, un ar to skolā viss ir kārtībā. Mans kā vienības komandiera uzdevums ir nesalaist kaut ko grīstē. Skolas devīze ir „Gods, vienotība, prasme”, un mans uzdevums, lai mēs visi esam vienoti, lai esam lepni par to, ko darām, lai saprotam savu atbildību. Ja spēsim visu veiksmīgi nodrošināt, ar karogu viss būs kārtībā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzikāli militāri Tēva dienas akcenti

00:00
20.09.2024
14

Vasarīgajā svētdienā Pārgaujas iedzīvotājiem bija sarūpēta iespēja vēl reizi godināt aizvadīto Tēva dienu un piedalīties militārās, muzikālās, sportiskās un intelektuālās aktivitātēs. Straupes estrādē ģimenes varēja sacensties galda spēlēs, uzzināt ko vairāk par Zemessardzes kaujas spējām un aprīkojumu, pārbaudīt spēkus un precizitāti karavīru spēlēs vai izkopt ritma izjūtu, piedaloties Dzintara Vīksnas vadītajā bungu aplī. Puikas un […]

Iepazīst Cēsu novada garšas

00:00
19.09.2024
50

Pirmajā Cēsu novada garšu festivālā, kas notika Cēsu tirgū, varēja skatīt, degustēt un iegādāties zināmu un arī pavisam jaunu garšu produktus. Bija arī meistarklases un konkursi. Festivālā rosība kūsāt kūsāja, apmeklētāji atzina, ka tirgus tagad patiesi izskatās un izklausās pēc tirgus. Cēsniece Agita uz tirgu nāk sestdienās, ja ir laiks, pērk mājražotāju ceptu maizi un […]

Miera skrējiens cauri novadam

00:00
18.09.2024
43

Pirmdienas rīts Vecpie­balgas vidusskolā sākās ar pulcēšanos pagalmā. Te tika sveikti Miera skrējiena dalībnieki. Uzsākuši ceļu Nor­vēģijā, viņi cauri Latvijai skrien uz Lietuvu, tad Mol­dovu un Ungāriju. Tas ir tikai viens pasaules Miera skrējiena maršruts. “Tā ir garākā stafete pasaulē, kas veltīta mieram un sadraudzībai. 1987.gadā to izveidoja filosofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas […]

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
58

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
58

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
45

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Tautas balss

Planēta uzsilst

16:16
17.09.2024
16
1
Bioloģiskās saimniekošanas piekritējs raksta:

“Tagad, ka Čehijā un kaimiņu valstīs lielie plūdi, tajos iet bojā pat cilvēki, laikam neviens vairs neteiks, ka sasilšana ir izdomāta problēma. Vajadzīga aizvien ātrāka rīcība, arī lauksaimniekiem vairāk jādomā, kā strādāt, jābūt videi draudzīgākiem. Zemnieki nemaz tik slikti nedzīvo, kā reizēm izklausās, taču viņiem arī vajadzētu būt ieinteresētiem, lai klimata pārmaiņas nepārņem visu,” atzina […]

Pasts kļūst aizvien tālāks

16:16
17.09.2024
25
O. raksta:

“Žēl gan, ka Cēsīs, “Solo” veikalā, vairs nebūs pas­ta nodaļas. Tur vienmēr raiti apkalpoja, nekad nebija jāstāv garās rindās. Droši vien jau Latvijas pastam izmaksā dārgi uzturēt nodaļas, bet ir reizes, kad cilvēkiem tās ļoti vajadzīgas. Un tad, ja nākas uz pakalpojumu gaidīt pusstundu, stundu, iedzīvotāji izvēlas kādu citu iespēju, kuru Latvijā netrūkst. Tā pasts […]

Mazās un lielās algas

16:15
17.09.2024
19
Seniore raksta:

“Kad dzirdu, ka radiopārraidē eksperti runā par algu lielumu Latvijā, man gandrīz šoks. Izrādās, par mazām un vidējām algām uzskata visas, kas ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Vai tad tiešām Latvijā daudziem darba samaksa pārsniedz četrus tūkstošus eiro? Man tas šķiet ļoti neparasti. Tad jau lielu algu saņem pavisam maz cilvēku, jo nepazīstu nevienu, kam […]

Siltums jauks. Cik maksās apkure

16:14
17.09.2024
24
Lasītāja raksta:

“Atceros rudeņus, kad šajā laikā jau vajadzēja sildīt dzīvokli. Tagad silts un jauks, var pat pa nakti turēt vaļā logu. Tikai atkal cita doma – vai tad, ja siltuma ražotājiem būs mazāki ienākumi, jo sezona īsāka, nepalielināsies apkures cena? Iznāk tāds apburtais loks, no vienas puses, vari ietaupīt, no otras, iespējams, siltuma cena būs augstāka,” […]

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
20
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Sludinājumi